Volodimiras Zelenskis užkabino jautrią stygą: arba Ukraina bus NATO narė, arba sieks įgyti branduolinį ginklą.
Kadangi ši mintis nuskambėjo susitikimo su Donaldu Trampu metu, neatmestina, kad suveikė pastarojo verslininko instinktai pasiūlant ginklą parduoti.
Bet iš esmės visa JAV pokario strategija remiasi branduolinio ginklo neplatinimo principu, todėl valstybės, siekiančios jį įgyti, yra didžiulis galvos skausmas. Net jei jos yra sąjungininkės ar partnerės, jau nekalbant apie priešininkus ir teroristines organizacijas.
Ne veltui Lietuvą ir kitas NATO šalis, Japoniją, Pietų Korėją, Australiją dengia JAV ‘branduolinis skėtis’. Tai nėra vien altruizmas; skėtis užtikrina atgrasymą, o tuo pačiu dramatiškai mažina po ‘skėčiu’ esančių valstybių paskatas įgyti ginklą pačioms.
O kuo mažiau šalių turi ginklą, tuo mažesnė rizika, kad jis pateks į netinkamas rankas. Ir tuo mažesnės grėsmės kils JAV.
Todėl Vašingtone paramos Ukrainai sprendimai keliauja per branduolinės rizikos filtrą. Ir jokie raginimai iš ginklo neturinčių valstybių tai ignoruoti nėra vertinami rimtai, nes kompetencijos šiuo klausimu jos neturi.
Ginklo panaudojimo tikimybė, nors ir nėra tikėtina, niekada nėra ir 0 proc. Tai ne tik būtų didžiulė tragedija savaime, bet ir nepaprasta paskata visoms valstybėms – nepaisant jokių skėčių – savo saugumą susieti su nacionalinio branduolinio ginklo įgijimu.
Tai yra ir rečiau įgarsinama silpnoji Trampo beatodairiškos kritikos aljansams vieta.
Skaičiuodamas tik BVP išlaidas gynybai – neabejotinai svarbų kriterijų,- jis ignoruoja kitus strateginės reikšmės aspektus. JAV interesas stabdyti branduolinio ginklo plėtrą nekinta keičiantis prezidentų administracijoms. Ir Zelenskis, mesdamas šią kortą, tikisi dar tvirčiau įkišti koją į narystės NATO tarpdurį.
p.s. Prieš palikdamas šį pasaulį Kisindžeris tapo Ukrainos narystės NATO šalininku. Priežastis – stipri karine prasme, bet Vakarais nusivylusi Ukraina, ilgainiui taptų itin komplikuota partnere Vakarams. Branduolinio ginklo jis neminėjo, tačiau tai neabejotinai yra tokios loginės sekos dalis.
Autorius yra politologas, Rytų Europos studijų centro direktorius
Tai gal Trumpas, sakydamas, kad, jam tapus prezidentu, karas Ukrainoje baigtųsi tuoj pat, turėjo omenyje atominio ginklo perleidimo Ukrainai klausimą, kuriuo nusodintų Rusijos karingumą jos atžvilgiu.
>Kažin
Yra tarptautinė branduolinio ginklo neplatinimo sutartis. Bet, kadangi šį ginklą Ukraina perleido Rusijai, Rusija savanoriškai Ukrainai turėtų jį grąžinti atgal. Nebent, pasirašytų sutartį, kad nenaudos šio branduolinio ginklo Rusijos ir Ukrainos karo veiksmų aplinkoje.
Ukrainai kaip tik reikalinga savo žinioje turėti atominį ginklą, kad taip jos rankose atsirastųsi Rusijai grėsmė, jog kariškai silpnsnė Ukraina gali jį panaudoti prieš grobikišką Rusiją, jeigu ši nesinešdintų iš užgrobtų valstybės teritorijų. Naivu manyti, kad Rusija grąžintų Ukrainai atominį ginklą. Ukraina atominį ginklą įsigytų iš gamintojų ar pati pasigamintų ir tam Amerika kaip jos saugumo užtikrintoja neprieštarautų, jeigu Rusija nesutiktų pasitraukti iš užgrobtų teritorijų. Tai nebūtų atominio ginklo platinimas tiesiogine šio žodžio prasme, o būtų tik kaip Amerikos saugumo įsipreigojimų Ukrainai vykdymas, konkrečiai jos teritoriją užgrobusios Rusijos atžvilgiu.
Pasaulio vienvaldystės projektas turi tęstis , bet kokia kaina. Tai, kad šalom Zelenckis įmasi Matrosovo vaidmens – argi ne šaunu ? Branduolinė košė virs Europoje, ne JAV – kas turit geresnį pasiūlymą ? Argi amerikonai nebūtų asilai be galvos, jei su tokiu genialiu pasiūlymu , nesutiktų ? Beje, Landzbergiai pasiruošė planą B, o Zelenckj irgi ?
Alko mulos, cenzoriai, žmogaus teisių ir laisvių niekintojai, kad jus šikančius sutrauktų ir į unitazą įtrauktų. Į ką jūs verčiat , susidievinę idiotai, Lietuvą ?
>Klaustukas
Vokietija, Švedija, Italija, Ukraina, Lietuva, Lenkija etc. branduolinio ginklo neturi, todėl JAV sprendimai remiasi tuo, kad, jeigu minėtoms valstybėms iškiltų pavojus prarasti nepriklausomybę, jas dengtų Anglijos ar Prancūzijos branduolinių ginklų arsenalas. Tai gal Trampas, sakydamas, kad, jam tapus prezident, karas baigtųsi tuoj pat, nes jei kas sumanytų išsprogdinant atominę elektrinę Zaporižėje), tučtuojau gautų atsaką iš Anglijos ir Prancūzijos branduolinio ginklo arsenalų į kaktą. Tai štai kaip, mula Klaustuk, būtų sprendžiamas Ukrainos ir ES šalių saugumas išlikti žemės paviršiuje..
” nes jei kas sumanytų išsprogdinant atominę elektrinę Zaporižėje), ” Rusai visų pirmiausia ją užėmė, kad kas nors jos neišsprogtintų. Atspėkit kas tas kas nors ? O kas veržiasi Kursko AE susprogdinti ? Kas tas kas nors ?
Kojala, bet kokia proga būtina sumenkinti Trampą, ane ? Va komunistuojantys Vakarų vadovai – JAV demokratai, ES merkelienės -, pagreitintai naikinantys Vakarų demokratiją ir baltuosius skiedžiantys islamistais, tai išminčiai.
You Tube: Превентивный удар по “ТРАМП СКАЗАЛ!” Как предотвратить войну? | ТРАМП ПРИЙДЕ – ЧИНОВНИК ПІДЕ. ТАБАХ
> Klaustukas. Į pietus daugiau reikia žiūrėti, Klaustuk, tai tada pasidarytų aiškiau, kas tas “kas nors”, apsimetęs rusu, jų vardu taip padarytų.
> Klaustukas. Na va, Klaustuk, ir išryškėjo, kas yra kas, kuris rusų vardu galėtų išsprogdinti Zaporižės elektrinę. Tai – Šiaurės Korėjos, einančios kaip stygos paraduose, kareiviai. O dėl kitų, esančių arčiau Rusijos ribų karių, kurie jos vardu gali padaryti taip pat, verčiau dar patylėsiu. Taigi, branduoliniais ginklais ginkluotos Prancūzija ir Anglija savo branduolinių ginklų užtaisus Rusijos atžvilgiu turėtų nuolat laikyti kovinės parengties pozicijų apkasuose..