Kelionių geografija plečiasi – vis daugiau lietuvių ieško nuotykių mažiau lankomose vietose, kurios siūlo unikalią patirtį. Tačiau kelionės į egzotiškas ar mažiau pažįstamas kryptis reikalauja ne tik gero planavimo, bet ir tinkamo draudimo. Kaip pasirūpinti savo saugumu tolimose šalyse?
Nepaisant įvairėjančio Lietuvos gyventojų skonio kelionėms, jau tradicinėmis tapusios kryptys populiariausių pasirinkimų sąraše išlieka ilgesnį laiką, teigia kelionių organizatoriaus „Novaturas“ komunikacijos vadovė Miglė Bielinytė.
„Vasarą daugiausiai lietuvių renkasi Turkiją, Graikijos salas, taip pat Juodkalniją, Ispanijos ir Italijos kurortus, o žiemą karaliauja Egiptas, Tenerifė, Madeira, Jungtiniai Arabų Emyratai, Gran Kanarija. Tiesa, matome, kad žiemą išauga susidomėjimas ir labiau egzotinėmis tolimosiomis kryptimis, tokiomis kaip Vietnamas, Tanzanija, Indonezija, Meksika, Kuba, Mauricijus, Šri Lanka, Maldyvai, Seišeliai, taip pat keliautojai atranda Gambiją“, – pasakoja M. Bielinytė.
Jai antrina BTA draudimo rizikų vertintojas Lukas Kaškevičius – įmonės duomenimis, kelionių draudimą žmonės visus metus dažniausiai įsigyja į Turkiją, Egiptą, Europos šalis.
„Artėjant žiemai, kaip ir kasmet, stebime ir augančius keliautojų srautus į Azijos šalis – Tailandą, Indoneziją, Japoniją. Šiemet klientai dažniau renkasi ir tolimąsias šalis, tokias kaip Australija bei Naujoji Zelandija. Apskritai, stebime išaugusius keliautojų srautus – mūsų duomenimis, draudžiamųjų įvykių skaičius atitinkamai padidėjo apie 20 proc.“, – teigia L. Kaškevičius.
Keliautojai dažnai ieško ne tik poilsio, bet ir autentiškų patirčių bei gidų pasakojimų, todėl auga pažintinių kelionių paklausa, pastebi M. Bielinytė.
„Nemaža dalis mūsų klientų atostogas yra linkę derinti su pažintinėmis veiklomis – jie nori ne tik ilsėtis, bet ir pažinti vietos kultūrą, istoriją, gastronomiją, ieško turiningo laisvalaikio.
Pavyzdžiui, žiemą iš pažintinių kelionių itin populiari Laplandija, kalėdinės mugės Vokietijoje, kruizas Nilu Egipte. Tuo tarpu itos vasaros sezonui pažintinėms kelionėms siūlome Mongoliją, Islandiją, Tunisą ir Džerbos salą, Azerbaidžaną, Uzbekistaną bei daugybę savaitgalio poilsiui tinkamų kelionių, kurios tarp lietuvių taip pat labai populiarios. Stebint augantį susidomėjimą vaizdinga gamta garsėjančiomis kryptimis, siūlome ir Pietų Švediją, Rumuniją, Šiaurės Makedoniją, Pietų Norvegiją bei kitas“, – priduria „Novaturo“ atstovė.
Kelionių ypatumai egzotinėse kryptyse
Nors keliauti į egzotiškas šalis atrodo viliojanti idėja, su tokiomis kelionėmis kyla ir tam tikrų iššūkių. Didesni atstumai, sveikatos apsaugos sistemos skirtumai, medicinos išlaidų dydžiai ir netgi galimos natūralios nelaimės ar politinis nestabilumas kai kuriose šalyse – visa tai reikalauja itin kruopštaus pasiruošimo. Keliautojai turi būti pasirengę ir pasirūpinti tinkamu draudimu.
BTA draudimo specialistas Lukas Kaškevičius pabrėžia, kad keliaujant į egzotines šalis svarbu numatyti galimus rizikos veiksnius ir pasirinkti tinkamą draudimo sumą.
„Tolimesnėse šalyse medicinos paslaugos gali būti ne tik brangios, bet ir sunkiai prieinamos. Pavyzdžiui, Australijoje ar JAV gydymo išlaidos gali siekti dešimtis tūkstančių eurų, todėl pravartu pasirinkti didesnę draudimo sumą. Infliacija užsienio šalyse yra susijusi su didėjančiomis gydymo paslaugų kainomis, ypač turistų pamėgtose atostogų kryptyse, tokiose kaip Turkija. Pavyzdžiui, kojos lūžio operacijos kaina prieš metus buvo apie 6 tūkst. eurų, o šiuo metu prasideda nuo 10 tūkst. eurų“, – teigia L. Kaškevičius.
Taip pat verta atsižvelgti į papildomas draudimo apsaugas: „Keliaujant su persėdimais, taip pat rekomenduojama įtraukti kelionės vėlavimo ar jungiamojo skrydžio praleidimo riziką, o keliaujant su registruotu bagažu – bagažo draudimą“, – priduria BTA specialistas. Draudimo išplėtimas gali būti ypač svarbus egzotiškose šalyse, kur bagažo praradimas ar vėlavimas gali būti dažnesnis nei Europoje.
Iššūkiai keliaujant į mažiau populiarias ir pavojingesnes kryptis
Kai kurie keliautojai ieško ir labiau ekstremalių patirčių, keliaudami į mažiau įprastas ar net politinio nestabilumo paveiktas šalis, pavyzdžiui, Jemeną, Afganistaną, Sudaną ar kitas panašias valstybes. Nors tokios kelionės gali pasiūlyti unikalių potyrių, rizika yra didelė. L. Kaškevičius primena, kad ne visos draudimo bendrovės siūlo draudimo apsaugą tokiose šalyse, todėl būtina atidžiai rinktis draudimo polisą.
„Vykstant į šias šalis svarbu įvertinti ne tik politinę situaciją, bet ir draudimo sąlygas. Jei šalyje vyksta neramumai, gali kilti sunkumų teikiant medicinos pagalbą ar organizuojant medicininę evakuaciją. BTA siūlo kelionių draudimą vykstant į nemažai šalių, kurias būtų galima laikyti rizikingomis, tačiau rekomenduojame kruopščiai įvertinti rizikas ir, jei įmanoma, vengti kelionių į pavojingas zonas“, – pažymi L. Kaškevičius.
Planuojant kelionę į bet kurią egzotinę ar mažiau populiarią vietovę, labai svarbu ne tik apgalvoti visus logistikos aspektus, bet ir užtikrinti, kad kelionės draudimas atitiktų kelionės pobūdį, pabrėžia specialistas. Pasirinkus tinkamą draudimą, galima jaustis ramiau net ir tolimoje šalyje, kur medicinos paslaugos ar infrastruktūra nėra tokios, prie kokių esame pripratę Europoje.