Pirmadienis, 2 birželio, 2025
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus

3 frazės, kurias išgirdę drąsiai išjunkite telefoną

www.alkas.lt
2025-03-09 06:00:00
0
Telefonas | pexels nuotr.

Telefonas | pexels nuotr.

Finansiniai sukčiai randa vis naujesnių būdų išvilioti mūsų pinigus. Jie apsimeta pareigūnais, darbdaviais, dengiasi žinomais vardais. Jeigu atsiliepsime, įsitrauksime ir duosime laiko, sukčiai naudos įvairius spaudimo metodus ir technologinius triukus, skubins priimti sprendimus, grasins ir manipuliuos jausmais, kol išgaus tūkstančius eurų siekiančias sumas.

Su sukčių aukomis susidurianti „GF banko“ Skolų išieškojimo skyriaus vadovė Zita Radzevičiūtė sako, kad, sulaukus įtartino skambučio ar pasiūlymo greitai praturtėti, svarbiausia duoti sau laiko kritiškai apgalvoti tai, kas sakoma, ir nebijoti pasirodyti nemandagiems – ramia sąžine dėti telefono ragelį.

„Įtartini sandoriai  jūsų banko sąskaitoje“

Dažniausiai apie tai maloniai „įspėja“ netikras „policijos pareigūnas“, prisistatantis išgalvotu vardu ir pavarde, neretai, kilus įtarimams, gebama net atsiųsti suklastoto tarnybinio dokumento kopiją – tačiau gali skambinti ir „banko darbuotojas“. Jų balsai skamba tvirtai, o argumentai – pakankamai įtikinamai, tačiau nereiktų leistis būti įbaugintiems.

Jeigu kalba pasisuka apie „įtartinus sandorius jūsų banko sąskaitoje“ arba „sulauktus skundus dėl jūsų vardu atidarytų kredito linijų“ ir panašius piniginius klausimus, juo labiau jeigu prašoma perkelti pinigus į „saugią sąskaitą“ arba pasidalinti internetinės bankininkystės duomenimis, galite iškart baigti pokalbį.

„Policijos pareigūnai niekuomet neskambina žmonėms prašydami telefonu pateikti jų asmens duomenų, nesiunčia savo tarnybinių pažymėjimų kopijų. Tad jei žmogui kyla bet koks įtarimas, jis drąsiai gali padėti ragelį. Jei pareigūnui reikia, jis žmogų visuomet gali išsikviesti, atsiųsdamas jam oficialų šaukimą“, – sako Policijos departamento prie VRM Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis.

„Jūsų banko sąskaita užblokuota“

„Jums skambina iš „Google“ arba „Meta“ – dar vienas populiarus sukčių triukas. Žmogus įtikinamas, kad jo banko sąskaita esą užblokuota ir reikia sukurti naują, į kurią bus pervesti pinigai, tačiau tam dažniausiai reikia paimti vartojimo paskolą.

Pasak Z. Radzevičiūtės, jeigu žmogus bendrauja, sukčiai su juo dirba ne vieną ir ne dvi dienas, kol įgyja pasitikėjimą. Kredito įstaigos, į kurias auka kreipiasi dėl vartojimo paskolos gavimo, nė neįtaria, kad žmogus yra spaudžiamas, o atsipeikėjęs žmogus sako nesuprantantis, ką su juo padarė ir kaip „užhipnotizavo“.

„Sulaukus skambučio apie blokuotą senąją sąskaitą ir pinigus, kurie laukia naujoje, reikia prisiminti, kad pinigų už ačiū niekas nedalija. Jeigu istorija atrodo per gerai, kad būtų tiesa, greičiausiai taip ir yra. Tikrinkite duomenis, skambinkite į savo banką ir tarkitės su specialistais. Nukentėjus nuo apgavikų ir pasirašius vartojimo paskolos sutartį, visa teisinė atsakomybė ir įsipareigojimas mokėti įmokas tenka tam, kas ją pasirašė, todėl svarbu išlikti budriems ir kritiškai vertinti bet kokius duomenis“, – pažymi „GF banko“ atstovė.

Psichologė M. Kuzminskaitė taip pat pataria duoti sau daugiau laiko racionaliai įvertinti situaciją. Jos teigimu, apgavikai, matydami, jog nepavyksta veikti greitai, neretai skambutį tiesiog nutraukia.

„Pokalbio metu užsirašykite, kas jums sakoma, po to perskaitykite, geriau apgalvokite ar pabandykite papasakoti kam nors kitam. Neteikite jokios informacijos skambučio metu, nes tikrai svarbūs klausimai sprendžiami ne telefonu. Jei skambutis jums atrodo bent kiek įtartinas, pasakykite, kad šiuo metu neturite galimybės kalbėti, ir padėkite ragelį. Jei reikalas tikrai rimtas – nesibaiminkite, jus tikrai ras“, –­ kalba M. Kuzminskaitė.

„Garantuotas didelis pelnas be jokios rizikos“

Turbūt Lietuvoje nėra žmogaus, kuriam kokia nors forma nebūtų žadėtas „greitas ir garantuotas pelnas be jokios rizikos“. Sukčiai siūlo investuoti žadėdami neįtikėtinai didelius ir greitus pelnus, naudodami suklastotus grafikus, atsiliepimus ir kitus įrodymus.

Z. Radzevičiūtės teigimu, pirmas klausimas, kurį turėtume sau užduoti išgirdę apie investavimą – ar mes ką nors apie tai išmanome.

„Investavimas be jokios rizikos tiesiog neegzistuoja. Kuo didesnis galimas uždarbis, tuo didesnė ir rizika. Normalus uždarbis iš investicijų dažnai svyruoja nuo 5 iki 10 proc. per metus. Be to, investavimui reikia laiko ir žinių. Todėl pažadus, kad investicijos atneš didelį, garantuotą ir greitą pelną be jūsų įsikišimo, reiktų vertinti labai skeptiškai ir tiesiog baigti pokalbį “, – kalba Z. Radzevičiūtė.

Jau šiek tiek investavusiems ji pataria nepasiduoti spaudimui investuoti toliau, susitaikyti su nedideliais praradimais ir nutraukti su įtarimą sukėlusiais asmenimis bet kokį bendravimą.

Norintiems pradėti investuoti, tačiau niekada to nedariusiems, patariama pradėti pasirenkant žinomą, patikimą įmonę, turinčią gerą reputaciją, kvalifikuotus specialistus ir leidimą verstis šia veikla. Ar įmonė turi leidimą, galima pasitikrinti Lietuvos Banko puslapyje.

Parengta pagal „GF banko“ pranešimą

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Pirmoji pagalba „išmaudžius“ telefoną
  2. Kibernetinio saugumo žinovas atskleidė, kaip pats apsaugo telefoną
  3. Telefonai apie skambinantįjį gali ir „pameluoti“
  4. Įspėjama apie naują sukčiavimo būdą
  5. Vedant SMART-ID kodą įsitikinkite, kad tvirtinate ne sukčių operaciją
  6. Sukčiai darbuojasi ir keliuose
  7. Kad netektų nusivilti apsiperkant internete
  8. Gyventojai pervertina žinias apie sukčiavimą
  9. Prastėjant orams sparčiau sukasi kelių sukčiai
  10. Apklausa: į kokius asmenis nusitaiko sukčiai
  11. Į „Google“ skambučius žiūrėkite budriai
  12. Sukčiai nusitaikė į el. parduotuves – kaip neapsigauti?
  13. Senas sukčiavimo būdas įgyja naują pavidalą
  14. Nusikaltėlių taikiniu gali tapti net ir senas telefonas
  15. 5 būdai, kurais jus pergudrauja sukčiai

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Ukrainos dronų ataka Rusijos gilumoje | Alkas.lt koliažas
Ukrainos balsas

Rusijos „Perl Harboras“: susprogdinti bombonešiai, sąmyšis Maskvoje ir Stambulo derybų kortos

2025 06 01
Rusijos ir Baltarusijos invazija. Padėties apžvalga 2022 12 12 10:45
Ukrainos balsas

Rusiškos „derybos“: reikalavimas pasiduoti

2025 06 01
Tautinių rūbų kūrėjai: Vilkėdamas istoriją, paaugi bent 3 centimetrais | lzs.lt nuotr.
Etninė kultūra

Tautinių rūbų kūrėjai: Vilkėdamas istoriją, paaugi bent 3 centimetrais

2025 06 01
Saulės elektrinė | statybunaujienos.lt nuotr.
Energetika

Saulės elektrinių bumas Lietuvoje neslopsta – ar sugebėsime sutvarkyti jų atliekas?

2025 06 01
Bernadetos gobelenas | valdovurumai.lt nuotr.
Kultūra

Restauruotas karališkas gobelenas pristatomas lankytojams

2025 06 01
LNM
Architektūra

Ar Vilniaus pilių valstybinis kultūrinis rezervatas pateisino lūkesčius?

2025 06 01
Sūduviai
Etninė kultūra

Sūduvos vardo susigrąžinimas: diskusija dėl istorinės tapatybės ir teisinio įtvirtinimo

2025 05 31
Kviečia Petro Bartkaus-Žadgailos 100-osioms gimimo metinėms skirta paroda | voruta.lt nuotr.
Istorija

Kviečia Petro Bartkaus-Žadgailos 100-osioms gimimo metinėms skirta paroda

2025 05 31

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Net jeigu taip - apie Ar Vilniaus pilių valstybinis kultūrinis rezervatas pateisino lūkesčius?
  • Kas toliau? - apie K. Stoškus. Apie tautos poetę, išdavystę ir desovietizacijos politiką? (IV)
  • Tam mokestį naudotų? apie R. Šimaitis. 230–276 mln. eurų kasmet –nedirbantiems užsieniečiams, o lietuviams NT mokestis po kaklu?
  • +++ apie Z. Vaišvila. Kur mus vedate?

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Rusijos „Perl Harboras“: susprogdinti bombonešiai, sąmyšis Maskvoje ir Stambulo derybų kortos
  • Rusiškos „derybos“: reikalavimas pasiduoti
  • Kai televizorius tampa kibernetinių atakų taikiniu
  • Tik sporto ir mitybos apsisaugoti nuo celiulito gali nepakakti

Kiti Straipsniai

Televizorius

Kai televizorius tampa kibernetinių atakų taikiniu

2025 06 01
Telefonas

Kaip išrinkti tinkamiausią telefoną tėvams?

2025 06 01
Tautinių rūbų kūrėjai: Vilkėdamas istoriją, paaugi bent 3 centimetrais | lzs.lt nuotr.

Tautinių rūbų kūrėjai: Vilkėdamas istoriją, paaugi bent 3 centimetrais

2025 06 01
Vištiena

Kaip laiku atpažinti mitybos sutrikimo pavojų?

2025 06 01
Saulės elektrinė | statybunaujienos.lt nuotr.

Saulės elektrinių bumas Lietuvoje neslopsta – ar sugebėsime sutvarkyti jų atliekas?

2025 06 01
Bernadetos gobelenas | valdovurumai.lt nuotr.

Restauruotas karališkas gobelenas pristatomas lankytojams

2025 06 01
LNM

Ar Vilniaus pilių valstybinis kultūrinis rezervatas pateisino lūkesčius?

2025 06 01
Lietuvos literatūros ir meno archyvas parengė virtualią parodą „Poezijos pavasariai“ | archyvai.lrv.lt nuotr.

Lietuvos literatūros ir meno archyvas parengė virtualią parodą „Poezijos pavasariai“

2025 06 01
Nuo anonimo iki kaimyno Jono: kaip paprasti ryšiai kuria stiprią bendruomenę | Canva nuotr.

Nuo anonimo iki kaimyno Jono: kaip paprasti ryšiai kuria stiprią bendruomenę

2025 06 01
Lietuvos banko rūmai Kaune kviečia į nemokamas ekskursijas ir šeštadieniais

Lietuvos banko rūmai Kaune kviečia į nemokamas ekskursijas ir šeštadieniais

2025 05 31

Skaitytojų nuomonės:

  • Net jeigu taip - apie Ar Vilniaus pilių valstybinis kultūrinis rezervatas pateisino lūkesčius?
  • Kas toliau? - apie K. Stoškus. Apie tautos poetę, išdavystę ir desovietizacijos politiką? (IV)
  • Tam mokestį naudotų? apie R. Šimaitis. 230–276 mln. eurų kasmet –nedirbantiems užsieniečiams, o lietuviams NT mokestis po kaklu?
  • +++ apie Z. Vaišvila. Kur mus vedate?
  • +++ apie Rusijos „Perl Harboras“: susprogdinti bombonešiai, sąmyšis Maskvoje ir Stambulo derybų kortos
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Šuo automobilyje | pixabay.com, EddieK photo nuotr.

Kas lemia automobilio draudimo kainą?

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

 fs22 mods | ket testai | Farming Simulator 25 mods | Inbank vartojimo paskolos | FS25 | fs25 mods | DARBO SKELBIMAI | lėktuvų bilietai

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai