Nuo gegužės 12 d. Neringoje, Nidos jūros stebėjimo poste, bus dislokuojamas naujas Karinių jūrų pajėgų padalinys (KJP) – Uosto ir priekrantės gynybos tarnybos Apsaugos kuopos 3-asis pėstininkų (fuzilierių) būrys.
KJP Uosto ir priekrantės gynybos tarnyba buvo įkurta 2022 m. rugpjūčio 1 d., į vieną dalinį sujungus Povandeninių veiksmų komandą ir apsaugos kuopą. Šio KJP dalinio uždaviniai – taikos, krizės ir ginkluoto konflikto metu vykdyti uosto ir priekrantės apsaugos bei gynybos užduotis Klaipėdos valstybiniame jūrų uoste, Kuršių mariose ir Lietuvos teritorinės jūros priekrantės zonoje, siekiant užtikrinti tinkamą uosto funkcionalumą, nacionalinėms reikmėms ir sąjungininkų atvykimui bei bendrų operacijų su NATO vykdymui.
Kuopos užduotys
Apsaugos kuopos pagrindinė užduotis – saugoti ir ginti svarbiausius KJP infrastruktūros objektus. Apsaugos kuopos pagrindą sudaro nuolatinės pradinės privalomosios karo tarnybos kariai, atliekantys 9 mėnesių karo tarnybą.
Lietuvos karinių jūrų pajėgų Jūros stebėjimo postas Nidoje dislokuotas jau nuo 1993 m., kuomet postas buvo perimtas iš Rusijos Federacijos karinio laivyno. Daugiau kaip 30 metų KJP kariai iš Nidos posto radiolokacinėmis priemonėmis vykdo Lietuvos teritorinės jūros, išskirtinės ekonominės zonos, bei Kuršių mariose demarkuotos valstybinės sienos su Rusijos Federacija stebėjimą. Nuo gegužės 12 d. Karinių jūrų pajėgų dislokavimas Neringoje sustiprinamas nauju padaliniu ir naujomis KJP Uosto ir priekrantės gynybos tarnybos užduotimis.
Žodis „fuzilierius“ (fusilier) yra prancūziškos kilmės ir reiškia karį pėstininką, ginkluotą fuzėja (už muškietą lengvesniu ginklu su titnagine spyna) bei bajonetu (į ginklo vamzdį įstatomu durtuvu). Pirmiausiai fuzilierių daliniai apie 1670 m. pradėti formuoti Prancūzijoje.
LDK kariuomenėje 7-asis fuzilierių regimentas (pulkas) iš Gardino karališkųjų rūmų apsaugos bataliono buvo suformuotas 1790 m. kovo 2 d. Pulko pirmasis šefas, suformavęs dalinį, didele dalimi jį finansavęs asmeninėmis lėšomis, periodiškai jam vadovavęs, buvo LDK kariuomenės artilerijos generolas Kazimieras Nestoras Sapiega.
1792 m. pulkas dalyvavo Abiejų Tautų Respublikos kare su Rusija, tų metų liepos 23 d. efektyviai dalyvavo Brastos (dab. Bresto) miesto gynyboje, 1794 m. vykstant Tado Kosciuškos vadovaujamam Lenkijos ir Lietuvos gynėjų sukilimui ir kitose kovose.