Krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas Berlyne rugsėjo 13 dieną pasirašė sutartį dėl Lietuvos ir Vokietijos bendradarbiavimo gynybos srityje. Sutartis reglamentuoja Vokietijos karinių pajėgų, civilių tarnautojų, jų šeimos narių teisinį statusą Lietuvoje, taip pat ir civilinių paslaugų, tokių kaip, sveikatos apsauga, susisiekimas ir karių vaikų švietimas, teikimą.
Tarpvyriausybinę sutartį pasirašė krašto apsaugos ministras Laurynui Kasčiūnas, užsienio reikalų viceministras Jonas Survila, Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistorius ir Užsienio reikalų ministerijos parlamentinis valstybės sekretorius Tobijas Lindneris. Iki įsigaliojimo sutartis dar turės būti ratifikuojama abiejų šalių parlamentuose.
„Tai istorinis pasirašymas, reikalingas perkelti Vokietijos brigadą nuolatiniam buvimui Lietuvoje. Tai ir dar vienas svarbus žingsnis link praktinio šio projekto įgyvendinimo ir nepalaužiamo Vokietijos įsipareigojimo užtikrinti Lietuvos saugumą įrodymas.
Mūsų tikslas išlieka nekintantis – sukurti geriausias įmanomas sąlygas Vokietijos kariams ir jų šeimos nariams bei iki 2027 metų pabaigos turėti Vokietijos brigadą Lietuvoje. Tai pakels mūsų šalies saugumą į kitą lygį bei sustiprins NATO atgrasymą ir gynybą“, – sakė krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas.
Infrastruktūra – Lietuvos nuosavybė
L. Kasčiūnas patikino, kad visos Vokietijos brigadai skirtos infrastruktūros teritorijos ir zonos yra ir toliau liks Lietuvos nuosavybė.
„Vokietijos brigadai „Lietuva“ suteikiamos karinės teritorijos ir objektai bus naudojami tik su Lietuvos sutikimu, gerbiant Lietuvos suverenitetą ir teisės aktų reikalavimus. Rūdninkų poligonas, kuriame tarnybą atliks didžioji Vokietijos brigados dalis, nėra kitos šalies karinė bazė, o Lietuvos karinė teritorija, kuria naudosis Vokietijos brigados kariai, Lietuvos kariuomenė, o taip pat ir kitų NATO sąjungininkų kariai“, – pabrėžė L. Kasčiūnas.
Tarpvalstybinėje sutartyje nustatoma naudojimosi paskirtomis karinėmis teritorijomis tvarka, Vokietijos ginkluotųjų pajėgų atvykimo ir išvykimo, judėjimo procedūros, jurisdikcijos pasidalijimo taisyklės, saugumo užtikrinimo priemonės, galimybės steigti Lietuvoje Vokietijos ginkluotųjų pajėgų ugdymo įstaigas, taip pat galimybės Vokietijos kariams ir civiliams tarnautojams gauti sveikatos priežiūros paslaugas bei kiti klausimai.
Gerai atlikti namų darbai
Anot krašto apsaugos ministro, su Vokietija pasirašyta sutartis rodo ir tai, kad Lietuva puikiai atliko savo namų darbus. Rengiant šį istorinį dokumentą, Krašto apsaugos ministerija glaudžiai bendradarbiavo su kitomis ministerijomis, savivaldybėmis bei kitomis institucijoms.
„Kartu su švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovais buvo suderintos Susitarimo nuostatos dėl Vokietijos karinių pajėgų ugdymo įstaigų Lietuvos teritorijoje. Jos vykdys Vokietijos mokymo ir ugdymo programas vokiečių kalba. Mokykloms ir darželiams infrastruktūrą suteiks Vilniaus miesto ir Kauno miesto savivaldybės“, – kaip puikaus bendradarbiavimo pavyzdį su kitomis institucijomis išskyrė L. Kasčiūnas.
Dokumente nustatoma Vokietijos karių atvykimo į Lietuvą ir išvykimo iš jos tvarka, patekimo į Lietuvos karinės infrastruktūros objektus būdai bei kiti praktiniai klausimai. Taip pat numatoma galimybė Vokietijos kariams steigti karines parduotuves ir valgyklas, karinį paštą, radijo stotį, vairavimo mokyklas ir karines gydymo įstaigas.
Palaipsniui augant į Lietuvą atvykstančių Vokietijos karių skaičiui, jie laikinai naudosis Lietuvos kariuomenės infrastruktūra netoli Vilniaus – Nemenčinėje ir Rokantiškėse. Rokantiškių karinis miestelis buvo atidarytas šiais metais, jame sudarytos puikios tarnybos ir kovinio rengimo sąlygos, atitinkančios NATO standartus.
Rokantiškėse ir Nemenčinėje Vokietijos kariams bus suteiktos visos reikiamos sąlygos dirbti ir treniruotis. Kunigaikščio Vaidoto pėstininkų bataliono kariai bus laikinai perkelti iš Rokantiškių karinio miestelio į Vilnių. Praėjusių metų gruodį Lietuva ir Vokietija pasirašė veiksmų planą, kuris išlieka esminėmis gairėmis įgyvendinant šį projektą. Balandžio mėnesį Vilniuje įsikūrė Vokietijos brigados pirminis elementas, Rūdninkų poligone pradėtos karinio miestelio statybos, tęsiami kiti karinės ir civilinės infrastruktūros parengimo darbai.