Vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovičius apsilankęs Ugniagesių gelbėtojų mokykloje, susipažino su ugniagesių rengimo infrastruktūra bei Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento padėtimi ir poreikiais.
Susitikimo metu buvo aptartas Gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemos (GIPS) tobulinimas. Pasak vidaus reikalų ministro, savalaikis ir patikimas gyventojų perspėjimas – tai tvarios civilinės saugos sistemos pagrindas.
„Pastaraisiais metais ne kartą pasitaikę atvejai, kai perspėjimo žinutės nepasiekė gyventojų ar pasiekė juos pavėluotai, akivaizdžiai rodo didžiulį poreikį šią sistemą iš esmės atnaujinti. Tik laiku ir tinkamai pranešus apie galimas grėsmes, žmonės gali pasirūpinti savo ir artimųjų saugumu, taip pat tinkamai informavus gyventojus ir kitos tarnybos efektyviau gebės suteikti būtinąją pagalbą“, – sako vidaus reikalų ministras V. Kondratovičius.
Neatsilikti nuo technologijų
Sparti technologinė pažanga ryšių ir telekomunikacijų srityje taip pat skatina valstybės institucijas ir atsakingas tarnybas neatsilikti bei gyventojų perspėjimui pasitelkti naudoti šiuolaikines technologijas. Be to, atsižvelgus į saugumo kontekstą regione, tobulinama gyventojų perspėjimo sistema turi apimti visą grėsmių spektrą – ne tik perspėjimą apie gamtinio pobūdžio nelaimes.
„Laukti ilgiau tiesiog negalime – gyventojų informavimas apie nelaimes ir krizes turi veikti operatyviai ir patikimai. Modernizuojant šią sistemą mums pavyzdžiu turi tapti Ukraina ir jos skaudi karo, kurį pradėjo Rusija, patirtis. Ukraina sugebėjo sukurti tokią perspėjimo sistemą, kuri informuoja gyventojus apie įvairius gresiančius pavojus – taip pat ir karines grėsmes, raketų atakas“, – sako vidaus reikalų ministras V. Kondratovičius.
GIPS projekto modernizavimo šeimininku bus Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, kuris yra šios sistemos valdytojas. Projekto partneriais taps Nacionalinis krizių valdymo centras, Ryšių reguliavimo tarnyba, mobiliojo ryšio operatoriai.
Saugumo užtikrinimui – ypatingas dėmesys
Vidaus reikalų ministerijos vertinimu, ši sistema turėtų būti įtraukta į kritinės infrastruktūros sąrašą. Tai leistų skirti riekiamą dėmesį jos saugumo užtikrinimui, taip pat būsimoms investicijoms šios sistemos techninei priežiūrai ir funkcionavimui.
Lėšų poreikis Gyventojų perspėjimo sistemos atnaujinimui gali siekti 5,88 mln. eurų. Priemonę dėl GPIS modernizavimo ketinama įtraukti ir į šios Vyriausybės programos priemonių įgyvendinimo planą.
Dar tolimesnėje ateityje numatoma GIPS sistemą sklandžiai integruoti į vieningą gyventojų perspėjimo platformą, kuri apimtų perspėjimo žinučių siuntimą, sirenų valdymą bei pranešimus LRT televizijoje ir radijuje – visas gyventojų perspėjimo procesas būtų valdomas centralizuotai. Tokia ateities vizija yra įtraukta ir į Civilinės saugos stiprinimo ir plėtros programą, kurią 2024 m. patvirtino Seimas.