Birželio 28 d., 18 val., buvusioje areštinėje, T. Kosciuškos g. 1, Vilniuje, vyks parodos „Spąstai su centriniu šildymu“ atidarymas.
Nelaisvoje visuomenėje žmonėms tenka išmokti įvairių (iš)gyvenimo strategijų ir taktikų, atsargiai judant po egzistencinių spąstų teritoriją bei jų perimetru.
Lietuvos nacionalinio muziejaus parengta paroda „Spąstai su centriniu šildymu“ pasakoja apie būtent tokią padėtį ir apie „mažojo žmogaus“ kasdienius bandymus išgyventi, mąstyti, bendrauti, užsiimti įvairiopa gyvenimo formų kūryba, nepaisant visur išplitusių būties ir buities pelėsių.
Parodoje bus rodomi ir o fonde K-38 saugomi KGB kino ir vaizdo dokumentai ([1940]–1990 m.).
Daugelyje šiame fonde saugomų vaizdo įrašų užfiksuoti kaltinamųjų ir liudytojų apklausos akimirkos, kratos.
Vienas iš epizodų nufilmuotas bute, kuriame vyksta krata.
Moteris sėdi ant sofos, o KGB darbuotojai apžiūrinėja rašiklius, kavos indelį, žurnalus, suvenyrus.
Atidžiai apžiūrima apyrankė. Vidutiniu bei stambiu planu nufilmuojamas vokas ir laiškas.
Vokas adresuotas Klaipėdoje gyvenančiam Bekui.
Laiške rašoma (vertimas iš rusų k.):
„Sveikas, Bekai! Rašau iš Klaipėdos. Niekaip negaliu surasti laiko tavęs aplankyti. Plaukioju… (nepavyko perskaityti). Paskambink ar užeik. Reikia pasimatyti. Iki pasimatymo. Erikas“.
Lietuvos nacionalinis muziejus skelbia, kad paroda apima 1965–1993 metų laikotarpį.
XX a. 7 dešimtmečio viduryje Sovietų Sąjungos vadovu tapus Leonidui Brežnevui, prasidėjo santykinės (!) ramybės vidaus ir užsienio politikos srityse tarpsnis, netrukus virtęs vadinamuoju „brežneviniu sąstingiu“.
Šioje epochoje iš vidutinio statistinio homo sovieticus buvo reikalaujama ne tikėjimo marksizmo-leninizmo postulatais, o apeiginio įsipareigojimo ideologinėms dogmoms, kartu paliekant galimybę kasdienėje būtyje gyventi užideologinį gyvenimą ir rūpintis skurdžia buitimi.
Sovietinė epocha de jure baigėsi 1990 metų kovo 11 dieną, tačiau okupacijos de facto finalinio etapo baigtį galima fiksuoti 1993 metų rugpjūčio 31 dieną 23 val. 45 min., kuomet Lietuvą paliko paskutiniai čia dislokuotos Rusijos kariuomenės junginiai.
O kada sovietiniuose spąstuose vykdytas bandymas baigėsi politikos, ekonomikos, kultūros, kasdienybės, mentaliteto ir kitose srityse?
Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad sovietmetis virto svetima šalimi, kuri dažnam jos tyrinėtojui jau atsiveria ne kaip sava, bet visa savo esme kitokia, todėl stebinanti, gluminanti, šiurpinanti, o neretai netgi kelianti juoką realybė, kurios reliktams tinkamiausia vieta – muziejuje.
Tačiau pastarųjų metų įvykiai verčia rimtai svarstyti klausimą:
ar homo sovieticus iš tiesų virto praeitimi?
Atsakymo į šį ir daugelį kitų klausimų kviečiame ieškoti vaikštant po Buvusios areštinės kameras, kurių kiekvienoje pasakojama apie sovietinę realybę kūrusius mechanizmus, ideologiją ir apeigas, ekonomiką ir darbą, uždarbį ir nepriteklių, stygių ir madą, istorijos virsmą propaganda, melą ir valingą užmarštį.
Parodos kuratoriai:
dr. Valdemaras Klumbys, Ernestas Parulskis, prof. dr. Dalia Satkauskytė, doc. dr. Aurimas Švedas
Paroda „Spąstai su centriniu šildymu“ veiks iki spalio 29 dienos.
Daugiau žinių: čia.