Vilniaus miesto savivaldybės taryba nusprendė pašalinti dar kelias sovietmečiu ir vėliau Vilniuje įrengtas atminimo lentas, kuriose likę įrašai rusų kalba.
Istorinės atminties komisijos siūlymu bus nuimtos atminimo lentos, skirtos su sovietų okupacine valdžia kolaboravusiam rašytojui Liudui Girai (Vilniaus g. 27 ir Malonioji g. 17), carinės Rusijos ministrui pirmininkui Piotrui Stolypinui (Šv. Stepono g. 30), rusų rašytojams Konstantinui Vorobjovui (Verkių g. 1) ir Fiodorui Dostojevskiui (Didžioji g. 20).
„Vilnius viešųjų erdvių desovietizacijos procesas artėja prie pabaigos – šiuo sprendimu bus pašalinti paskutiniai atminimo ženklai kolaborantams, Rusijos imperijos veikėjams, neliks ir rusiškai užrašytų atminimo lentų. Džiaugiuosi, kad procesas vyksta sklandžiai ir kiek įmanoma sparčiai. Vilniaus Istorinės atminties komisija taip pat yra nusprendusi kreiptis į Genocido centro sudarytą Desovietizacijos komisiją dėl dviejų papildomų objektų – atminimo lentos Dzidui Budriui ir Grigiškėse esančio paminklo Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vietoje“, – teigia Vilniaus Istorinės atminties komisijos pirmininkė Kamilė Gogelienė.
Taip pat nuspręsta nuimti atminimo lentą skulptoriui Markui Antokolskiui, esančią ant pastato Didžiojoje g. 25 (iš M. Antokolskio gatvės pusės). Vietoje jos Vilniaus miesto savivaldybės lėšomis bus įrengta nauja, tipinio dizaino lenta su užrašu lietuvių kalba: „Šiame name gimė ir gyveno skulptorius Markas Antokolskis (1840–1902)“.
Vilniaus Istorinės atminties komisija yra peržiūrėjusi visą Vilniaus miesto atminimo lentų rusų kalba sąrašą ir priėmusi sprendimą į tipines atminimo lentas pakeisti ir likusias atminimo lentas šia kalba. Šiuo metu rengiami šių tipinių atminimo lentų projektai.
Parengta pagal Vilniaus miesto savivaldybės pranešimą
Taip ir reikia kolaborantui Fiodorui Dostojevskiui. Dar nuo cerkvių nulupkim rusiškus užrašus. Ir netipines lentas būtinai pakeiskim tipinėmis. O lenkiškus ir žydiškus užrašus irgi nuimsit ?
Po 30 metu atsitokejo …geriau veliau negu niekad…teskite darba su entuziazmu!!!
Vėl vyksta masinis vajus, kurį kai kas siūlo vykdyti su “entuziazmu”? O gal, pavyzdžiui, Piotro Stolypino atminimo lentą užrašykime lietuviškai? Ar siūlantieji ją nuplėšti žino apie jo darbus tuometinėje carinėje Rusijoje ir … Dotnuvoje?
Teko matyti okupacinės Rusijos caro valdžios Lietuvos gyventojams išduotus asmens dokumentus. Ten Mykolo vardas kirilicos raidynu rašomas Michail , Juozo- Josif. Lietuviška pavardė su galūne -a virsta o. Tik po 1918 m. Nepriklausomybės atgavimo Lietuvos dokumentuose asmenvardžiai parašyti lietuviškai. Sovietmečiu asmens dokumentuose ir lietuvių dokumentuose būdavo kirilicos raidynu įrašomas ir tėvavardis pagal rusų kalbos taisykles -Juozovič, Vitautovič, Povilovič….
Bet teko matyti ir daugybę užrašų, kur Lietuvos gyventojų pavardės užrašytos lenkiškai – ar valdžia ir juos nuplėš ? O kaip su Pilsudskio paminklu Rasose ? Juk mums Pilsudskio agresija 1920-tais buvo tas pats, kas ukrainiečiams Putino agresija 2022-tais.