Prieš mėnesį Plk. Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono kinologai vyr. srž. Vygantas Kazlovas ir gr. Živilė Braukienė su tarnybiniais šunimis išvyko į Prancūziją, kur kartu su kitų šalių kinologais turėjo vykdyti sprogstamųjų medžiagų paiešką ir padėti kolegoms iš Prancūzijos užtikrinti saugų pasirengimą vasaros olimpinėms žaidynėms. Šiuo metu, kai olimpinės žaidynės po truputį įsibėgėja ir viso pasaulio akys nukreiptos į Paryžių bei tūkstančius dėl medalių kovojančių atletų, užduotis įvykdę kinologai jau ruošiasi atgal į Lietuvą, praneša JVIB.
„Mėnesis tiesiog skriete praskriejo. Atrodo, kad tik ką atvykom, o jau liko vos kelios dienos iki kelionės namo“,– sako kinologai ir prisipažįsta, kad dėl itin įtempto grafiko jie ne tik nespėjo susivokti kaip greitai bėga dienos, bet ir pajusti šventės laukimo džiugesio, pasigrožėti elegancija garsėjančia Paryžiaus architektūra ar įsiamžinti prie populiarių lankytinų objektų. Karių teigimu, jų pastarojo mėnesio gyvenimą galima apibūdinti trimis žodžiais „treniruotės-darbas-miegas“, o laisvų dienų, kad galėtum kažkur nuvykti, kažką aplankyti buvo vos pora, kurias norėjosi skirti poilsiui.
Vygantas ir Živilė pasakoja, kad vos tik atvykus ir kartu su Prancūzijos kariuomenės ir jiems talkinančiais kitų šalių kinologais apsigyvenus Paryžiaus Sen Žermeno priemiestyje įrengtoje bazėje, iš karto prasidėjo treniruotės bei šunų supažindinimas su naujomis sprogstamosiomis medžiagomis. Jų pastaruoju metu dažnai randama po įvairių incidentų ar įvykių. Šioms treniruotėms buvo skirtos dvi dienos, o trečią jau buvo vykstama į užduotis.
Jas, siekiant maksimaliai užtikrinti tiek sportininkų, tiek gyventojų ir miesto svečių saugumą, teko vykdyti pačiose įvairiausiose vietose: tikrinti gatves, tiltus, oro uostą ir jo sandėlius, transportą, stadionus, maniežus, olimpinį kaimelį, Senos upės pakrantę bei joje stovinčius laivus, takus, kuriais turėjo būti nešama olimpinė ugnis ir žinoma, Trokadero aikštę, kurioje vyko žaidynių atidarymo ceremonija.
„Kiekvieną dieną keldavomės 3, retkarčiais 4 val. ryto, išsivedžiodavom šunis ir priklausomai nuo išvalyti paskirto objekto vykdavom iki jo su palyda arba kolonomis po 4-6 kinologų automobilius. Atvykę į vietą pasiskirstydavome misijos rajonus ir pradėdavome darbą. Iš pradžių teritoriją patikrindavome mes su šunimis, po mūsų eidavo išminuotojai ir viską patikrindavo dar kartą (nukirpdavo spynas, atidarydavo skydines ir pan.), tada būdavo išstatoma apsauga, o mes dirbdavome toliau. Ir taip iki 18 val. Po to grįždavom į bazę, vakarienė, susirinkimas kitos dienos veiklai aptarti ir nuo 21 val. laisvas laikas“,– trumpai įprastą savo dieną Paryžiuje pristato kariai.
Vygandas su Živile atviri − būtent tokia dienotvarkė, ilgos darbo ir trumpos poilsio valandos bei kardinaliai pasikeitęs režimas buvo bene didžiausias iššūkis tiek žmonėms, tiek šunims. Na, o Živilės kalytei Karmai papildomai dar teko prisitaikyti ir prie jai neįprastų gyvenimo sąlygų, nes naktis teko leisti, ne kartu su šeimininke namuose, o atskirai voljere. Tačiau, pasak kinologų, nuovargis, sunkios ilgos dienos, daug paieškų, daug treniruočių nepaliko laiko stresui – net ir voljere Karma kuo puikiausiai išmiegodavo iki ryto ir nei lodavo, nei rausdavo, nei kasdavo.
Paklausti, ar tokiam iššūkiui ryžtųsi dar kartą, Plk. Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono kariai net neabejoja, kad taip. Anot jų, dirbti su kinologais iš kitų šalių tokio masto renginyje, prisidėti prie jo saugumo yra ne tik didžiulė garbė bei atsakomybė, bet ir neįkainojama patirtis, kurios neįgysi niekur kitur. „Nuo pat pirmos dienos dirbame, dalijamės žiniomis, konsultuojamės su kinologais iš Belgijos, Nyderlandų, Norvegijos, Ispanijos, Italijos, Lenkijos, Vengrijos, Prancūzijos… Faina palyginti mūsų šunis su kitais, matyti, kad esame pasiekę labai aukštą lygį, prancūzų susižavėjimą stebint kaip nuosekliai, susikoncentravę, gražiai Gilzė su Karma dirba, nes yra kitų šalių kinologų, kurių šunys išsiblaškę, laksto, yra pernelyg aktyvūs, o ieškant sprogstamųjų medžiagų to tiesiog negali būti“,– džiaugiasi kinologai.
Jau kitą savaitę pasirengimo olimpinėms žaidynėms metu paramą vykdę kinologai vyr. srž. Vygantas Kazlovas ir gr. Živilė Braukienė grįžta į Lietuvą. Grįžta pavargę, bet laimingi, įgiję dar daugiau žinių bei praktinės patirties, užmezgę vertingų kontaktų ir parsiveždami įspūdžius, kuriuos pasakos savo vaikams ir anūkams, prisiminimus, prieš kuriuos nublanksta bet koks nuovargis ar miego trūkumas.
„Vien galimybė čia būti ir patiems savo darbu prie viso to prisidėti jau mums yra didžiausia dovana. O kur dar visa atperkantis jausmas gyvai matyti atidarymo ceremoniją ir mojuoti Senos upe praplaukiantiems Lietuvos sportininkams“,– išskirtine komandiruote Paryžiuje džiaugiasi kariai.