Šią vasarą, liepos 11–12 dienomis Vilniuje vyks svarbiausias ir didžiausias renginys Lietuvos istorijoje – NATO viršūnių susitikimas. Kaip ir kitose šalyse, kuriose anksčiau vyko šis susitikimas, sostinėje numatomi eismo ribojimai ir kiti, įprastam miestiečių gyvenimo ritmui įtakos turintys pokyčiai. Vilniaus miesto savivaldybė dalijasi svarbiausiomis žiniomis vilniečiams ir miesto svečiams.
Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ vyksiančiame renginyje bus priimami svarbūs sprendimai, susiję su 31 šalį vienijančio Aljanso saugumu. Vilniui priimti tiek daug aukšto rango svečių bei susitikimą norinčių nušviesti žurnalistų yra reikšmingas ir svarbus įvykis. Gyventojus kviečiame iš anksto planuoti savo keliones liepos 11–12 dienomis.
Tai, kad 31 NATO šalis bendru sprendimu nutarė, kad 2023 m. NATO viršūnių susitikimas turi vykti Vilniuje – tai Lietuvos vaidmens Aljanse įvertinimas. Per beveik 20 metų narystės NATO, Lietuva įrodė, kad yra aktyvi ir patikima Aljanso narė, aktyviai dalyvaujanti NATO operacijose ir misijose, nuosekliai stiprinanti atsparumą ir kibernetinį saugumą.
„Vilniui ir Lietuvai šis susitikimas – istorinė galimybė pademonstruoti save tarptautinėje arenoje. Sostinė jau turi patirties organizuojant aukšto lygio tarptautinius renginius – popiežiaus vizitą, pirmininkavimą Europos Sąjungai, taip pat ne kartą lankėsi kitų šalių prezidentai, monarchai, tačiau šįkart pasaulio žiniasklaidos dėmesys bus didžiulis. Žinoma, neišvengiamai šis renginys pareikalaus ir daugiausiai pastangų per pastarąjį dešimtmetį dėl saugumo, savo masto ir intensyvumo. Laukia didžiulis iššūkis vilniečiams ir miesto svečiams dėl judėjimo mieste pakeitimų, todėl kviečiu gyventojus iš anksto susipažinti su ribojimais, planuoti savo keliones, kad nepatogumų būtų kuo mažiau“, – sako Vilniaus meras Valdas Benkunskas.
Vilniuje tikimasi sulaukti ne tik Europos šalių, bet ir JAV, Kanados, NATO partnerių iš Japonijos, P. Korėjos, Australijos, N. Zelandijos.
Ko laukti ir tikėtis Vilniuje
NATO viršūnių susitikimo metu eismo ir judėjimo ribojimai apims Senamiestį, Vilniaus oro uosto, atskiras Naujamiesčio seniūnijos teritorijas, taip pat Lietuvos parodų ir kongresų centro „Litexpo“ prieigas. Kai kurie rajonai ar gatvės bus uždaromi visiškai, kai kur – laikinai, todėl gyventojai bus kviečiami susipažinti su detalesne informacija artėjant susitikimui.
Riboto patekimo zonose bus galima judėti tik pėsčiomis, bus uždarytas visų transporto priemonių judėjimas, įskaitant ir dviračius, elektrinius paspirtukus, todėl gyventojai ir verslas raginami apsirūpinti reikiamomis priemonėmis iš anksto.
Šiose zonose veikiantis verslas galės vykdyti veiklą su tam tikromis išimtimis, kurios apima prekybą ir kitą veiklą lauke. Ribojimai lauko prekybos vietoms, kavinėms, bus pateikti artėjant renginiui.
Patekti į gydymo įstaigas, maldos namus, ugdymo (darželius) ar kitas įstaigas, kurios įsikūrusios riboto judėjimo teritorijoje, bus galima tik pėsčiomis.
Specialiojo transporto ribojimai
Atliekų vežėjai pasirūpins konteinerių išvalymu prieš pat eismo ribojimų įvedimą. Į uždarytas teritorijas nebus leidžiama įvažiuoti taksi, pavežėjams, pašto siuntų išvežiotojams, kurjeriams. Į šias teritorijas patekti galės tik specialus transportas, su leidimais: policija, Vadovybės apsaugos tarnyba (VAT), greitosios medicinos pagalba (GMP) ir ugniagesių tarnyba, miesto avarinės tarnybos.
Viešasis transportas prie Lietuvos parodų ir kongresų centro „Litexpo“ bus apribotas liepos 11–12 d., Senamiestyje transporto judėjimas nebus galimas liepos 10–12 d. Viešasis transportas vyks į autobusų ir geležinkelio stotis, tačiau gali būti pakeisti judėjimo maršrutai, apvažiuojant Senamiestį ar tam tikras gatvių atkarpas.
Įprasta praktika visose šalyse
Per pastarąjį dešimtmetį NATO viršūnių susitikimai vyko Varšuvoje, Madride, Briuselyje, Londone ir daugelyje kitų miestų. Visų šių susitikimų metu, atsižvelgiant į NATO saugumo protokolus buvo imtasi aukščiausių saugumo priemonių bei eismo ribojimų – uždarytos svarbios gatvės miesto centre ir kitose miesto vietose, autobusų ir kitų transporto priemonių nukreipimas kitais maršrutais, apribotas automobilių eismas ir stovėjimas, gyventojams rekomenduota naudotis metro. Riboto judėjimo teritorijose buvo identifikuojami visi asmenys, taip siekiant užkirsti potencialų pavojingą elgesį.
„Kviečiu sostinės gyventojus tapti savo miesto ambasadoriais. Turime istorinę galimybę, kuri pasitaiko kartą per dešimt ar daugiau metų. Atvyks beveik trys tūkstančiai diplomatų ir politikų ne tik iš Europos, bet ir iš kitų šalių, dar apie du tūkstančius tarptautinės žiniasklaidos atstovų. Nemaža dalis jų Vilnių ir Lietuvą matys pirmą kartą, pranešimai apie susitikimą bus transliuojami pasauliniu mastu, todėl turime išskirtinę galimybę padėti svečiams pamilti mūsų miestą ir pakviesti juos čia sugrįžti”, – kviečia Vilniaus meras V. Benkunskas.