Šių metų rugpjūtį į Baltarusiją Lietuvos piliečiai vyko 10 tūkst. kartų. 2022-ųjų rugpjūtį šis skaičius buvo penkiskart didesnis ir siekė 50 tūkst. kartų, o praėjusių metų rugpjūtį – 33 tūkst. kartų.
Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) duomenimis, šių metų rugpjūtį per pasienio kontrolės punktus (PKP) sieną iš Lietuvos į Baltarusiją Lietuvos piliečiai kirto 10 120 kartų. Kai kurie jų taip keliavo ne po kartą, nes vadinamųjų unikalių išvykusiųjų skaičius buvo 7 358.
Pastaruoju metu VSAT stebi didelį į Baltarusiją vykstančių Lietuvos piliečių skaičiaus sumažėjimą. Pavyzdžiui, 2023 m. rugpjūtį į Baltarusiją Lietuvos piliečiai iš viso vyko 33 181 kartą, o 2022 m. rugpjūtį – 50 142 kartus.
2022 m. balandį Baltarusija propagandos tikslais įvedė vadinamąjį bevizį režimą Lietuvos piliečiams. Dalis jų, ypač iš pasienio su Baltarusija rajonų, pradėjo dažniau vykti į kaimyninę šalį. Didžiausią išvykstančiųjų per visą laikotarpį nuo 2022 m. balandžio skaičių VSAT fiksavo tų pačių metų liepą. Tą mėnesį Lietuvos piliečiai sieną į Baltarusiją kirto 56 048 kartus. Vėliau šis skaičius ėmė mažėti. Pavyzdžiui, 2023 m. sausį fiksuoti 36 379 kirtimai, o gruodį – 16 930.
Esminis lūžis įvyko šių metų kovą, kai Lietuva pasienyje su Baltarusija uždarė dar du tarptautinius PKP, t. y. Raigardo ir Lavoriškių. Beje, 2023-iųjų rugpjūtį buvo sustabdyta Tverečiaus ir Šumsko PKP veikla.
Taigi šių metų vasarį Lietuvos piliečiai į Baltarusiją dar vyko 20 174 kartus, o kovą – jau tik 8 903 kartus.
Tarp priežasčių, kodėl šis skaičius pastaruoju metu mažėjo net 5 kartus, yra ne tik punktų uždarymas. VSAT, kaip ir kitos Lietuvos institucijos, šalies piliečius yra įspėjusios apie grėsmes, kylančias vykstant į Baltarusiją. Ši šalis Lietuvą įvardija kaip nedraugišką ir netgi keliančią grėsmę. Dėl to Lietuvos piliečiai smarkiai rizikuoja savo saugumu rinkdamiesi tokias keliones. Neabejojama, kad dalis jų atsisako planų keliauti į Baltarusiją dėl jos režimo provokacijų tikimybės ir savo saugumo užsitikrinimo.