Prezidento vyriausiasis patarėjas Kęstutis Budrys pristatė šalies vadovo Gitano Nausėdos dekretą, kuriuo Seimui siūloma pritarti Lino Pernavo skyrimui Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriumi.
L. Pernavas yra sukaupęs 28 metų darbo patirtį teisėsaugos srityje, 2014–2019 m. ėjo Policijos generalinio komisaro pareigas. Vilniaus universitete teisės magistro laipsnį įgijęs L. Pernavas vadovavo policijai – didžiausiai teisėsaugos institucijai, įgyvendindamas jos modernizavimo pokyčius.
„Savo vadovavimo laikotarpiu įgyvendino policijos reformą, kuri, Prezidento vertinimu, yra L. Pernavo lyderystės įrodymas ir pavyzdys, kaip galima padaryti didelius administracinius, vadybinius pokyčius finansinio sunkumo metu“, − posėdyje sakė šalies vadovo patarėjas. Pasak jo, Policijos departamentas L. Pernavo vadovavimo metais tikrai padarė didelę pažangą kovoje su korupcija, policija tapo skaidrumo pavyzdžiu ir antikorupcinių priemonių efektyvumo įrodymo vieta.
L. Pernavas yra apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Karininko kryžiumi, už pavyzdingą tarnybą skatintas daugiau nei 60 kartų, jam įteiktas ne vienas atskirų teisėsaugos institucijų ir Lietuvos kariuomenės žinybinis medalis.
Per savo profesinę karjerą L. Pernavas kvalifikaciją kėlė stažuotėse ir kursuose Lietuvoje, Kanadoje, JAV, Ispanijoje, Airijoje, Jungtinėje Karalystėje, Vengrijoje, vadovavo ir sėkmingai įgyvendino ES tarptautinius Dvynių projektus.
„Prezidentas drąsiai teikia šią kandidatūrą Seimui ir taip pat tikisi, kad būsimas vadovas bent dvejose srityse tikrai pagilins Specialiųjų tyrimų tarnybos darbą. Visų pirma, tai yra baudžiamojo persekiojimo srityje, tai yra vienas iš Specialiųjų tyrimų tarnybos uždavinių. Antroji sritis yra skaidrinimo inovatoriška veikla“, – sakė K. Budrys.
Kaip pažymėjo L. Pernavas, per 28-erius tarnybos Lietuvos valstybei metus teko susidurti su įvairiais iššūkiais, priimti ne vieną sunkų sprendimą, spręsti sudėtingas krizes. „Šiandien esu teikiamas į Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovo pareigas. Pretenduodamas į jas pirmiausia noriu pažymėti, kad labai vertinu iki šiol šios institucijos, jos vadovų ir viso kolektyvo nuveiktus darbus. Neketinu dalyti tuščių pažadų, nes laukia tikrai sunkus darbas stiprinant kovą su korupcija ir užtikrinant skaidrumą“, − kalbėjo kandidatas į STT direktorius.
Pretendentas taip pat priminė, kad praėjusią savaitę Vyriausybė pritarė teisės aktams, kuriais siekiama įgyvendinti 2022−2033 metų Nacionalinės darbotvarkės korupcijos prevencijos klausimais strateginį tikslą − sukurti korupcijai atsparią aplinką viešajame ir privačiame sektoriuose. „Tikimasi, kad korupcijos suvokimo indekso pozityvus pokytis 2025 metais sieks 70 balų. Plano įgyvendinimo stebėsena ir pažangos vertinimas pavedamas darbotvarkės koordinatorei − Specialiųjų tyrimų tarnybai.
Tikslas labai ambicingas, todėl būtinas tarnybos veiklos stabilumo ir tęstinumo užtikrinimas bei visų sutelktos pastangos. Būtinas aktyvus bendradarbiavimas su visuomene, valstybiniu, privačiu sektoriumi ir nevyriausybinėmis organizacijomis, siekiant juos įtraukti į įvairias antikorupcines ir skaidrumo iniciatyvas. Valdžios institucijos ir piliečiai turi būti siejami abipusio pasitikėjimo ir atvirumo santykio. Privalėsime didesnį dėmesį skirti prevencijai, tai yra priežasčių, o ne pasekmių šalinimui ir, neabejotinai, švietimui. Korupcijos prevencija negali remtis vien tik tvarkų, taisyklių ar formalių reikalavimų įtvirtinimu ir jų taikymu“, − teigė L. Pernavas.
Pasak jo, būtina proaktyvi prevencinė veikla, nukreipta į rizikingiausias sritis, kurias indikuoja iki šiol tarnybos atlikti tyrimai ir analizės, t. y. į sveikatos priežiūros sektorių, teritorijų planavimo ir statybų priežiūrą, savivaldą ir viešuosius pirkimus. „Jeigu būsiu paskirtas į tarnybos vadovo pareigas, ketinu skirti ypač daug dėmesio visų valstybės ir savivaldybių institucijų, kitų subjektų vadovų pastangų telkimui, kovai su korupcija, nes tik tai gali garantuoti sėkmę“, − pabrėžė pretendentas.
Pagal Konstituciją, STT direktorių skiria Respublikos Prezidentas Seimo pritarimu.
O kaip bus su galimu korupciniu susigiedojimu pačios STT pareigūnų (specialistų) su prokurorais tarkim ikiteisminio tyrimo pradėjimo procese, su tuo čia galimai įsitvirtinusiu principu, kad varnas varnui akies nekirs?…