Pakeltos lysvės – tarp lietuvių vis labiau populiarėjanti daržovių, žalumynų ar gėlių auginimo vieta. Toks šiuolaikinis „daržas“ ne tik stilingai atrodo, bet ir yra labai praktiškas. Pakeltas lysves įsirengti galima beveik bet kur – tiek kieme, tiek terasoje ar balkone.
Pakeltos lysvės puikiai tinka auginti didelę dalį augalų bei daržovių. Tiek šviežias prieskonines žoleles, pomidorus, agurkus, tiek įvairiausių rūšių gėles. Todėl norint kieme ar terasoje įsirengti stilingą ir praktišką sodą, vertėtų pamąstyti apie pakeltų lysvių įrengimą. Tai padaryti labai paprasta – jų jau pagamintų galite įsigyti parduotuvėse, o jeigu turite laiko – medinį dėžės formos karkasą susikalti galite ir namuose.
Visgi, nepriklausomai nuo to, ar pasirinkote lysves gaminti patys, ar pirkti jau surinktas – prieš jas įsirengiant, reikėtų apgalvoti kelis svarbius aspektus. Patarimais, į ką atkreipti dėmesį ir kaip pasiruošti, dalijasi „Iki“.
Keli naudingi patarimai
Apgalvokite vietą. Pakeltos lysvės praktiškos tuo, kad jas pastatyti galima nebūtinai ant žolės, bet ir ant betoninių plytelių. Tiesa, vietą, kurioje stovės lysvės, pasirinkti yra ypatingai svarbu, todėl pirmiausia reikėtų pagalvoti ką jose auginsite. Jeigu augalui reikia daugiau saulės šviesos – rinkitės šviesesnę, jeigu mažiau – vietą, kurioje yra daugiau šešėlio. Pavyzdžiui, pomidorai mėgstą saulės šviesą, tuo tarpu įvairiausios lapinės daržovės puikiai auga ir pavėsyje.
Tinkamai pasirinkite žemes. Išsirinkę kokius augalus auginsite lysvėje, paruoškite jiems tinkamą žemės ir komposto mišinį, kuris augalams duotų daugiausiai naudos. Žemes pilkite taip, kad iki lysvės viršaus liktų apie keletą centimetrų.
Paprastas būdas išvengti piktžolių. Tiesa, prieš pilant žemes, nepamirškite apačioje patiesti kartono arba popieriaus, tam puikiai tinka ir laikraštis – taip išvengsite gausesnio piktžolių ir nepageidaujamų žolių augimo.
Norintiems ilgaamžiškumo – patariama rinktis geležines. Ieškantiems ilgaamžiškiausio pakeltų lysvių varianto – patariama įsigyti jas pagamintas iš geležies. Jos tarnauja net 30–60 metų. Tuo tarpu medinės lysvės, priklausomai nuo medžio rūšies tarnaus kur kas trumpiau – nuo kelių iki keliolikos metų. Kiek ilgiau negu medinės lysvės tarnauja ir plastikinės – apie 20 metų.