Beveik pusantro šimto rankų glostė, lipdė, formavo, ornamentavo, glazūravo molį. Ir tai tik kelios akimirkos, ką patyrė daugiau nei pusšimtis moksleivių iš Kuršėnų ugdymo įstaigų bei gyventojai iš Šeduvos globos namų. Jie dalyvavo dvi savaites trukusiuose sumanymo „Senųjų amatų fone“ kūrybiniuose užsiėmimuose „Keramikos dienos“.

„Keramikos dienų“ tikslas
Atskleisti žmogaus ir molio bendrystės paslaptis, tad kūrybinių užsiėmimų pradžia – Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centro keramikos užsiėmimuose.
Čia Šiaulių r. Kuršėnų Pavenčių mokyklos-daugiafunkcio centro moksleiviams Lietuvos Puodžių VII-asis karalius Algimantas Tamašauskas ir amatų centro etninės kultūros žinovė Alina Milašienė pristatė keramikos amatą ir dalinosi savo patirtimi.
Išklausę profesionalų mokymus ir patarimus moksleiviai rankomis „kalbino molį“ – lipdė savo gaminį ir mokėsi žiesti. Reikia pažymėti, kad bene didžiausią įspūdį vaikams paliko žiedimo pamoka. Jos metu moksleivio rankose besisukantis molio gabalėlis virto ąsotėliu ar lėkštute.
Kitas „Keramikos dienų“ žingsnis – Šiaulių rajono Lauryno Ivinskio gimnazistų susitikimas su X-uoju Lietuvos Puodžių karaliumi Mindaugu Turolevičiumi.
Atvykus į Naisius (Šiaulių r.) moksleivius pasitiko gidė Irma Kvedarienė, kuri supažindino su pagonių istorija ir miestelį puošiančiais pagonybės papročius atspindinčiais ženklais.
Aplankytas Žemaitukų žirgynas
Čia moksleiviai susipažino su viena seniausių naminių žirgų veislių Europoje, žinoma jau nuo VI–VII amžiaus, Žemaitukų žirgais.
Po šios ekskursijos savo svirne-keramikos dirbtuvėse moksleivių jau laukė X-asis Lietuvos Puodžių karalius. Mindaugas Turolevičius vaikams rodė keramikos dirbinių degimą Raku technika. Meistras ne tik dalijosi savo patirtimi ir žiniomis, bet kartu mokė projekto dalyvius lipdyti molinį indą iš vientiso molio gabalėlio.
Vėlesnės „Keramikos dienų“ veiklos apėmė daugiau bendruomenės narių – į kūrybinius užsiėmimus įsijungė Šeduvos globos namų gyventojai. Jie taip pat susipažino su molio savybėmis, lankėsi pas VII-ąjį Lietuvos Puodžių karalių, klausėsi pasakojimų apie tradicinį puodžiaus amatą ir patys pasinėrė į kūrybinį procesą lipdant indelius.
Sumanymo „Senųjų amatų fone“ kūrybinių užsiėmimų „Keramikos dienos“ dalyvių veiklas vainikavo nulipdytų ir išdegtų molinių gaminių glazūravimas su keramikos meistru, Puodžių karaliumi Algimantu Tamašausku. Dalyviai su džiaugsmu glazūravo savo pačių nulipdytus gaminius.
Kiekvienas rinkosi spalvas, derino atspalvius ir kruopščiai dengė savo darbus glazūra, kad šie taptų ne tik gražūs, blizgūs, bet ir ilgaamžiai. Dirbtuvėse sklandė kūrybos džiaugsmas ir susikaupimas, o rankose molio dirbiniai virto meno kūriniais.
„Keramikos dienos“, kurios truko dvi savaites buvo ne tik smagi veikla, bet ir prasminga patirtis perduodant senųjų amatų patirtį.
„Keramikos dienos“ praėjo, tačiau sumanymas „Senųjų amatų fone“ tęsiasi. Projekto dalyvių, Kuršėnų miesto mokyklų ugdytinių, dar laukia medžio, audimo, pynimo iš vytelių ir beržo tošies pamokos.
Sumanymo rengėjas – Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centras.