Vilniaus parodų ir kongresų centre „Litexpo“ prasidėjo keturias dienas truksianti tarptautinė Vilniaus knygų mugė.
Šių metų mugė rašo simbolines 700 eilučių laisvei, tad būtent laisvės tema ir tapo vienu svarbiausių Vilniaus knygų mugės atidarymo akcentu. „Virš miesto mėlyna, virš miesto – geltona“, – skambėjo atidarymo dainoje, kurią atliko dainų autorius ir atlikėjas Domantas Razauskas.
Mugės atidaryme dalyvavo Prezidentas Gitanas Nausėda su žmona Diana Nausėdiene, Lietuvos kultūros ministras Simonas Kairys, Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius, šių metų Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, poetas Rimvydas Stankevičius, visi laisvės knygoje įrašę po savo simbolinę eilutę ir vertėjas, poetas, garbės ženklu „Nešk savo šviesą ir tikėk“ apdovanotas Marius Burokas.
Sveikindamas knygų bičiulius, susirinkusius į 2023 m. Vilniaus knygų mugės atidarymą, Prezidentas Gitanas Nausėda pabrėžė, kad knyga yra galingas ginklas. „Piktose rankose knyga gali tapti manipuliacijos, šantažo, istorijos faktų perrašinėjimo ginklu, blogio ir griovimo įrankiu. Laisviems žmonėms knyga yra gėrio, šviesos, kritinio mąstymo simbolis, o visuomenė, kurios ginklai yra šviesa ir tiesos paieška, nenugalima“, – sakė šalies vadovas.
Prezidentas pažymėjo, kad barbariškos Rusijos agresijos prieš Ukrainą akivaizdoje Vilniaus knygų mugė tampa Laisvės manifestu – laisvės skaityti, mąstyti, savarankiškai priimti sprendimus. Šalies vadovas įrašė pirmąją iš 700 mugės eilučių laisvei: „Tik laisvi kuriame istoriją, o ne tampame ja.”
Prezidentas mugėje pristatė modernaus „Aušros“ perleidimo ir pristatymo plačiam skaitytojų ratui, ypač jaunuomenei, projektą.
Antroji simbolinė Vilniaus knygų mugės atidarymo eilutė teko Kultūros ministrui S. Kairiui. „Tie, kurie įkvėpė laisvės – jos niekada neatiduos!” – jis užrašė simbolinėje knygoje. Savo sveikinimo kalboje ministras prisiminė prieš metus vykusį Vilniaus knygų mugės atidarymą, kuris sutapo su Rusijos įsiveržimo į Ukrainą pradžia.
Savo trumpoje padėkos kalboje M. Burokas perskaitė ukrainiečių poeto Arturo Dronio eilėraštį „Pirmasis laiškas korintiečiams“.
Visos keturios mugės dienos turi ir savus pavadinimus:
Bičiulių diena – ketvirtadienis. Bičiulių dieną – nemokamas mugės lankymas bibliotekininkams. Įspūdžių diena – penktadienis, Pasimatymų diena – šeštadienis, bei šeimos diena – sekmadienis.
Kuo ypatinga Vilniaus knygų mugė
Nuolat gyva ir šurmuliuojanti Jaunųjų skaitytojų salė lankytojus džiugins tiek knygų naujienų gausa leidyklų stenduose, tiek įvairiomis kūrybinėmis veiklomis, tiek scenoje vyksiančiais renginiais. Salėje veiks Lietuvos bibliotekininkų kuriama atvira BIBLIOTEKŲ ERDVĖ, žymiausi vaikų knygų kūrėjai kvies į dirbtuves KŪRYBOS ERDVĖJE BE FORMULIŲ, o KNYGŲ ŠALIES kūrybinėje studijoje bus pristatoma garsių užsienio ir šalies iliustruotojų kūryba. Energija pulsuojančiame JAUNIMO TAŠKE bus galima ne tik dalyvauti diskusijose apie labiausiai rūpinčius dalykus, bet ir atsipalaiduoti. Pačių mažiausių skaitytojų jau antrus metus atviromis širdimis lauks jaukaus KNYGŲ STARTO kampelio sumanytojai.
Kaip ir kiekvienais metais lankytojų lauks erdvė, paruošta asociacijos AGATA ir suburianti daugumą Lietuvos muzikantų po vienu stogu. Tai – didžiausia Lietuvos muzikos mugė su dešimtimis koncertų, pokalbių ir susitikimų.
Vilniaus knygų mugės akimirkos – Arūno Sartanavičiaus nuotraukose.