Šiandien naudojant fejerverkus švenčiamos šventės visame pasaulyje. Nuo senovės Kinijos iki Naujojo pasaulio laikų fejerverkai reikšmingai patobulėjo. Patys pirmieji fejerverkai – šaunamųjų miltelių petardos – buvo kuklūs ir tik sprogdavo, tačiau šiuolaikinės jų versijos gali kurti įvairias formas, išskirti daugybę spalvų ir įvairių garsų.
Kaip veikia fejerverkai?
Prieš pradedant gilintis į fejerverkų istoriją, svarbu suprasti, kaip jie veikia. Kiekvieną šiuolaikinį fejerverką sudaro specialus apvalkalas. Tai vamzdelis, kuriame yra šaudmenys ir dešimtys mažų kapsulių. Kiekviena iš kapsulių vadinama „žvaigžde“. Amerikos chemikų draugijos (ACA) duomenimis, šių žvaigždžių skersmuo yra apie 1-4 cm (1-1,5 colio) ir jos turi kuro, oksidatorių, rišamąją medžiagą ir metalų druskų arba metalų oksidų spalvai suteikti.
Fejerverkas taip pat turi sprogdiklį, kuris uždegamas, kad užsidegtų šaunamieji milteliai. Kiekviena žvaigždė sudaro vieną tašką fejerverko sprogime. Kai dažikliai kaitinami, jų atomai sugeria energiją, o tada, netekę perteklinės energijos, skleidžia šviesą. Skirtingos cheminės medžiagos išskiria skirtingą energijos kiekį, todėl sukuria skirtingas spalvas.
Pavyzdžiui, kaitinant natrio nitratą, natrio atomų elektronai sugeria energiją ir yra aktyvuojami. Kai elektronai nusileidžia iš viršaus, jie atiduoda savo energiją – apie 200 kilodžaulių vienam moliui (cheminių medžiagų matavimo vienetas), arba geltonos šviesos energiją.
Pasak ACA, taip gaminami kai kurių spalvų fejerverkai:
- Mėlynos spalvos gaminamos naudojant vario chlorido junginius.
- Raudonos spalvos gaminamos su stroncio druskomis, stroncio karbonatu ir ličio druskomis.
- Violetinė spalva gaminama iš mėlyną spalvą suteikiančių vario junginių ir raudoną spalvą suteikiančių stroncio junginių miš
- Oranžinė spalva sukuriama iš kalcio druskų ir kalcio chlorido.
- Žalia spalva gaminama iš bario chlorido ir kitų bario junginių.
Fejerverkų ištakos
Dauguma istorikų mano, kad fejerverkai buvo išrasti Kinijoje, nors kai kurie teigia, kad pirminė jų atsiradimo vieta buvo Vidurio Rytai arba Indija. Pasak Amerikos pirotechnikos saugos ir švietimo fondo (American Pyrotechnics Safety and Education Foundation), žinome, kad maždaug 800 m. po Kr. kinų alchemikai sumaišė salietrą, sierą ir medžio anglį ir sukūrė neapdorotus šaunamuosius miltelius.
Tai nebuvo tai, ko jie siekė. Iš tikrųjų jie ieškojo amžino gyvenimo recepto, tačiau tai, ką jie sukūrė, vis tiek pakeitė pasaulį. Supratę, ką sukūrė, kinai ėmė tikėti, kad šie sprogimai atbaidys piktąsias dvasias.
Norėdami sukurti vienus pirmųjų fejerverkų, jie supildavo naujuosius miltelius į bambuko ūglius ir įmesdavo juos į ugnį, kuri sukeldavo garsų sprogimą. Po to fejerverkai išsivystė. Pavyzdžiui, vietoj bambuko stiebų atsirado popieriniai vamzdeliai, o užuot mėtę vamzdelius į ugnį, žmonės pridegdavo juos degtuku, pagamintu iš higieninio popieriaus.
Iki X a. kinai suprato, kad iš miltelių galima gaminti bombas, todėl prie strėlių, kuriomis šaudė į priešus, pritvirtindavo petardas. Per kitus 200 metų fejerverkai buvo ištobulinti iki raketų, kurias į priešus buvo galima šaudyti be strėlės. Ši technologija iki šiol naudojama fejerverkų šou.
Sprogstamųjų miltelių paplitimas
1295 m. Marco Polo iš Azijos į Europą atvežė fejerverkų. (Tačiau, pasak Smithsonian, europiečiai su milteliniais ginklais greičiausiai susipažino per kryžiaus žygius keleriais metais anksčiau.)
Pasak Smithsonian, maždaug XIII a. per kitus diplomatus, tyrinėtojus ir pranciškonų misionierius šaunamieji milteliai ir jų gamybos receptai pateko į Europą ir Arabiją. Vakaruose ši technologija buvo pritaikyta galingesniems ginklams, kuriuos šiandien žinome kaip patrankas ir muškietas.
Tačiau žmonės Vakaruose vis dar išsaugojo pirminę fejerverkų idėją ir naudojo juos per šventes. Viduramžių Anglijoje juokdariai taip pat linksmindavo minias fejerverkais.
Anglijoje valdovai fejerverkus naudojo savo pasekėjams linksminti. Manoma, kad pirmasis karališkasis fejerverkų šou buvo surengtas 1486 m. Henriko VII vestuvių dieną.
1685 m. Jokūbo II karūnavimo pristatymas buvo toks nuostabus, kad už jį ugnies meistrui buvo suteiktas riterio titulas. Rusijos caras Petras Didysis sūnaus gimimo proga surengė 5 valandas trukusį fejerverkų šou.
Pirotechnikos menas
Pasak History.com, Renesanso laikotarpiu visoje Europoje kūrėsi pirotechnikos mokyklos. Šiose mokyklose mokiniai buvo mokomi, kaip kurti sudėtingus sprogimus. Italijoje fejerverkai buvo ypač populiarūs, o XVIII a. trečiajame dešimtmetyje šios šalies gyventojai į fejerverkus įmaišydavo nedidelius kiekius metalų ir kitų ingredientų, kad padidintų ryškumą ir sukurtų išradingas formas.
Jie taip pat pagaliau sukūrė daugiau fejerverkų spalvų. Iki tol visi fejerverkai buvo oranžinės spalvos. Italai kūrė mišinius su įvairiomis cheminėmis medžiagomis ir taip išgaudavo fejerverkus, daug artimesnius šiuolaikinėms versijoms. Raudonai spalvai jie naudojo stroncį, žaliai – barį, mėlynai – varį, o geltonai – natrį.
Kelionė į Naująjį pasaulį
Europiečiams keliaujant į Naująjį pasaulį, kartu su jais keliavo ir fejerverkų receptai. Kai kas teigia, kad kapitonas Džonas Smitas 1608 m. Džeimstaune, Virdžinijos valstijoje, surengė pirmąjį amerikietišką fejerverkų šou, rašo History.com. 1777 m. liepos 4 d., per pirmąsias Kontinentinio kongreso Nepriklausomybės deklaracijos priėmimo metines, fejerverkai tapo liepos 4-osios tradicija.
Tačiau ne visi mėgo fejerverkus. Dėl kai kurių atvejų 1731 m. Rodo saloje buvo uždraustas fejerverkų naudojimas „piktavališkiems tikslams“, teigia Smithsonian. XIX a. devintajame dešimtmetyje kitos valstijos ir kai kurie miestai nustatė taisykles, pagal kurias buvo kontroliuojama, kaip ir kur galima naudoti fejerverkus. Šiandien daugelyje JAV miestų ir valstijų vis dar galioja savi įstatymai, reglamentuojantys fejerverkų naudojimą.
Kinija vis dar verčiasi fejerverkų verslu – ji pagamina ir eksportuoja daugiau fejerverkų nei bet kuri kita pasaulio šalis.