Ministro Pirmininko Gintauto Palucko vadovaujama Nacionalinio saugumo komisija (toliau – Komisija) pritarė tarpinstitucinio koordinavimo ir reagavimo į kritinės povandeninės infrastruktūros Baltijos jūroje pažeidimą plano koncepcijai (toliau – plano koncepcija). Plane numatytos konkrečios atsakomybės institucijoms bei suderinti reagavimo, sprendimų priėmimo ir veiksmų algoritmai, gavus signalą apie infrastruktūros pažeidimą.
Poreikis išgryninti algoritmus atsirado po Baltijos jūroje įvykusių incidentų. Antai lapkričio pabaigoje tarp Suomijos ir Vokietijos nutrauktas ryšio kabelis, gruodžio pabaigoje nutrauktas Suomiją ir Estiją jungiantis elektros kabelis „EstLink 2“.
Svarbiausias vaidmuo, reaguojant į galimą diversiją bei sulaikant ja įtariamą laivą pagal plano koncepciją tektų Valstybės sienos apsaugos tarnybai, Antiteroristinių operacijų rinktinei „Aras“ bei Lietuvos kariuomenei. Siūloma sprendimą inicijuoti veiksmus reaguojant į kritinės povandeninės infrastruktūros Baltijos jūroje pažeidimą sutrumpinti ne ilgiau kaip iki vienos valandos, šį sprendimą priimtų vidaus reikalų ministras.
„Povandeninės energetinės infrastruktūros saugumas yra kritiškai svarbus ne tik energetine, bet ir nacionalinio bei regioninio saugumo prasme. Stiprindami bendradarbiavimą ir sinergiją su sąjungininkais, tuo pačiu darome ir nacionalinius namų darbus. Mūsų žingsniai efektyvina ir mūsų institucijų bendradarbiavimą užkardant bandymus trikdyti energetinę infrastruktūrą Baltijos jūroje, ir kuria atgrasymą tokio pobūdžio veiklom“, – teigia Ministras Pirmininkas G. Paluckas.
Rengiantis Komisijos posėdžiui, Nacionalinis krizių valdymo centras surengė tarpinstitucines stalo pratybas, kuriose įvertinti institucijų turimi pajėgumai atliepti įvairius scenarijus, identifikuotos pamokos kaip galima būtų stiprinti tarpinstitucinį bendradarbiavimą.
Po to Lietuvos kariuomenė ir Valstybės sienos apsaugos tarnyba Baltijos jūroje surengė bendras pratybas „Vieningas atsakas 25“, skirtas treniruotis ir tobulinti reagavimą į tokius incidentus kaip laivybos taisyklių pažeidimas, įtarimą kelianti laivo veikla aplink povandeninį “NordBalt” elektros kabelį, įgulos atsisakymas paklusti, priešinimasis ginklu. Remiantis šiais veiksmais parengta plano koncepcija.
Komisijos posėdyje Nacionalinio krizių valdymo centras ir kitos institucijos pristatė klausimo problematiką bei siūlomą minėto plano koncepciją. Komisijai pritarus, siūloma VRM pateikti galutinį plano projektą iki vasario 28 d. Jį svarstys ir tvirtins Vyriausybė.