Elektriniai dviračiai (e-dviračiai) yra viena sparčiausiai populiarėjančių mikrojudumo priemonių. Dviračius Europoje myli daugybė žmonių, nes tai yra efektyvi, ekologiška ir universali transporto priemonė tiek kasdieniam judėjimui, tiek pramogaujant bei keliaujant.
El. dviračiai suderina tradicinio važiavimo dviračiu privalumus su papildoma elektros galia ir patogumu. Dėl šių priežasčių toks pasirinkimas tinka įvairiems žmonėms – nuo važinėjančiųjų į darbą iki mėgėjų pasigrožėti gamta.
Šiame straipsnyje mūsų ekspertų komanda pasidalins įžvalgomis, pagal ką turėtų būti pasirenkamas elektrinis dviratis, kokia tokio transporto nauda ir kokių alternatyvų jiems galima rasti.
Pagrindiniai elektrinių dviračių techniniai parametrai
Vertinant įvairius el. dviračius, jų našumą, patogumą ir tinkamumą jums lems keli svarbiausi techniniai parametrai:
Elektros variklio galia
Variklio galia, matuojama vatais (W), lemia dviračio greitį, akceleraciją ir gebėjimą įvažiuoti į įkalnes. Elektriniai dviračiai paprastai turi nuo 250 W iki 750 W variklius (su retomis išimtimis):
- 250 W – tinka važiuoti lygiais keliais ir lengvam judėjimui į darbą ir atgal.
- 500 W – galios ir efektyvumo pusiausvyra, tinka įvairioms vietovėms, didesniam greičiui.
- 750 W – labai tinka kalvotesnėms vietovėms, greičiui ir didesnio svorio žmonėms.
Baterijos talpa
Akumuliatoriaus talpa yra matuojama vatvalandėmis (Wh). Tai turi įtakos atstumui, kurį e-dviratis gali nuvažiuoti vienu įkrovimu bei tam, kiek daug baterijos iškraus įkalnės bei intensyvesni ruožai. Apie dažniausiai sutinkamus talpos parametrus:
- 250-500 Wh – baterija tinka trumpoms kelionėms į darbą ir atgal (~20-40 km vienu įkrovimu).
- 500-750Wh – gaunamas ilgesnis nuvažiuojamas atstumas (~40-70 km vienu įkrovimu), idealiai tinka pažintinėms kelionėms ar daugiau nei tik kasdieniam judėjimui.
- 750Wh+ – didesnė rida (70 km ir daugiau), puikiai tinka ilgoms kelionėms ar ekskursijoms.
Rėmo medžiaga ir dizainas
Rėmo medžiaga turi įtakos dviračio svoriui, patvarumui ir patogumui. Elektriniai dviračiai sveria kelias dešimtis kilogramų, tad lengvesnis rėmas tikrai yra didelis privalumas. Dažniausiai naudojamos šios medžiagos:
- Aliuminio lydinys – lengvas, atsparus rūdims ir nebrangus.
- Anglies pluoštas – itin lengvas ir tvirtas, bet brangesnis.
- Plienas – patvarus ir leidžia jaustis stabiliai, kai važiuojate lygiu keliu, bet yra gerokai sunkesnis.
Stabdžiai
Dėl didelio greičio ir svorio, elektriniams dviračiams reikalingos patikimos stabdžių sistemos:
- Mechaniniai diskiniai stabdžiai – efektyvūs ir nebrangūs, stabdo visiškai taip pat, kaip ir įprastame dviratyje.
- Hidrauliniai diskiniai stabdžiai – labai efektyvi ir pajėgi stabdymo sistema, kuri yra brangesnė ir reikalauja daugiau priežiūros.
Pakaba ir amortizatoriai
Pakaba ir amortizatoriai padidina komfortą, ypač važiuojant nelygiu paviršiumi. Jeigu yra amortizatoriai priekyje, jie amortizuoja smūgius, kuriuos patiria priekinis ratas.
Tada dviratis tinka važiuoti lengvais bekelės ir miesto keliais. Jeigu amortizavimo sistema yra ir priekyje, ir gale, tada dviratis, ko gero, yra kalnų arba labai universalus ir tinka važinėjimui bekele.
Valdymo sistemos ir išmanumas
Šiuolaikiniuose el. dviračiuose yra pažangios valdymo sistemos ir valdiklius turintys ekranai/pulteliai, kuriuose rodomas akumuliatoriaus įkrovos lygis, esamas greitis, likęs nuvažiuoti atstumas ir kitų nustatymų valdymas.
Patogu – visai, kaip automobilyje!
Kaip išsirinkti geriausią elektrinį dviratį?
Svarbu iš karto pabrėžti, kad nėra vieno geriausio dviračio visiems. Geriausias arba tinkamiausias variantas labai priklauso nuo aplinkybių – poreikių, biudžeto ar net jūsų kūno anatomijos.
Norint rasti tinkamą el. dviratį reikia suderinti specifikacijas su numatytu naudojimu ir asmeniniais pageidavimais.
Jeigu svarbiausia važinėjimas į darbą ir atgal, tada ieškokite lengvo svorio, vidutinės klasės, nebūtinai galingo (250-500 W) dviračio su vidutinės talpos akumuliatoriumi (500 Wh).
Jeigu važiuojate visur ir daug keliaujate, rinkitės modelį, turintį galingą variklį (500-750 W), didelės talpos akumuliatorių (750Wh+), pilną pakabą ir patvarų rėmą. Visgi už tokį el. dviratį mokėsite daugiau.
Kaip ir su paprastu dviračiu, prieš pirkdami pažiūrėkite, kad rėmo dydis atitiktų jūsų ūgį. Rėmo ir ratų dydžiai įprastai nurodomi prekės puslapyje.
Dėl biudžeto turėkite omenyje, kad elektrinių dviračių kainos labai skiriasi. Jeigu tai pirmasis jūsų el. dviratis, prioritetą teikite ekonomiškesniems modeliams. Visada galite rinktis pirkimą išsimokėtinai, kad palengvintumėte naštą sau arba įsigyti konversijos rinkinį, kad įprastą dviratį paverstumėte elektriniu.
Elektrinio dviračio nauda
E-dviračiai turi daugybę privalumų:
- E-dviračiai yra draugiški aplinkai, nes, palyginti su automobiliais, jie išmeta mažiau anglies dvideginio. Pasirinkdami jį, padedate kovoti su klimato kaita.
- Nors ir teikia elektrinę pagalbą, elektriniai dviračiai vis tiek reikalauja minti pedalus, o tai gerina širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą, didina raumenų jėgą ir rūpinasi bendra jūsų sveikata.
- Elektriniai dviračiai yra ekonomiški, jų priežiūros ir eksploatavimo išlaidos yra mažesnės nei automobilių. Su jais nėra degalų sąnaudų ir nekainuoja parkavimas.
- E-dviračiai yra viena lanksčiausių transporto priemonių, galinti judėti greitai, bet tuo pačiu išvengianti spūsčių ir telpanti bet kurioje stovėjimo vietoje ar aikštelėje. Be to, galima privažiuoti prie pat durų.
Ar yra alternatyvų tokiems dviračiams?
Jeigu jus domina netaršus mikromobilumas, žinokite, kad elektriniai dviračiai nėra vienintelė transporto priemonė, kurią galite pirkti. Užsukę į https://pigu.lt/lt/sportas-laisvalaikis-turizmas/dviraciai-paspirtukai-rieduciai-riedlentes/elektriniai-motoroleriai galite rasti elektrinius motorolerius ir pigesnį variantą – paspirtukus.
Paprasti paspirtukai yra kompaktiški, lengvi ir patogūs naudoti. Jie idealiai tinka trumpoms kelionėms į darbą ir į miestą.
Na, o elektriniai motoroleriai (dar vadinami mopedais) gali važiuoti didesniu greičiu ir ilgesnį atstumą, tačiau auga ir kaina.