Žemaitijoje gyvenantis lenkas su grynai prancūziška pavarde Derkvilis (d’Erceville). Toks netikėtumas laukė, pradėjus nagrinėti eilinį žmogaus prašymą surasti dokumentus dėl artimųjų tremties.
Tai paskatino ne tik plačiau panagrinėti tremties byloje saugomus dokumentus, bet ir panaršyti interneto platybėse. Į bendrą visumą sudėliojus iš įvairių šaltinių po kruopelytę surinktas žinias, susidėliojo trumpa istorija apie Mažeikių apskrities Sedos valsčiuje gyvenusią Derkvilių (d’Erceville) šeimą, patekusią į pirmųjų sovietinių represijų gniaužtus.
Šeimos galva Kazimieras Derkvilis (d’Erceville) į Plinkšių dvarą, priklausiusį grafienei Olgai Broel Piaterytei Ilinskai Kašovskai. atvyko apie 1912 m. Lenkijoje gyvenę dvaro savininkai jį paskyrė dvaro įgaliotiniu.
Vilniuje 1883 m. gimusio Kazimiero Derkvilio (d’Erceville) tautybė dokumentuose nurodyta „lenkas“, tačiau akivaizdu, kad jo kilmė buvo prancūziška.
1934 m. Plinkšių dvarą pardavus, K. Derkvilio (d’Erceville) šeima persikėlė gyventi į netoliese esantį Gardės dvarą. Iš kurio 1941 m. birželio 14 d. jie buvo ištremti į Altajaus kraštą ir tremtyje buvo iki 1953 m.
Lietuvos ypatingojo archyvo parengtą pasakojimą apie Derkvilio (d’Erceville) šeimą galima pažiūrėti Lietuvos archyvų virtualių parodų svetainėje čia.
Parengė Lietuvos ypatingojo archyvo VRM dokumentų skyriaus vedėjas Povilas Girdenis.
Parengta pagal Lietuvos ypatingojo archyvo pranešimą