Atnaujintos Kauno rotušės atidarymas, pirmą kartą muziejaus rengta „Istorijų šventė“, 11 parodų, 114 renginių, beveik 1000 mokomųjų užsiėmimų bei ekskursijų ir bemaž 70 000 lankytojų – taip penki Kauno miesto muziejaus (KMM) padaliniai – Kauno rotušė, Kauno pilis, M. ir K. Petrauskų namai, Tautinės muzikos muziejus bei Juozo Gruodžio namai – uždaro 2024-uosius ir žengia į naujus metus, kuriems suplanavo ne mažiau naujienų.
Tarp jų – jau visai netrukus gimtadienį švęsianti tarptautinė kanklių šventė ir paroda „Miesto atmintis: archeologai“, skirta archeologų bendruomenei, tyrinėjusiai ir tyrinėjančiai Kauno miestą bei jo apylinkes.
Taip pat paroda, kurios ašis – Martyno Zaleskio paveikslas „Kauno vaizdas“: iki šiol Lietuvoje nerodytas, savo dydžiu, detalumu ir sukūrimo aplinkybėmis išskirtinis XIX a. vid. Kauno peizažas.
Pasak KMM direktoriaus Gabrieliaus Sužiedėlio, praėję metai muziejuje išsiskyrė aktyvumu ir naujų pradžių gausa: „2024-aisiais pagaliau galėjome viešai pasidžiaugti darbais, prie kurių KMM komanda kantriai ir atsakingai dirbo ne vienerius metus.
Žinoma, ryškiausias iš jų buvo atnaujintos Kauno rotušės ir miestą pristatančios parodos atvėrimas Tikiu, kad visos įgytos patirtys ir partnerystės ateinančiais metais padės dar veiksmingiau įsilieti į miesto bei visos šalies kultūrinį žemėlapį“, – sako jis.
Kauno miestui skirtos parodos pristatymas
Didžiausiu 2024-ųjų įvykiu muziejui tapo kelių paskutinių metų visuomenei nematomą darbą įprasminęs Kauno rotušės atidarymas.
Šiandien šis KMM padalinys siūlo devyniolika parodų erdvių, kuriose aiškinamasi, kas yra miestas apskritai ir koks miestas yra Kaunas.
Nuo rūsio, kur galima pradėti pažintį su Kauno rajonais, iki palėpėje įsikūrusios kintančių parodų erdvės – muziejus kviečia patyrinėti miestą skirtingais kampais, pažinti Kaune sutinkamas kasdienybės apeigas, o taip pat pakilti į rotušės bokštą bei pasidairyti po miesto panoramas.
Parodose – Lietuvai ir miestui svarbūs įvykiai ir bruožai
Praėję metai pasižymėjo ne tik Kaunui, bet ir visai šaliai svarbiomis progomis – 2024-aisiais sukako 20 metų, kai Lietuva tapo NATO nare, taip pat minėtas Lietuvos dainų šventės šimtmetis.
Jas pažymint prie Kauno pilies kartu su Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerija ir Lietuvos nacionaliniu muziejumi rodyta lauko paroda „Galingi, nes vieningi!“, o keliose miesto vietose įsikūrė urbanistinė paroda „100 metų jausmų, bendrumo, šokių ir dainų“, kurią galima aplankyti iki šių metų birželio 3 d.
Iki balandžio 6 d. Kauno rotušėje dar veikia ir pernai atidaryta Kęstučiui Ignatavičiui skirta paroda „Miesto atmintis: Kęstutis Ignatavičius“, taip pat menininko Vlado Suncovo kurta ir kuruota paroda „Industrinės pasakos“, sukurta Kauno miesto muziejaus saugomų rinkinių pagrindu. Ją galima pamatyti iki rugpjūčio 31 d.
Parodų netrūksta ir kituose KMM padaliniuose: Kauno pilyje iki vasario 11 d. veikia vieno eksponato paroda „Naujas muziejuje: peiliukai vaisiams“, o M. ir K. Petrauskų namuose iki kovo 1 d. galima spėti pamatyti kalėdinių atvirukų parodą „Maža, daili šventinė kortelė“.
Kauno istorija – nuo eksponatų iki leidinių
Kasmet KMM savo rinkinius papildo naujais eksponatais. Praėjusiais metais priimta beveik 2700 eksponatų, iš kurių 2510 – padovanoti.
Praėjusį rudenį išleistas ir trečiasis serijos „Kaunas Stanislovo Lukošiaus žvilgsniu“ leidinys, kuriuo tęsiamas KMM fonduose saugomo fotografo S. Lukošiaus archyvo populiarinimas, o naujausias leidinys skirtas Kauno pramonės istorijai. Tuo tarpu vasarą pasirodė vaikams skirta spalvinimo ir užduočių knygelė „Čyru Džyru“.
Ko laukti muziejuje 2025-aisiais?
Šiais metais KMM taip pat netrūks veiklų. Be jau minėtų – 10-ojo tarptautinio kanklių festivalio „Kanklės mano rankose“, parodų „Miesto atmintis: archeologai“ ir su M. Zaleski paveikslu „Kauno vaizdas“ susijusios – muziejus kartu su savo leidiniais lauks Knygų mugėje, kvies atvykti į Muziejaus nakties renginius, Trečiojo amžiaus universiteto paskaitas, ekskursijas, įvairius koncertus ir patirtis praplečiančias diskusijas, toliau bus rengiamos vieno eksponato parodos Kauno pilyje.
Gavus Lietuvos kultūros tarybos finansavimą, Kipro Petrausko memorialinio buto ekspozicija bus pritaikyta lankytojams su regos negalia.
Kaip ir kasmet, daug dėmesio bus skiriama ir mažiesiems lankytojams: kiekvieno mėnesio trečiąjį trečiadienį Kauno rotušėje vyks mažylių iki 3 m. diena, kiekvieną šeštadienį visuose muziejaus padaliniuose veiks įvairūs kūrybiniai užsiėmimai, o skirtingomis progomis – stovyklos pradinių klasių vaikams.
Daugiau apie tai, kas vyksta KMM: čia