Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) įspėja: pastaruoju metu daugėja atvejų, kai žemės sklypų ribų ženklinimą, t. y. jas žyminčius riboženklius įtvirtina ne matininkai, o jų padėjėjai. Toks pažeidimas gali sukelti rimtų pasekmių ir pasirašyti dokumentai gali būti pripažinti negaliojančiais.
Tik matininkai
Pagal Nekilnojamojo turto kadastro įstatymą, nekilnojamųjų daiktų kadastro duomenų nustatymo darbus atlikti ir žemės sklypų ribas žyminčius riboženklius atstatyti turi teisę tik matininkas, turintis NŽT išduotą galiojantį matininko kvalifikacijos pažymėjimą, kuriuo suteikiama teisė atlikti šiuos darbus. Tik tokie specialistai turi teisę nustatyti nekilnojamojo turto kadastro duomenis ir žemės sklypo ribas žyminčius riboženklius.
„Pastebime atvejų, kai šį atsakingą darbą atlieka ne matininkas, o jo padėjėjas ar kitas asmuo, neturintis tam reikiamos kvalifikacijos. Tokia praktika yra ydinga ir prieštarauja teisės aktams“, – sako NŽT Ūkio subjektų priežiūros skyriaus vyr. specialistas Raimundas Zablackas.
Pasak NŽT atstovo, nors matininkas gali pasitelkti padėjėjus, jis privalo pats dalyvauti ženklinimo procese, jį prižiūrėti ir pasirašyti ribų paženklinimo – parodymo aktą, tuo patvirtindamas, kad atlikti tokio nekilnojamojo daikto kadastriniai matavimai atitinka įstatymų ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių nekilnojamųjų daiktų kadastrinius matavimus bei reikalavimus.
Tais atvejais, kai matininkas dėl objektyvių priežasčių negali dalyvauti ženklinime, pvz., liga, atostogos ar kitos techninės kliūtys, darbai turi būti atidedami, o ne vykdomi kito asmens, neturinčio matininko pažymėjimo. Apie tai būtina informuoti iš anksto, remiantis nustatyta tvarka.
Taip pat atkreipiame dėmesį, kad įgalioti NŽT darbuotojai, kaip kviestiniai asmenys, pradėjo dalyvauti atrankos būdu pasirinktuose ženklinimuose, kai NŽT yra kviečiama dalyvauti kaip valstybinės žemės patikėtinė.
Kadangi į ženklinimus gali būti kviečiami ir savivaldybių ar kitų institucijų atstovai, rekomenduojame tokius ženklinimo darbus organizuoti valstybinėms institucijoms įprastu darbo laiku (t. y. pirmadieniais – penktadieniais ir darbo valandomis nuo 8:00 iki 17:00, penktadieniais iki 15:45) bei nurodant konkretų ženklinimo darbų atlikimo laiką, o ne tik dieną su visos darbo dienos laiko intervalu.
Parengta pagal NŽT pranešimą