Suomijos prezidentas Aleksandras Stubas (Alexander Stubb) šeštadienį, kovo 29 d., apsilankė neoficialiame priėmime pas JAV prezidentą Donaldą Trampą (Donald Trump) jo rezidencijoje Mar-a-Lago, Floridoje.
Susitikimas, trukęs septynias valandas, apėmė pusryčius, golfo partiją ir pietus, o svarbiausia – pokalbius apie tarptautinę politiką, ypač padėtį Ukrainoje. Apie tai pranešė naujienų agentūra „Reuters“.
Pasak Stubo, prieš kelionę į JAV jis tarėsi su pagrindiniais sąjungininkais: Ukrainos prezidentu Volodymiru Zelenskiu (su kuriuo susitiko praėjusią savaitę Helsinkyje), Prancūzijos prezidentu Emanueliu Makronu (Emmanuel Macron), Jungtinės Karalystės premjeru Kiru Starmeriu (Keir Starmer), NATO generaliniu sekretoriumi Marku Riute (Mark Rutte), taip pat Šiaurės šalių premjerais ir Europos Sąjungos (ES) vadovybe.
A. Stubas pabrėžė, kad D. Trampui perdavė aiškią žinią apie Suomijos ir visos Europos paramą Ukrainai bei ketinimus tęsti sankcijas Rusijai.
Ugnies nutraukimo data – balandžio 20-oji
Vienas pagrindinių susitikimo akcentų buvo Stubo pasiūlymas nustatyti konkrečią ugnies nutraukimo datą Ukrainoje.
Suomijos prezidentas teigia, kad balandžio 20-oji būtų tinkamas terminas „visuotiniam ugnies nutraukimui be jokių išankstinių sąlygų“. „Kodėl balandžio 20-oji? Nes mums reikia aiškaus termino, nes tai Velykos, ir nes tuo metu prezidentas Donaldas Trampas jau tris mėnesius bus valdžioje“, – sakė A. Stubas spaudos konferencijoje, kurią cituoja Suomijos leidinys „Yle“.
A. Stubas taip pat atskleidė, kad D. Trampas jo paklausė, ar galima pasitikėti Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. „Aš atsakiau, kad ne“, – pabrėžė Suomijos lyderis, pabrėždamas savo poziciją, grindžiamą ilgamete Rusijos veiksmų stebėsena.
Šis atsakymas atspindi A. Stubo nuoseklų požiūrį – dar kovo pradžioje jis viešai teigė, kad Putinas „supranta tik jėgą“, o sankcijos ir karinė parama Ukrainai yra esminiai svertai siekiant taikos.
Papildomas kontekstas: Trampo pozicija ir sankcijų grėsmė
„Financial Times“ šią savaitę pranešė, kad ugnies nutraukimas Ukrainoje galėtų padidinti grėsmę Baltijos šalims, nes Rusija, anot Estijos gynybos ministro Hano Pevkuro (Hanno Pevkur), pasinaudotų pertrauka persiginklavimui ir pajėgų permetimui prie NATO šiaurės rytinio flango.
A. Stubas, regis, siekia suderinti šią riziką su konkrečiu planu, pabrėždamas būtinybę turėti „stiprų sankcijų mechanizmą“, kuris suveiktų, jei Rusija atsisakytų laikytis ugnies nutraukimo ar jį pažeistų.
„Reuters“ duomenimis, D. Trampo administracija aktyviai svarsto naujas sankcijas Rusijai, įskaitant antrines sankcijas naftos gaminių eksportui, jei derybos dėl ugnies nutraukimo žlugtų.
A. Stubas užsiminė, kad per susitikimą Mar-a-Lago Trampas išreiškė nepasitenkinimą Rusijos delsimu derybose, o tai gali signalizuoti griežtesnę JAV poziciją artimiausiais mėnesiais.
Kitas žingsnis – Londonas
Sekmadienį, kovo 31 d., Stubas vyks į Londoną susitikti su JK premjeru Kiru Starmeriu. Tikėtina, kad pokalbiuose bus aptariama tolesnė „norinčiųjų koalicijos“ strategija, kurią Starmeris neseniai pristatė kaip keturių etapų planą karui Ukrainoje spręsti.
„BBC“ praneša, kad Jungtinė Karalystė ir Prancūzija šiuo metu vaidina lyderių vaidmenį telkiant Europos paramą Ukrainai, o A. Stubas savo vizitu siekia sustiprinti šį frontą prieš lemiamus sprendimus Vašingtone.
Suomijos balsas tarptautinėje arenoje
A. Stubo vizitas į Mar-a-Lago ir jo pasiūlymas dėl balandžio 20-osios pabrėžia Suomijos augantį vaidmenį tarptautinėje diplomatijoje. Kaip NATO narė, turinti ilgą sieną su Rusija, Suomija nuosekliai remia Ukrainą – tiek ginkluote, tiek politiškai.
„Yle“ cituoja A. Stubą, teigiantį, kad „Europa ir JAV turi veikti kartu, kad užtikrintų tvarią taiką, o ne trumpalaikį atokvėpį, kurį Rusija išnaudotų savo tikslams“.
Šis susitikimas taip pat atspindi D. Trampo administracijos pasirengimą ieškoti sprendimų Ukrainos konfliktui, tačiau kyla klausimų, ar balandžio 20-osios terminas realistiškas, turint omenyje sudėtingą geopolitinę padėtį ir Rusijos laikyseną.
Alkas.lt ir toliau stebės įvykių eigą bei praneš skaitytojams apie naujus poslinkius.
YouTube: Ошибки, которые привели Украину к войне. Таблетка для памяти
14 straipsnis
Valstybinė kalba – lietuvių kalba.
Draudžiama naudoti žudikų kalbą.
Griežtai
Tai ukrainiečiai – žudikai ?
Rašai žudikų ruskių kalba. Žudikų ruskių kalba – nereikalinga.
Visi, kas gerbia save bei ukrainiečius, privalo mokytis bei mokėti ukrainietiškai.
radio.nv.ua/ (iš Kijevo)
Ukrainiečiai – mūsų likimo broliai.
Pagarba LDK Ukrainos gynėjams.
Tokia kalba kalba dauguma Ukrainos gyventojų. Su visa pagarba, laisvi žmonės patys sprendžia ko jiems mokytis ir kaip kalbėti.
> „laisvi žmonės patys sprendžia ” … …
Taip, bet tik po to, kai išmoksta šalies, kurioje gyvena, VALSTYBINĘ kalbą…
> +++ (kažkiek … ago)’ui.
Kodėl manai, kad Denisas Jelisievičius nemoka ?
+++ 1 val ago; > +++ (kažkiek … ago)’ui.
Tai turėtų būti VISIEMS kitakalbiams taikoma, o ne kažkuriam vienam.
YouTube: ..Ермак еще на 5 лет.. Штаты проводят опросы про Зеленского – Геннадий Балашов о переговорах…
YouTube: Для Зеленского должен быть создан спецтрибунал в Украине! | Arty Green | Канал Центр