Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Istorinė Prezidentūra liepos 6 d. pagerbia vieną iš trijų pagrindinių muziejaus istorinių asmenybių – prieš 140 metų gimusį Prezidentą Aleksandrą Stulginskį. Tai jauniausias šalies vadovas tarpukario Europoje! Ta proga muziejuje atidaroma paroda „Aleksandras Stulginskis (1885–1969): Ir garbingai, ir Lietuvai naudingai“.
Parodos atidarymo svečius nuotoliu iš Jungtinių Amerikos Valstijų sveikins vienintelė prezidento dukra, neseniai savo 104-ąjį gimtadienį atšventusi Aldona Stulginskaitė-Juozevičienė. Į parodos atidarymą atvyksta visi trys prezidento anūkai bei gražus būrys proanūkių. Savo istorinę Tėvynę planuoja aplankyti net 26 „stulginskiukai“!
Aleksandrui Stulginskiui per intensyvų politinės veiklos dešimtmetį teko ne tik būti Nepriklausomos Lietuvos atkūrimo liudininku ir Nepriklausomybės Akto signataru (32 metų!), bet ir vadovauti jaunai valstybei einant Steigiamojo Seimo Pirmininko ir Respublikos prezidento pareigas (35 metų!). Galime drąsiai sakyti, kad Stulginskis priklauso sėkmingiausių Lietuvos politinių lyderių grupei.
Kaip per tokį trumpą laiką jaunas agronomas pasiekė svarbiausias politinės valdžios viršūnes? Parodoje kviečiama pažvelgti į Aleksandro Stulginskio asmenybę, jo siekius ir svajones, susiformavusią pasaulėžiūrą ir moralines vertybes, jį supusius žmones, jį ugdžiusias mokslo įstaigas, politiniam darbui subrandinusias politines organizacijas ir daugelį kitų aspektų. Gal tai padės atskleisti sėkmingos politinės karjeros paslaptį?
Muziejaus istorikų parengtą parodos pasakojimą papildo intymesnis žvilgsnis į Aleksandrą Stulginskį – audiogidas kalba vienintelės Stulginskių dukros Aldonos vardu. Kartu su Aldonos pasakojimu parodą rengusi kūrybinė grupė kviečia iš arčiau pažvelgti į visus Aleksandro Stulginskio gyvenimo etapus, kuriuos, anot amžininko Mykolo Krupavičiaus, jis nugyveno „ir garbingai, ir Lietuvai naudingai!“
Paroda veiks iki 2026 lapkričio 29 d.
Parengta pagal Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus pranešimą
Kažkodėl nutylima, kad jis buvo pirmasis Steigiamojo Seimo įkurtos valstybės valdžios Lietuvos Respublikos Prezidento institucijos pareigūnas – Lietuvos Respublikos Prezidentas. Iki jo Lietuvos Respublikos Prezidentu vadinamo statuso pareigų nebuvo. Šitai derėtų viešai pabrėžti. Smetona sau buvo įsikūręs Valstybės tarybos prezidentu vadinamas pareigas. Tačiau tai statutu netapatu Seimo įkurtai Lietuvos Respublikos prezidento institucijai.
Užpildau tamstos žinių spragą- siūlau pasiskaityti habilituoto mokslų daktaro istoriko Alfonso Eidinto straipsnį Visuotinėje lietuvių enciklopedijoje : “Smetonà Antanas 1874 08 10 Užulėnis 1944 01 09 Cleveland (palaidotas Clevelande Knollwoodo mauzoliejuje, 1975 palaikai perkelti į Chardono All Souls kapines, Ohajo valstija), Lietuvos valstybės, visuomenės ir kultūros veikėjas, Vasario 16 Akto signataras, pirmasis Lietuvos prezidentas…”
Aš kalbu pagal duomenis iš teisinių dokumentų. Ką rašo A.Eidintas, tai jo asmeninis reikalas, nežinau ką jam reiškia pavadinimas – “pirmasis Lietuvos prezidentas”. Lietuvos Respublikos Prezidento institutas teisėtai buvo įkurtas 1920 m. Steigiamojo Seimo ir šias pareigas jis pavedė eiti A. Stulginskiui.
Kažkodėl nutylėjai, kad tikrasis prezidentas buvo Mickevičius-Kapsukas ir Sniečkus. Ar ne taip Mikai Kažinai (товарищ Михаил Михоболович Кажин)?
Čia jau skųskis Maskvai, kad ne taviškiai – maskviškiniai paminėti… Gal ten ir paties plūdimosi maniera pritiktų…