Rugsėjo 10–12 dienomis Vilniuje vyks pirmoji miesto mitų šventė „Šventaragis“, kviečianti vilniečius ir miesto svečius iš naujo perskaityti Vilniaus gimimo istoriją bei prisiminti lietuvių mitologinį kunigaikštį Šventaragį.
Šventės dienotvarkėje laukia ypatingi akustiniai pasirodymai su ausinėmis ant Gedimino pilies kalno bei įspūdingas patyriminis garso ir šviesų spektaklis, kviečiantis keliauti laiku iki ateities miesto vizijų.
Vilnius – miestas, kurio istorija dažnai pradedama nuo Gedimino sapno ir Geležinio vilko. Tačiau dar prieš sapną čia liepsnojo ugnis, o prieš kunigaikštį Gediminą buvo Šventaragis. Šventa figūra, pasirinkusi Vilnios ir Neries santaką kaip vietą mirusiųjų deginimo apeigoms. Ten, kur šiandien Katedros aikštė, prieš šimtmečius ruseno apeiginė ugnis.
Ši giliai paslėpta pradžia tapo miesto mitų šventės „Šventaragis“ pagrindine ašimi. Rugsėjo 10 – 12 dienomis renginio rengėjai kviečia miesto legendų ir muzikos mylėtojus grįžti prie Vilniaus gimimo esmės ir ją išgirsti koncertuose bei pasirodymuose su ausinėmis.
Vienas iš šventės sumanytojų, „Creators 76“ kūrybos vadovas Marius Tumšys pasakoja, kad praėjusiais metais ant Gedimino pilies kalno rengtas Andriaus Mamontovo koncertas tapo šio sumanymo įkvėpimu – jis parodė, kaip istorinė erdvė gali atsiskleisti per muziką.
„Rengdami pirmą tokį koncertą istorijoje ant Gedimino pilies kalno, natūraliai pradėjome galvoti apie erdves ir praeities įvykius. Vilniečiai žino istoriją apie Gedimino sapną, tačiau pagal istorinius šaltinius jis susapnavo jį Šventaragio slėnyje.
Šventaragis gyveno iki Gedimino ir būtent jis įvedė aukojimo paprotį, todėl ši vieta yra šventa. Vilnius – kultūrine prasme platus miestas, tačiau Šventaragis dažnai pamirštamas. Norime sugrįžti prie šaknų ir suteikti Šventaragiui daugiau vietos kultūriniame gyvenime“, – pasakoja M. Tumšys.
Šventės partnerio, Lietuvos nacionalinio muziejaus vadovė dr. Rūta Kačkutė pasakoja, kad istorinės erdvės grąžinimas į gyvą kultūrinį gyvenimą yra svarbi muziejaus misijos dalis: „Lietuvos nacionalinis muziejus nuolat ieško būdų, kaip natūraliai ir artimai įtraukti istorijos pažinimą į žmonių gyvenimus.
Todėl mes ne tik džiaugiamės partneryste, bet ir aktyviai prisidedame prie Šventaragio mito atgaivinimo bei tikrosios šios vietos istorijos atskleidimo.
Per šventės metu vyksiantį meninį ir istorinį pasakojimą Gedimino pilies kalno ir Šventaragio slėnio erdvėse, kviesime lankytojus pajusti, kaip mitai ir istorija susipina, jungdami mus su praeitimi ir vienydami šiandien“, – priduria R.Kačkutė.
Rugsėjo 10 d. šventės „Šventaragis“ atidarymo koncertas
Trys vakarai – praeitis, dabartis ir ateitis – kurs vieną nenutrūkstamą pasakojimą, kuriame miesto legenda atgyja per garsą, tylą, šviesą ir sapną.
Atidarymo koncerte rugsėjo 10 d. pasirodys „Žalvarinis“, Veronika Povilionienė, „Kūlgrinda“, Rasa Sera (Serra) ir Marijonas Mikutavičius.
„Koncertas bus ypatingas ne tik savo akustiniu skambesiu, kuris klausytojams suteiks archajišką atmosferą, bet ir atskleis mistišką, istoriškai gilią vietą, kuri mums labai svarbi.
„Žalvarinis“ yra senojo muzikinio paveldo nešėjas, per dabartį įgaunantis vis kitokią garso formą. Šiam koncertui ruošiame išskirtinę programą, sujungsime jėgas su kitais garsiais atlikėjais, nešančiais tą patį sumanymą – lietuvybę ir patriotizmą.
Žiūrovai galės mėgautis aukščiausios kokybės magiška muzika ir pajusti savo giliai įaugusias šaknis Šventaragio slėnio žemėje“, – sako grupė „Žalvarinis“.
Rugsėjo 11 d. Gabrielės Vilkickytės koncertas „Vilko sapnas“
Antrąją šventės dieną, rugsėjo 11-ąją, ant Gedimino pilies kalno pabus vidinis vilkas – Gabrielės Vilkickytės kūrybos simbolis. Jos akustinis koncertas „Vilko sapnas“ su ausinėmis, kaip pati sako, bus tylus, intymus pabėgimas nuo miesto triukšmo, kai lieka tik esmė.
Vilkas Gabrielės kūryboje – tai žmogaus laukinė pusė, kurią dieną bandome suvaldyti, o naktį ji grįžta su sapnais, nerimu ir budinčia nemiga. Tai ir Vilniaus simbolis, kuris vis dar saugo miestą.
„Dainuosiu gyvai, tiesiai į ausį – dar taip nėra buvę“
„Man Vilnius visada buvo ypatingas – turiu stiprų ryšį su juo, o per dainas tas ryšys dar gilesnis. Šis akustinis koncertas ant Gedimino pilies kalno – sena svajonė, kuri pagaliau išsipildys.
Tai ideali vieta mano muzikai – kai lieka tik esmė, kai žmogus girdi, ką iš tiesų noriu pasakyti aš ir Vilnius. Mes pabėgsime nuo miesto triukšmo. Dainuosiu gyvai, tiesiai į ausį – dar taip nėra buvę“, – sako Gabrielė Vilkickytė. Koncerto metu skambės G.Vilkickytės dainos iš įvairių jos kūrybos laikų, scenoje žiūrovai išvys ir svečius.
Rugsėjo 12 d. Šviesos ir garso spektaklis „VILNIUS 2723“
Šventės kulminacija, rugsėjo 12-ąją, šviesos ir garso spektaklis „VILNIUS 2723“. Jį sukurs kompozitorius Maksimilianas Opriškas-Fumas (Maximilian Oprishka-Fume), šviesos dizaineris Arvydas Buinauskas ir scenografijos studija „AB Light“.
Šis garso ir šviesos projektas užbaigs šventės „Šventaragis“ programą. Spektaklyje susipins miesto legendos, moksliniai atradimai ir drąsus klausimas: koks bus Vilnius 2723-iaisiais? Šventaragio sapnas čia tampa pamatu vizijai, kur Geležinio vilko aidas susilieja su ateities technologijų mokslo slėniais bei naujais miestą kuriančiais sapnais.
„Projekto vieta ir formatas jau pakankamai išskirtiniai, klausymasis su ausinėmis visada sumažina atstumą tarp klausytojo ir kūrinio, o kai tai vyksta naktį, ant kalno – visas patyrimas tampa dar įdomesnis. Ant Gedimino pilies kalno dar nebuvo tokio masto šviesos kūrinių ir tokios rūšies patyriminio kūrinio.
Tai valandos garso ir šviesos kelionė per 1400 metų – patirtis, kviečianti patirti Vilniaus ateities istoriją ir minties bandymą“, – sako kompozitorius M. Opriškas-Fumas.
Šventės dienotvarkėje ne vien muzika. Ją lydės istorikų forumas, kuriame savo įžvalgomis dalinsis dr. Rūta Kačkutė, prof. Alfredas Bumblauskas, prof. Vykintas Vaitkevičius ir prof. Albinas Kuncevičius. Vyks pamokos kartu su Lietuvos nacionaliniu muziejumi, ekskursijos „Trys tiesos apie Šventaragį“.
„Tai ne tik renginys. Tai bandymas pajusti miestą ne protu, o krauju. Sujungti dvi upes – istorinę ir dvasinę – ir leisti joms tekėti per šiandieną“, – sako vienas iš šventės sumanytojų.
Šventės sumanytojai – „Creators 76“, partneris – Lietuvos nacionalinis muziejus. Bilietų kiekis ribotas, juos galima įsigyti čia.
Du profesoriai žemaičiai ir daktarė aukštaitė Rūta Kačkutė istorikų forume diskutuos apie 1400 m. gilumo Vilniaus miesto istoriją. Ir, nors pagal archeologinius duomenis bei Zodiako juostos žvaigždynų sukimosi aplinkui Šiaurinę žvaigždę duomenis (1 kampinis laipsnis = 72 m.) Vilniaus miesto įkūrimas siekia 7.275 m. pr. Kr. laiką, diskusiją su savo 1400 m. gilumo matymu santykiu 2 : 1 politiškai laimės sh Alfredas Bumblauskas ir Vykintas Vaitkevičius. Dėkoju.