Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ Seime susitiko su Švietimo, mokslo ir sporto ministre Raminta Popoviene. Demokratams nerimą sukėlė viešojoje erdvėje pasirodžiusi žinia, jog neplanuojama keisti III ir IV gimnazijos klasių sudarymo tvarkos, o minimalus mokinių skaičius klasėje išliks dvidešimt vienas.
Susitikimo metu ministrė patikino, jog tai buvo bendravimo klaida, o Vyriausybės priemonių plane numatyta, jog regionuose ir kaimiškose vietovėse gimnazijos klasės galės būti sudaromos nuo dvylikos moksleivių. Taip siekiama stiprinti regionus ir išlaikyti juose veikiančias gimnazijas.
Svarbiausia – vaikų interesai
Seimo narė Agnė Jakavičiutė-Miliauskienė sako, jog pasklidusi žinia, kad klasių komplektavimo tvarka nesikeis ir reikalavimas turėti dvidešimt vieną arba daugiau mokinių gimnazinėse klasėse išliks, išjudino mokytojų ir tėvų bendruomenę regionuose. Politikės teigimu, toks reikalavimas lemtų mažesnių, kaimiškų mokyklų nykimą, o vaikai būtų priversti pusdienį praleisti autobusuose keliaudami dešimtis kilometrų pirmyn atgal iki artimiausios mokyklos.
„Tikrai nudžiugino ministrės pažadas, jog tvarka bus keičiama ir mokyklos galės formuoti klases nuo dvylikos moksleivių. Šiose diskusijose vaikai turi būti svarbiausia, jų gerovė yra didžiausias prioritetas. Jau dabar daliai moksleivių tenka namus palikti kiek po šeštos valandos ryto, kad spėtų į pamokas. Suprantama, kad tai kenkia vaikų galimybei susikaupti, mokymosi rezultatams, sveikatai. Būtina ieškoti sprendimų, kad vaikai mokytųsi kuo arčiau namų“, – sako A. Jakavičiutė-Miliauskienė.
Seimo Švietimo ir mokslo komiteto narė patvirtina, jog ministerijos pasiūlymas yra žingsnis teisinga linkme, atliepiantis vaikų interesus ir šeimų bei mokytojų lūkesčius, visgi, kyla klausimų dėl numatomos mažesnių klasių finansavimo tvarkos ir nerimo, jog ne visos savivaldybės bus pajėgios susidoroti su padidėjusiais kaštais.
„Ministrės teigimu finansavimo tvarka vis dar ruošiama, tačiau linkstama prie pasiūlymo, jog 50 procentų dengtų valstybė, o likusius 50 procentų savivaldybė prisidėtų iš savo biudžeto. Man neramu, jog mažesnės savivaldybės, kurioms trūksta lėšų, šias klases finansuos mažindamos išlaidas kitiems būtiniems dalykams: švietimo pagalbos darbuotojams, vadovėliams, pedagogų kvalifikacijos kėlimui ir panašiai“, – sako demokratė.
A. Jakavičiutės-Miliauskienės manymu būtina numatyti saugiklius, jog taip nenutiktų arba ieškoti savivaldybėms palankesnio finansavimo pasiūlymo. Pasak demokratės jau dabar iš regionuose dirbančių mokytojų ji girdi, jog ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogams skirta 5,5 procentų priemoka ne visuomet juos pasiekia, nes ministerija perveda šias lėšas savivaldybėms aiškiai nenurodžiusi jų paskirties ir neįpareigojusi panaudoti būtent pedagogų atlyginimams.
Kiti klausimai
Demokratų susitikimo su Švietimo, mokslo ir sporto ministre metu aptarta ir daugybė kitų aktualių klausimų: geltonųjų autobusiukų programa, nemokamas maitinimas pradinukams ir mokyklose teikiamo maisto kokybė, situacija su atnaujintomis programomis ir vadovėlių vėlavimu bei darbo užmokesčio pedagogams didinimas.