Gegužės 6 d., 17 val., pirmadienį, Spaudos dienos išvakarėse, Lietuvos žurnalistų sąjungoje (LŽS), Vilniuje (Jogailos gatvė 11) atidaroma LŽS nario, fotografo Raimondo Puišio nuotraukų paroda „Olegas Truchanas – lietuvis, tapęs Australijos legenda“.Šią parodą parengė LŽS Kelionių žurnalistų klubas. 2023 metais penkiolika šio LŽS klubo narių leidosi į ekspediciją „Olegas Truchanas 100 Australija – Tasmanija“, kur susitiko su Olego dukromis Rima ir Anita, bei sūnumi Nikolu.
Kelionė Gordono upe ir po lietaus miškais, kur auga paprastasis drieksmis (huon pine), leido pajusti O. Truchano kelionių dvasią.
Karalienės Viktorijos muziejuje, Launcestone, ekspedicijos dalyviai saugyklose tyrinėjo O. Truchano nuotraukas ir negatyvus, galėjo prisiliesti prie legendinės keliautojo palapinės.
Ekspedicijos pabaigoje, Vakarų Australijoje, atokioje pusdykumėje, dalyviai pasiekė O. Truchano vardu pavadintą kalną ir papėdėje sukrovė akmenų piramidę – kerną ir atsivežtą atminimo ženklą – stelą.
Pernai garsiausiam Australijos lietuviui, keliautojui, fotografui ir gamtosaugininkui Olegui Truchanui būtų sukakę 100 metų. O. Truchanas (1923-1972) gimė Šiauliuose, čia prabėgo jo vaikystė, mokslo metai.
O. Truchanas dalyvavo rezistenciniame pasipriešinimo judėjime. Gelbėdamasis nuo sovietų valdžios persekiojimo, jis 1944 m. pasitraukė į Vokietiją, Bambergą, 1946 m. studijavo Miuncheno universitete. Uždarius universitetą, Olegas grįžo pas tėvus į Garmišo perkeltųjų asmenų stovyklą.
Gyvendamas Vokietijoje susidomėjo sportu – daug keliavo, slidinėjo kalnuose, kopė į Bavarijos Alpių viršūnes, stengėsi šį grožį užfiksuoti nuotraukose. Pradėjo dalyvauti konkursuose ir tapo žinomu fotografu Bavarijoje.
1949 m. Olegas Truchanas emigravo į Australiją, kur vėliau apsistojo ir iki mirties gyveno Tasmanijos sostinėje Hobarte. O. Truchanas Tasmanijoje išgarsėjo savo nuotraukų ir skaidrių demonstravimu, viešomis paskaitomis gamtosaugos temomis.
Jis fotoaparatu įamžino atokių Tasmanijos vietų gamtos grožį ir skatino jos išsaugojimą.

Deja, 1972 m., susiruošęs į kelionę Gordono upe, O. Truchanas žuvo. Tačiau jo kova už gamtos išsaugojimą Australijoje atsimenama ir šiandien.
Po mirties jo vardu Australijoje yra pavadinti kalnai, miškų draustiniai, alpinistų ir keliautojų klubai, išleisti pašto ženklai, parašytos knygos ir sukurta netgi kompozitoriaus K. Koukias opera „Olegas“.
Paroda LŽS patalpose (Jogailos gatvė 11) veiks iki gegužės 20 d.
***
Videofilmas: Olego dvasia – didelė šalis (ABC) – su Peteriu Dombrovskiu:
” „Olegas Truchanas – lietuvis,…” jei toks vardas ir pavardė – lietuvis, tai kas tada Putinas ? Jo pavardė tikrai lietuviška : rusai lietuviškomis pavardėmis, o tikri lietuviai rusiškomis ? Kas verda šį jovalą ir kodėl ?