Šiemet švenčiame Čiurlionio 150-ąją sukaktį
Šiai progai skirtą programą „Čiurlioniui 150“ kuruojanti Vyriausybės kanceliarija kviečia į Čiurlionio kūrybą pažvelgti giliau – už regimojo pasaulio ribų, ten, kur atsiveria paslaptinga ir įvairi Čiurlionio kūrybos galaktika.
Metų šūkis „Giliau, nei siekia žvilgsnis“
Tai priminimas, kad menininko darbai nėra tik paviršiuje matomi vaizdai ar garsai, bet ir kodai, kuriuos smalsus žiūrovas gali tyrinėti.
Programa „Čiurlioniui 150“ siekia atverti šias gilumines kūrybos erdves, kviesdama ne tik susipažinti su menininko palikimu, bet ir iš naujo įvertinti jo idėjų aktualumą šiandieniniame pasaulyje.
Šiai progai sukurtame vaizde matomas Čiurlionio kūrinys „Pasaka (Pilies pasaka)“, praplėstas naujomis dalimis, simbolizuoja kūrybinį polėkį, kuriam mus skatina Čiurlionis. Tai tarsi kvietimas atrasti nematomus kūrinio sluoksnius, leistis paskui minties gelmę ir patirti pažįstamus vaizdus naujame kontekste.
„Svarbiausia Čiurlionio pamoka mums – kūrybos prasmė, kurią galime perimti kaip universalų sumanymą.
Todėl vienu iš svarbiausių Lietuvos simboliu tapęs Mikalojus Konstantinas Čiurlionis mums lieka pavyzdžiu kuriant visavertę asmenybę ir visuomenę, atveriant neribotas Lietuvos galimybes.
Šios galimybės yra sąlygotos mūsų kultūrinio identiteto išskirtinumo, istorinės patirties ir nacionalinėje tapatybėje užkoduoto veržlumo“, – sako už gimtadienio programą „Čiurlioniui 150“ atsakingas Ministro Pirmininko patarėjas kultūros klausimais Matas Drukteinis.
Oficialioje šventinėje programoje – beveik 150 renginių bei iniciatyvų, kurias įgyvendina per 70 programos bendraautorių.
Nuo Čiurlionio ir jo amžininkų parodos Nacionalinėje M. K. Čiurlionio dailės galerijoje iki kūrėjo muzikos koncertų visoje Lietuvoje ir net Tarptautinėje kosminėje stotyje, nuo Čiurlionio kūrybos įkvėptų menininkų interpretacijų iki virtualios tikrovės patirčių ir dirbtinio proto atkurtos Čiurlionio taip ir neparašytos operos.
Nuo garbingų meno institucijų iki bendruomenių erdvių – visoje Lietuvoje ir keliose dešimtyse pasaulio šalių.
Programos renginiai kviečia ne tik pasinerti į Čiurlionio paveikslų ir muzikos pasaulį, bet ir keliauti per jo pasaulėžiūrą – per šviesos ir begalybės trajektorijas, kurios menininko darbuose tampa amžinybės metafora.
Tai kvietimas mums visiems įkvėpti kūrybos dvasią, tapti jos dalimi ir kartu kurti ateities Lietuvą – atvirą, kūrybingą ir vieningą.
Gimęs 1875-ųjų rugsėjo 22 d. Varėnoje, per savo vos 36 gyvenimo metus Čiurlionis išvystė savitą stilių ir sukūrė apie 300 tapybos bei grafikos darbų. Maždaug 400-e muzikos kūrinių galime išgirsti jo kelią, nuo romantinių įvaizdžių, iki užuominų į naujoviškiausius to meto bandymus.
Čiurlionis taip pat paliko literatūros, poezijos bei publicistikos kūrinių, atliko badymus meninėje fotografijoje – vienoje naujausių to laikmečio medijų. Jis buvo įsitraukęs ir į visuomeninę veiklą, o išlikusiuose laiškuose galime atrasti ir dabar mus įkvepiančių minčių.
Jis domėjosi ne tik menu, bet ir geologija, chemija, fizika, astronomija, istorija, filosofija, religijomis, mitologija ir kitomis sritimis. Abejonių nekyla – ši asmenybė sujungia didžiulį talentą, galingą vaizduotę ir aistrą pažinti.
2025 metais švenčiame Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 150-ąjį jubiliejų, UNESCO paskelbtą minima sukaktimi. Daugiau žinių apie Vyriausybės kanceliarijos kuruojamą šiai progai skirtą programą „Čiurlioniui 150“ rasite svetainėje ciurlioniui150.lt.