Liepos 26 d. prasidėjęs nominacijų svarstymo klausimas 8B šiandien baigėsi Komiteto sprendimu, skelbiančiu 24 naujas vertybes, įrašytas į Pasaulio paveldo sąrašą.
Siekiant sąraše esančių vertybių regioninio balanso, šiais metais didelis dėmesys skiriamas Afrikos, Azijos ir Ramiojo vandenyno, Arabų regionams. Ypač gausiai pristatytos archeologinės vietovės.
Pasaulio paveldo sąrašą papildė net devynios archeologinės vertybės, kurių tarpe Gedi istorinis miestas ir archeologinė vietovė Kenijoje, šiuolaikinį žmogaus elgesį grindžiantys Pleistoceno eros archeologiniai artefaktai Pietų Afrikoje, Arabų pusiasalio senuosius prekybos kelius menantis Al-Favo kultūrinis kraštovaizdis Saudo Arabijoje, Melka Kunturo ir Balchito archeologinės ir paleontologinės reikšmės vertybė Etiopijoje.
UNESCO pasaulio paveldo komitetas pastaruosius metus skyrė tobulinti kriterijus, siekiant atverti platesnes įrašymo galimybes istorinės atminties vietovėms, susijusioms su įvykiais, gyvais papročiais, sumanymais ir pan.
Išskirtiniu šios rūšies pasaulio paveldu tapo žmogaus teisių ir laisvės gynėjo politinio lyderio, Pietų Afrikos Respublikos prezidento Nelsono Mandelos atminties ir palikimo vietos, svarbios ne tik Afrikos, bet ir pasaulio politinei istorijai.
Europos regione – dėmesys Rumunijos paveldui. Net dvi Rumunijos vertybės buvo sėkmingai įrašytos į Pasaulio paveldo sąrašą – tai žymaus rumunų kilmės XX a. skulptoriaus Konstantino Brankušio (Constantin Brâncuși) skulptūrinis ansamblis Târgu Jiu ir Romos imperijos siena Dakijoje.
Dabar Pasaulio paveldo sąrašą sudaro 1223 vertybės, pristatančios išskirtinį pasaulio kultūros ir gamtos paveldą, kurio reikšmė peržengia šalių sienas, liudydamos globalius žmonijos raidos žingsnius ir įvykius.
Šiandien bendru sprendimu su kitų šalių vertybėmis patvirtintas ir Modernistinio Kauno išskirtinės visuotinės vertės aprašas. Tai dokumentas, grindžiantis globalias paveldo vertes ir apibrėžiantis apsaugos bei valdymo reikalavimus.
Nežiūrint to, kad klausimas praėjo be diskusijų, pasak Sigitos Bugenienės, Belgija po sprendimo priėmimo iškėlė pasiūlymą, suteikti Komiteto nariams galimybę susipažinti su aprašo derinimo procesu ir pakeitimais.
Pasaulio paveldo komiteto sesija, anksčiau nei numatyta, baigiasi jau rytoj, paskelbus pirmininkaujančią šalį, kuri organizuos kitų metų 47-ąją Pasaulio paveldo komiteto sesiją.
Daugiau žinių apie įrašytas vertybes: čia.