Nuo gegužės 13 dienos Lietuvoje vyksta tarptautinės NATO specialiųjų operacijų pajėgų pratybos „Liepsnojantis kalavijas 2024“.
Mokymuose Lietuvos ir sąjungininkų specialiųjų pajėgų kariai treniruojasi koalicijos sudėtyje vykdyti specialiąsias operacijas užtikrinant greitą bei efektyvų atsaką į įvairaus pobūdžio grėsmes Baltijos šalių oro erdvėse, sausumoje ir jūrų teritoriniuose vandenyse, kibernetinėje ir informacinėje erdvėse.
„Savo apimtimi, dalyvaujančių šalių bei karių skaičiumi – tai didžiausios specialiųjų operacijų pajėgų pratybos Baltijos šalyse, kurių metu gilinama sąveika su sąjungininkais, atveriamos galimybės per sausumos, oro, jūrų bei kibernetinę dimensijas panaudoti įvairias ginkluotės platformas – orlaivius, kovines valtis, povandeninius laivus, kovos sraigtasparnius.
Šios pratybos – suderinamumo mūšio lauke pavyzdys, kuomet skirtingos ginklų sistemos ir platformos veikia papildydamos vienos kitas“, – sakė pratybas stebėjęs Lietuvos kariuomenės vadas generolas Valdemaras Rupšys.
Gegužės 28 d. Elektrėnų elektrinės komplekse Lietuvos kariuomenės Specialiųjų operacijų pajėgos kartu su NATO sąjungininkais atliko specialiąją operaciją, kurioje buvo pademonstruoti taktiniai veiksmai prie objekto, kuriame pagal pratybų scenarijų buvo įsitvirtinęs priešo pajėgų vadovavimo elementas ir veikė logistinė bazė.
Lietuvos ir sąjungininkų specialiųjų pajėgų kariai blokavo objektą ir atliko infiltraciją žeme, vandeniu ir iš oro, neutralizavo priešo pajėgas ir taip sudarė sąlygas tolimesnėms Lietuvos kariuomenės operacijoms kartu su sąjungininkais.
„Veikiame kartu su NATO sąjungininkais, naudojame didelį kiekį skirtingų vandens, oro ir sausumos plaftormų. Jos įgalina atlikti specialiųjų operacijų užduotis, kurių pagrindinis principas – netikėtumas ir greitis”, – teigė Specialiųjų Operacijų Pajėgų vadas plk. Darius Milašius.
Didžiausiose Baltijos regione SOP pratybose dalyvauja daugiau nei 1 600 dalyvių iš 14 NATO šalių, pratybas remia ir kitos Lietuvos institucijos – Valstybės saugumo departamentas, Lietuvos policija, Antiteroristinių operacijų rinktinė „Aras“, Valstybės sienos apsaugos tarnyba, Lietuvos šaulių sąjunga, Greitosios medicinos pagalbos stotis.
Pratybos „Liepsnojantis kalavijas“ Lietuvoje vyksta kasmet jau daugiau nei dešimtmetį, pagrindinis jų tikslas – stiprinti Lietuvos kariuomenės ir sąjungininkų specialiųjų operacijų pajėgumus, gerinti tarpusavio sąveiką ir stiprinti parengties lygį. Šiais metais mokymai vyks iki gegužės 31 dienos.