Artėjant moksleivių atostogoms, kelionės įgauna pagreitį, o daugelis planuoja vykti slidinėti ar poilsiauti į šiltus kraštus. Pastaraisiais metais pastebima tendencija, kad asmeninių daiktų vagysčių skaičius auga ne tik kiekiu, bet ir pagal pavogtų daiktų rūšis. Tai priklauso ir nuo sezono – keliautojai susiduria su slidinėjimo įrangos vagystėmis iš automobilių, kur patirti nuostoliai gali siekti iki 5 tūkst. eurų. Draudikai ragina keliautojus būti budrius ir pateikia patarimų, kaip apsisaugoti bei ką daryti vagystės atveju.
Nors kelionės turėtų suteikti tik teigiamų emocijų, jų metu neretai pasitaiko nemalonumų, pavyzdžiui, asmeninių daiktų vagysčių.
„Daugiausia vagysčių užfiksuojama Europoje – Italijoje ir Ispanijoje, ir pastaraisiais metais jų skaičius auga. Vagys dažniausiai taikosi į telefonus, pinigines ir prabangius drabužius. Visai neseniai vienas keliautojas, kuris automobiliu vyko į slidinėjimo kurortą Slovakijoje, patyrė slidinėjimo įrangos vagystę. Įranga buvo palikta automobilyje, kuris per naktį buvo apvogtas. Patirti nuostoliai siekė 5 tūkst. eurų. Kitame panašiame įvykyje Italijoje iš automobilio buvo pavogti slidinėjimo drabužiai, o nuostoliai siekė iki 2 tūkst. eurų“, – pasakoja draudimo bendrovės „If“ vyr. žalų specialistė Elena Subelė.
„Kelionės automobiliu metu visuomet raginame įsitikinti, ar automobilis yra užrakintas, nepriklausomai nuo to, ar jis stovi, ar juda. Jei planuojate sustoti, niekada nepalikite atidaryto automobilio be priežiūros, net jei sustojate vos kelioms minutėms prie lankytino objekto. Taip pat, išlipant iš automobilio, svarbu nepalikti asmeninių daiktų (telefono, rankinės, nešiojamojo kompiuterio, fotoaparato, įrangos ir kt.) matomose vietose, pavyzdžiui, ant prietaisų skydelio ar sėdynės. Visus daiktus patariame sudėti į bagažinę“, – pataria specialistė.
Svarbiausia, pastebėjus vagystę, nepasimesti ir veikti. „Pavyzdžiui, jei pavogtas mobilusis telefonas ar piniginė, nedelsiant informuokite savo mobiliojo ryšio paslaugų teikėją bei banką, kuris turi visą parą veikiančią pagalbos liniją tokioms situacijoms. Telefonas ir mokėjimo kortelė bus iškart užblokuoti, taip išvengsite galimų nuostolių. Banko atstovas galės nedelsiant sustabdyti galimus sukčiavimo veiksmus, jei tokie būtų vykdomi“, – sako E. Subelė.
Viešasis transportas (traukinys, metro ir kt.) taip pat yra populiari vieta, kur veikia kišenvagiai, ištraukdami iš kišenės mobilųjį telefoną ar piniginę. Todėl didmiesčiuose rankines ar kuprines patariama laikyti prie savęs, kad visada galėtumėte jas matyti ir apsaugoti. Remiantis „If“ duomenimis, vidutinė kompensacija už daiktų vagystę užsienyje siekia 500 eurų.
Pastebėjus vagystę, būtina apie tai pranešti artimiausiame policijos komisariate, kur reikės užpildyti pareiškimą, nurodant pavogtų daiktų sąrašą. Kreipimasis į policiją yra labai svarbus, nes tai reiškia, kad teisėsaugos institucijos nedelsdamos pradės veiksmus, siekdamos atgauti jūsų asmeninius daiktus. Jei reikės, visada galima naudotis vietinės policijos teikiamomis vertimo paslaugomis ar prašyti pagalbos žmogaus, galinčio padėti su vertimu. Taip pat svarbu išsaugoti policijos pažymą, kuri bus reikalinga pateikiant kelionės draudimo paraišką.