Šiuolaikiniame pasaulyje ekologija ir tvarių energijos šaltinių naudojimas tampa vis aktualesnis. Šiame kontekste itin išsiskiria saulės energetikos sritis, leidžianti gyventojams kiekvienam asmeniškai prisidėti prie aplinkos tausojimo, rinktis švaresnes alternatyvas. Saulės elektrinės ant namų stogų jau nieko nestebina, tačiau pastaruoju metu auga ir susidomėjimas saulės parkais. Aptarkime, kuo šie pasirinkimai skiriasi.
Saulės elektrinės – švari energija jūsų namams
Saulės elektrinės gali būti montuojamos ant pastato stogo ar žemės sklypo. Čia svarbu paminėti, kad ne kiekvienas stogas ar sklypas yra tinkamas įrangai, nes reikia, kad ant elektrinė gautų kuo daugiau saulės šviesos.
Be to, ne visi pastato stogą gali naudoti asmeniniams poreikiams: daugiabučių gyventojams reikalingi kolektyviniai sprendimai, o tai dažnai kelia iššūkių.
Vis dėlto tiems, kurie savo namų stogą gali panaudoti saulės elektrinės montavimui, tai yra puikus būdas sumažinti namų ūkio išlaidas ir prisidėti prie aplinkos tausojimo. Įrenginys gamina elektros energiją čia pat, tad išvengiama jos transportavimo poreikio. Saulės elektrines galima pritaikyti prie asmeninių poreikių, o pagamintos elektros pertekliui siūloma pasaugojimo paslauga.
Saulės parkai – galimybė tapti elektros gamintoju
Nors saulės elektrinės daugeliu atvejų gali pasirodyti patrauklesnis sprendimas, iš tikrųjų saulės parkai yra puiki jų alternatyva. Tai plotai, kuriuose įrengiama daugybė modulių ir generuojamas didelis energijos kiekis. Gyventojai gali įsigyti dalį tokio parko, o pagaminta elektros energija jų namus pasiekia per elektros tinklus.
Vienas didžiausių saulės parkų privalumų yra tai, kad norint tapti elektros energijos gamintoju nereikia nei nuosavo namo stogo, nei nuosavo sklypo. Taip pat nereikės rūpintis ir įrangos priežiūra bei aptarnavimui.
Vienintelis minusas yra tai, kad saulės parke pagamintos elektros energijos perdavimas kainuoja, o saulės elektrinės ant stogo gamina energiją ir ją perduoda visiškai nemokamai (jei ji iš karto suvartojama).
Ką pasirinkti?
Jei prioritetas yra kuo mažesnė elektros energijos kaina, reikėtų rinktis saulės elektrinę. Jos galingumą, esant poreikiui, galima padidinti, tad tai labai lankstus sprendimas.
Neturintiems vietos, tinkamos saulės modulių montavimui, saulės parkai yra bene vienintelė išeitis tapti elektros gamintojais.
Reikėtų atsižvelgti į parko vietą, sąlygas, kainas ir atsakingai įvertinti. Saulės elektrinės gaminama energija bet kuriuo atveju yra pigesnė už išgaunamą tradiciniu būdu, tačiau galvodami tik apie kainą, prisiminkite ir gamtą.
Daugelis saulės elektrines įsirengia su APVA parama. Verta paminėti, kad tokia parama (taip pat iki 10 kW galingumo) yra teikiama ir saulės parkams.
Parama išties verta pasinaudoti, nes bendra maksimali jos suma siekia net kelis tūkstančius eurų.
Atsakingai apsvarstykite abu pasirinkimus, o dėl tikslesnių skaičiavimų kreipkitės į specialistus – jie padės priimti galutinį sprendimą dėl saulės elektrinės įrengimo ar saulės parko pirkimo.