Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį Macikuose dalyvavo Antrojo pasaulinio karo pabaigos Europoje 80-ųjų metinių minėjime ir totalitarinių režimų aukų pagerbimo iškilmėse.
Savo kalboje šalies vadovas pabrėžė, kad, nors kruvinas konfliktas, sugriovęs daugybę namų, šeimų ir gyvenimų, baigėsi prieš aštuonis dešimtmečius, milijonams žmonių tuomet neatėjo laisvė.
„Antrojo pasaulinio karo pabaiga padalijo pasaulį į tuos, kuriems išaušo naujas laisvės rytas, ir tuos, kurie buvo pasmerkti toliau kęsti totalitarinę prievartą“, – sakė Prezidentas, pabrėždamas, kad Lietuva tapo viena iš tiek nacizmo, tiek stalinizmo aukų.
Prezidentas pabrėžė, kad būtent Macikuose nacių ir sovietų bendrystė ypač ryški – čia vienas totalitarinis režimas be skrupulų tęsė kito pradėtus nusikaltimus. Macikuose veikė vienas iš daugelio sovietinės Gulago sistemos lagerių, į pragarišką katilą sumetęs Lietuvos pasipriešinimo dalyvius ir kitus režimui neįtikusius žmones.
Valstybės vadovas taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad ilgalaikis istorijos neigimas, klastojimas ir manipuliavimas ja atvedė į šiandienos Rusiją: „Jau daugiau negu trejus metus Rusijos žmonės telkiami žiauriam karui Ukrainoje. Tik pati Rusija gali pripažinti savo strateginį ir moralinį pralaimėjimą ir atsitraukti iš visos Ukrainos teritorijos. Tačiau kol karas tęsiasi, mes remiame – ir remsime – Ukrainą.“
Šalies vadovas paragino uoliai siekti tikros ir nesuklastotos istorinės atminties išsaugojimo ir stiprinti Europos istorinės atminties politiką vienodai pasmerkiant nacizmą ir komunizmą. „Tik pripažinę ir įvertinę komunistinių režimų nusikaltimus bei tinkamai įamžinę jų aukų atminimą, reikšmingai apribosime dabartinių autoritarinių režimų galimybes skleisti melą ir dezinformaciją“, – teigė Prezidentas.
Prezidentas paragino įsipareigoti istorinei tiesai ir išsaugoti Macikų lagerių kompleksą. „Tegul Macikų lagerių kompleksas – visapusiškai ištirtas, tinkamai sutvarkytas ir įamžintas – mus įkvepia priešintis tironijai, kad ir kokį pavidalą ji įgautų“, – sakė šalies vadovas.
Seimo Pirmininkas: Macikai yra mūsų istorija
Kalbėdamas apie istorinės atminties išsaugojimo svarbą, Seimo vadovas S. Skvernelis pabrėžė, kad atmintis yra mūsų skydas nuo istorijos pasikartojimo. „Žinodami praeities klaidas galime geriau atpažinti ir pasipriešinti bet kokioms totalitarizmo, neapykantos ir diskriminacijos apraiškoms šiandien. Atmintis yra pagarba aukoms. Atmintis mus moko empatijos bei solidarumo. Negalima sau leisti tylėti: nutylėjimas, apsimestinis užsimerkimas, neigimas yra pavojingiausia istorijos forma“, – kalbėjo S. Skvernelis.
Seimo Pirmininkas pažymėjo, kad būtina garsiai kalbėti apie tai, kas įvyko, apie tai, kaip tai įvyko ir apie tai, ką daryti, kad tai niekada daugiau nepasikartotų.
Rusų karinis ekspertas apie rusų ginkluotę:
YouTube: Новый ответ Москвы: шок для НАТО