Pastato, kurį vilniečiai iki šiol žinojo kaip Vilniaus centrinį paštą, koridoriai prisipildė studentų. Čia veiklą pradėjo ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas.
ISM atstovai teigia, kad atnaujinant išskirtinį statinį svarbiausia buvo užtikrinti erdvių veiksmingumą, tvarumą ir išsaugoti architektūrinį palikimą.
Pačiame Vilniaus centre, Gedimino pr. 7, įsikūrusiame pastate po atnaujinimo telpa auditorijos, amfiteatras, kuriame vyks universiteto renginiai ir konferencijos, biblioteka, studentų bendradarbiavimo bei laisvalaikio erdvės, naujoviški susitikimų kambariai.
Ant pastato stogo įrengta erdvi terasa, iš kurios atsiveria įspūdingas vaizdas į Vilniaus senamiestį bei Gedimino pilį.
ISM universiteto rektorius dr. Dalius Misiūnas sako, kad pagrindinis uždavinys atnaujinant pastatą buvo pritaikyti jį šių dienų žmogaus poreikiams ir išsaugoti istorijos dvasią.
Rektoriaus teigimu, pačiame miesto centre studijuojantiems jaunuoliams atsivers dar daugiau galimybių stiprinti ryšį su verslo pasauliu.
„Didžiausias mūsų noras, kad studentai naujuose ISM namuose norėtų praleisti kuo daugiau laiko.
Dabar gyvensime verslo ir kultūros centrų, valstybinės reikšmės vertybių kaimynystėje, todėl studentams bus dar lengviau pajusti mokslo, verslo ir visuomenės pulsą ir stiprinti ryšį su Lietuvos verslo bei kultūros pasaulio atstovais.
Šis pastatas pradeda naują gyvavimo laiką ir mes sieksime, kad jame vyktų ne tik ISM bendruomenės gyvenimas, bet jis kurtų vertę ir miestiečiams bei pačiam Vilniui“, – pažymi dr. D. Misiūnas.
Jis priduria, kad vykdant atnaujinimus daug dėmesio buvo teikiama pastato tvarumui.
Pakeitus langus, stiklinius fasadus, apšiltinus pamatus bei stogą, pastatą pavyko priskirti prie B energinio naudingumo klasės – anksčiau jis atitiko F klasę.
Išsaugoti ir atnaujinti senieji pastato šviestuvai, sumontuotos energiją taupančios LED lempos.
Universitete įrengti išmanieji judesio davikliai padeda taupyti elektros energiją, o išmanioji pastato valdymo sistema leidžia sumažinti arba pakelti oro temperatūrą ir padidinti oro srautą visose patalpose, atsižvelgiant į užimtumą bei poreikį.
Pastato apdailos darbams naudotos tik ekologiškos medžiagos.
Remiantis tvarumo filosofija, studentai bei darbuotojai skatinami miesto centre esantį universitetą pasiekti viešuoju arba kitu aplinką tausojančiu transportu.
ISM universiteto reikmėms pastatą pritaikę architektai Aurimas Sasnauskas, Radvilė Samackaitė, Sla Malenko ir tvarkybos darbų bei architektūrinės dalies projekto vadovė Diana Sabaliauskienė meistriškai suliejo istoriją su naujais sprendimais, išsaugodami išskirtines senąsias erdves ir įtraukdami jas į šiuolaikinį universiteto gyvenimą.
Iš auditorijų atsiveria vaizdas į gatvę, o gatvės praeiviai gali žvilgtelėti į akademinį pasaulį.
„Stengėmės išsaugoti pagrindinės pastato fojė erdvę, charakteringus ir vertingus jos bruožus:
šviestuvus, įspūdingą laikrodį, senąsias pašto dėžutes, gipso lamelių lubas, medines vitrinas.
Šioje erdvėje suprojektavome ir naują amfiteatrą, kuris, tikimės, taps ne tik svarbiausių ISM universiteto renginių vieta, bet ir studentų mėgstama poilsio vieta.
Stengėmės sukurti naujovišką skandinavišką interjerą, atspindintį ISM universiteto šaknis ir vertybes.
Interjeras neperkrautas, leidžiantis susitelkti studijuojantiems“, – pasakoja architektas A. Sasnauskas.
Nuo pat pastatymo 1886 m. pastatas buvo žinių centras. Iš pradžių jame veikė slapta lietuvių organizacija, kovojanti už pamaldas lietuvių kalba.
Vėliau ilgus metus čia buvo įsikūręs bankas, o septintajame dešimtmetyje statinys buvo pertvarkytas į Vilniaus centrinį paštą.
Tačiau prieš tai buvo atliktas didžiulis atnaujinimas. Po jo pastato erdvės išsiplėtė tris kartus. Būtent po atnaujinimo pastatas tapo ikoninis.
Atlikti atnaujinimą buvo pavesta jauniems ir talentingiems „Naujosios bangos“ architektams Algimantui ir Vytautui Nasvyčiams.
Broliai jau buvo žinomi dėl savo darbų viešbutyje ir restorane „Neringa“, vėliau jie suprojektavo keletą kitų žymių statinių, kaip antai Nacionalinį dramos teatrą, Lietuvos Respublikos Seimą ar viešbutį „Lietuva“.
Rengdami Vilniaus centrinio pašto atnaujinimą, architektai Nasvyčiai įkvėpimo sėmėsi iš garsaus suomių architekto Alvaro Alto darbų, juos įkvėpė šio architekto suprojektuotas Suomijos švietimo institutas Helsinkyje.
Iki persikeliant į Gedimino pr. 7, ISM universitetas buvo įsikūręs sostinės Arklių g. (2006–2023 m.), prieš tai veikė Trakų g. (2000–2006 m.), taip pat ISM filialas veikė Kaune, Ožeškienės g. (2000–2015 m.).