Lapkričio 23 d. bus minimos 173-iosios Jono Basanavičiaus gimimo metinės. Progai artėjant, Lietuvos nacionalinio muziejaus (LNM) padaliniai kviečia atsigręžti į šią ypatingą asmenybę, linksmai praleisti laiką ir išgirsti įdomybių.
LNM Jono Basanavičiaus gimtinėje Ožkabaliuose ir Vilkaviškio kultūros centre lankytojų lauks pasakų diena, protmūšis ir grupės „Baltasis kiras“ koncertas, o LNM Signatarų namuose Vilniuje – patyriminė paskaita apie J. Basanavičiaus taikytas medicinos praktikas.
Ožkabaliuose ir Vilkaviškyje
Kur geriau paminėti tautos patriarcho gimimą, nei ten, kur formavosi jo vaikystės atsiminimai ir asmenybė, kur jis vaikščiodavo tolimus atstumus rinkdamas tautosaką, ir kur kraštiečiai jo visad laukdavo sugrįžtant?
Lapkričio 21 d.:
LNM Jono Basanavičiaus gimtinėje (Gimtinės g. 17, Ožkabalių I k., Vilkaviškio r.) pasakojimo meno mokytoja ir atlikėja Milda Varnauskaitė užburs stebuklinėmis pasakomis, kurios primins apie J. Basanavičiaus pasišventimą tautosakai.
11 val. mažieji klausytojai išgirs pasaką „Šita upė pienu teka“;
17 val. jaunimas ir suaugusieji išgirs bene skaitomiausios lietuviškos pasakos „Eglė žalčių karalienė“ šiuolaikinį perpasakojimą „Drebulė, Eglės dukra“.
Lapkričio 22 d.:
17 val. šventė persikels į Vilkaviškio kultūros centrą (Vytauto g. 28, Vilkaviškis). Ten lankytojai galės smagiai pasitikrinti žinias apie J. Basanavičių proginėje viktorinoje, kurią ves Domantas Bugailiškis. Po viktorinos sukilusį azartą bus galima linksmai iššokti „Baltojo kiro“ koncerte.
Vietų skaičius renginiuose ribotas, tad būtina registracija el. paštu j.basanaviciaus.gimtine@lnm.lt ar telefonu +370 342 6 93 65.
Signatarų namuose Vilniuje
LNM Signatarų namai (Pilies g. 26, Vilnius) kvies pažinti kitą Jono Basanavičiaus gyvenimo sritį – mediciną.
Lapkričio 23 d.:
14 val. muziejaus Štralio renginių salėje lankytojų lauks gydytojos anesteziologės-reanimatologės, lektorės Gabrielės Ledinauskienės patyriminė paskaita „Kaip gydė J. Basanavičius, o kaip gydome šiandien mes?“.
Naujoviškos Lietuvos kūrėjas Jonas Basanavičius visų pirma buvo gydytojas, kuriam šalia valstybės reikalų rūpėjo ligų prevencija, žmonių sveikata ir higiena. Gydydamas savo ligonius, J. Basanavičius taikė to meto medicinos praktikas, naudojo įvairius prietaisus ir išrašydavo vaistus.
Kaip šias praktikas vertina šiuolaikiniai gydytojai? Kokie gydymo būdai vis dar taikomi, o kurie – neatpažįstamai pasikeitę?
Patyriminės paskaitos metu bus galima apžiūrėti įprastai nerodomas J. Basanavičiaus medicinos priemones, vaistus ir kitus su gydytojo profesija susijusius daiktus.
Vietų skaičus ribotas, todėl būtina iš anksto užsirašyti, kurios nuorodą rasite renginio aprašyme svetainėje lnm.lt. Jei turite klausimų apie renginį, galite kreiptis el. paštu signataru.namai@lnm.lt ar telefonu +370 669 44148.
Reikalinga rūpintis paminklo J.Basanavičiui Vilniuje statymu kaip Lietuvos patriarchui. Būtų gerai radus galimybę jį įkomponuoti V. Kudirkos aikštėje. Paminklas galėtų būti dainos “Augin tėvas du sūnelius” motyvais, dainos, kurios J. Basanavičiaus uždainuotos skambėjimu buvo pažadinta sulenkinto V. Kudirkos lietuvybė. Paminklas galėtų vaizduoti J.Basanavičių kaip tėvą, vedantį už rankos du rankomis susikibusius sūnelius. Prie paminklo turėtų būti galimybė pasiklausyti ir šios dainos. Paminklas J.Basanavičių turi vaizduoti kaip gyvenantį šiandienoje, o ne kaip senovės faktą primenantį. Toks senovės faktą primenantis paminklas jam jau yra senamiestyje.
Iki 175 -ųjų J.Basanavičiaus gimimo metinių dar du metai, taigi laiko paminklui jam kaip patriarchui pastatyti yra.