Sekmadienis, 8 vasario, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus

Ar jūsų namuose neeikvojama elektra?

www.alkas.lt
2023-02-05 16:00:40
56
PERŽIŪROS
0
Elektra | enmin.lrv.lt nuotr.

Elektra | enmin.lrv.lt nuotr.

Vis didėjančios sąskaitos už elektrą – svari priežastis ieškoti praktinių būdų, kaip sutaupyti. Tačiau kodėl sąskaitos nemažėja net ir pakeitus savo elektros suvartojimo įpročius? Pasirodo, kad slapčia elektrą gali eikvoti namuose esantys buities prietaisai. „MOKI VEŽI“ ekspertai dalijasi 5 praktiniais patarimais, kurie padės išleisti mažiau, o namuose jaustis dar patogiau.

1. Nepalikite fone įjungtų prietaisų

Net mažiausi mūsų kasdienio gyvenimo įpročiai daro įtaką tam, kiek elektros energijos sunaudojame namuose. Pavyzdžiui, daugelis žmonių tvarkosi namuose ar gamina vakarienę fone klausydami mėgstamos tinklalaidės, radijo, televizijos laidos ar muzikos, o tai leidžia jiems geriau susikaupti ar greičiau atlikti darbus.

Nepaisant to, retas žmogus išjungia įrenginius išeidamas iš kambario, todėl net ir neatlikdami savo paskirties, jie vis tiek naudoja elektros energiją. Be to, taupyti nepadeda ir įprotis užmigti prie televizoriaus. Skaičiuojama, kad fone veikiantis televizorius per mėnesį gali padidinti jūsų sąskaitą už elektrą apie 15–20 eurų.

„MOKI VEŽI“ ekspertai pataria dažniausiai naudojamuose įrenginiuose aktyvuoti automatinio išjungimo funkciją. Praėjus 20-30 minučių televizorius ar kompiuteris paklaus jūsų, ar norite tęsti naudojimąsi, o nesulaukęs reikiamo mygtuko paspaudimo, automatiškai išsijungs ir daugiau elektros energijos nebevartos.

2. Rūbus skalbkite ir džiovinkite taupiau

Dėl didesnių elektros sunaudojimo išlaidų galite kaltinti ir geriausius savo rūbų priežiūros pagalbininkus – skalbimo mašiną bei džiovyklę. Nors šie prietaisai neatsiejami nuo kiekvieno žmogaus buities, jų naudojimas neretai yra labai neefektyvus.

Pavyzdžiui, drabužius skalbdami mažesnėje vandens temperatūroje sunaudosite mažiau energijos jam pašildyti. Be to, didesnė vandens temperatūra nėra tinkama daugelio rūbų priežiūrai, todėl taip skalbiami audiniai greičiau dėvisi ir praranda savo pirminę išvaizdą.

„Skalbimo mašinos ir džiovyklės turi daugybę įvairių funkcijų: sportiniams rūbams, medvilnės audiniams, patalynei ir kt., tačiau net ir skalbdami ar džiovindami trumpesniame cikle, išgausite tokį patį rezultatą. Jeigu norite, kad skalbiniai išdžiūtų greičiau, nejunkite galingesnės funkcijos, o verčiau naudokite procesą paspartinančius kamuoliukus, kuriuos su šlapiais rūbais reikia įdėti į džiovyklės būgną“, – pažymi „MOKI VEŽI“ ekspertai.

Kiekvieną mėnesį sutaupyti padės ir tai, jeigu prieš įjundami skalbimo mašiną įsitikinsite, ar ji pilna. Pustuštė skalbimo mašina sunaudos tiek pat elektros ir vandens kaip ir užpildyta purvinais skalbiniais, tačiau šeimininkams atneš žymiai mažiau naudos.

3. Neleiskite šaldytuve kauptis ledui

Televizijos filmuose ar serialuose dažnai matome, kaip tėvai vaikams liepia nelaikyti ilgai atidarytų šaldytuvo ar šaldiklio durelių, mat tokiu būdu įrenginys atiduoda vėsumą ir sunaudoja daugiau elektros energijos. Tačiau ar žinojote, kad viena iš priežasčių, kodėl sąskaita už elektrą tokia didelė, gali būti ir ant vidinių šaldytuvo sienelių bei kameroje susidaręs ledo sluoksnis?

Ekspertai pastebi, kad ledo storiui šaldytuvo ar šaldiklio kameroje siekiant bent 2 centimetrus, įrenginys sunaudoja vidutiniškai 20 proc. daugiau elektros energijos, lyginant su prietaisu, kuriame nėra ledo sluoksnio.

Šią problemą ekspertai pataria spręsti reguliariai išimant visą įrenginiuose laikomą maistą ir juos atšildant. Tokiu būdu visas ledas ištirps, o jums tereikės šluoste nuvalyti įrenginio sieneles. Panašų efektą išgausite ir keliais laipsniais padidinę šaldytuvo temperatūrą, kad ledas formuotųsi lėčiau.

4. Atidžiai patikrinkite ir kitus buities prietaisus

Jeigu manote, kad išjungtas televizorius, kompiuteris, spausdintuvas ar virdulys nenaudoja elektros energijos, klystate. „Miegantys“ prietaisai visąlaik išlieka budrūs, yra pasiruošę greitai reaguoti ir laukia, kada vėl juos įjungsite, o tam naudoja elektros energiją. Nesinaudodami įrenginiu, jo laidą ištraukite iš elektros lizdo, taip pat paspauskite specialius išjungimo mygtukus ant prailgintuvų ar rozečių.

Be to, pasirūpinkite savo namuose esančių prietaisų švara ir reguliariai juos valykite. „MOKI VEŽI“ ekspertai teigia, kad nešvarūs, apdulkėję ar riebalais aptaškyti maisto gamyboje naudojami įrenginiai, ypač gartraukiai ir elektrinės orkaitės, mikrobangų krosnelės, naudoja daugiau elektros energijos.

5. Rinkitės energiją taupančius sprendimus

Ženkliai sumažinti elektros energijos sąnaudas padeda ir tinkamai pasirinktas namų apšvietimas. Todėl tiek jau gyvenantiems būste, tiek jį įsirengiant „MOKI VEŽI“ ekspertai pataria rinktis energiją taupančius sprendimus.

„Energiją taupančios lemputės yra puikus pasirinkimas norint gyventi tvariau ir taupiau, tačiau neaukoti savo namų patogumo. Lyginant su kaitrinėmis lemputėmis, energiją taupančios lemputės ne tik skleidžia ryškesnę šviesą, bet ir veikia dvigubai ilgiau, todėl padeda sutaupyti. Parduotuvėje rinkitės LED tipo arba halogenines lemputes ir būtinai atkreipkite dėmesį į ant jų pakuočių esančią energijos efektyvumo žymą“, – pabrėžia ekspertai.

Nuo 2011-ųjų metų visi elektronikos įrenginiai yra žymimi raidėmis nuo A iki G. A klasės prietaisai naudoja mažiausiai energijos, yra efektyviausi, o G klasės prietaisai elektros energijos sąnaudas padidina ir kelis kartus.

Be to, sutaupyti galite ir rinkdamiesi lauką ar sodą apšviesti saulės energija įkraunamais šviestuvais ar prožektoriais su judesio davikliais, kurie automatiškai įsijungia ir išsijungia.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Būdų, kaip taupyti elektrą, yra
  2. Kaip sumažinti sąskaitą už elektrą?
  3. Taupyti elektrą padės naujos lemputės
  4. Didelės sąskaitos už elektrą – ir dėl neišmanymo
  5. Kitąmet gyventojai už elektrą mokės mažiau
  6. 2015 metais elektra gyventojams pigs vidutiniškai 2,6 %
  7. Patvirtintos kompensacijos už elektrą ir dujas
  8. Elektra Lietuvoje pigo mažiau nei Latvijoje
  9. Elektrą siūloma taupyti valstybiniu lygiu
  10. Dingo elektra? Trys patarimai ką daryti
  11. Naujomis kainomis už elektrą atsiskaityti reikia nuo vasario mėnesio
  12. 10 būdų, kaip sutaupyti skalbiant
  13. „Energijos vampyrai“ suvalgo ne vieną eurą
  14. Kylančios kainos keičia elektros vartojimo įpročius
  15. Sutaupyti galima ir nekeičiant įpročių

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Filmų gamyba Lietuvoje 2025 m. pritraukė daugiau nei 25 mln. eurų neatlygintinų investicijų
Kultūra

Filmų gamyba Lietuvoje 2025 m. pritraukė daugiau nei 25 mln. eurų neatlygintinų investicijų

2026 02 08
Prasideda 11-osios Lietuvių kalbos dienos
Kalba

Prasideda 11-osios Lietuvių kalbos dienos. Šių metų sostinės – Rokiškis ir Osioiras

2026 02 08
Laukių ąžuolas
Gamta ir ekologija

Istorinis šansas Lietuvai: nauja tvarka gali atnešti pergalę Laukių ąžuolui

2026 02 08
Sraunaus, gaivaus upelio būta. Akademiko prof. habil. dr. R. Grigo (1936–2025) – 90 metų sukakties paminėjimas
Istorija

Sraunaus, gaivaus upelio būta. Akademiko prof. habil. dr. R. Grigo (1936–2025) – 90 metų sukakties paminėjimas

2026 02 08
Paryžiuje antrą kartą vyks Baltijos šalių kino šventė „CinéBaltique“
Kultūra

Paryžiuje antrą kartą vyks Baltijos šalių kino šventė „CinéBaltique“

2026 02 08
Keptas viščiukas
Lietuvoje

Sotiems savaitgalio pietums – kaip skaniai iškepti viščiuką?

2026 02 07
Itin maži, bet keliantys didelę grėsmę: kuo žmonijai pavojingas nanoplastikas?
Gamta ir ekologija

Itin maži, bet keliantys didelę grėsmę: kuo žmonijai pavojingas nanoplastikas?

2026 02 07
Vasario 16-oji Kaune
Istorija

Vasario 16-oji Kaune: sukaktuvių apdovanojimų iškilmės „Aš – dalis tavęs“ ir renginiai mieste

2026 02 07

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Jonas apie R. Armaitis. Suomijos pamokos Lietuvai: kodėl mes vis dar miegame, kol priešas prie durų?
  • Geros naujienos apie R. Armaitis. Suomijos pamokos Lietuvai: kodėl mes vis dar miegame, kol priešas prie durų?
  • +++ apie D. Kuolys. Laikas Vilniui iškelti Tadą Kosciušką: tautos laisvės simbolį
  • +++ apie Vasario 16-oji Kaune: sukaktuvių apdovanojimų iškilmės „Aš – dalis tavęs“ ir renginiai mieste

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Apie galimas potvynių grėsmes ir rizikas – interaktyviuose žemėlapiuose
  • Kad papildomas darbas neštų naudą
  • Kūną sustiprinkite raugintomis daržovėmis
  • Nematomas pavojus keliuose – nuo sunkvežimių stogų slystantis ledas

Kiti Straipsniai

Elektra

Elektros kainos pasiekė naujas aukštumas

2026 02 04
Elektra

Gyventojams – aiškesnės elektros energijos sutartys

2026 02 03
Apšvietimas

Vilniaus gatvės nuo šiol taps šviesesnės

2026 02 03
Elektra

Dėl šalčio galimi elektros sutrikimai, ESO perspėja laikytis atokiau oro linijų

2026 02 02
Nikola Tesla – energija pakeitusi pasaulį: paroda Vilniuje

Nikola Tesla – energija pakeitusi pasaulį: paroda Vilniuje

2026 01 31
Naujas centras

Naujas centras pradeda reguliuoti eismą Klaipėdoje

2026 01 29
Grindinio trinkelės

Grindinio trinkelės: ką svarbu įvertinti prieš pradedant klojimo darbus?

2026 01 28
Saulės elektrinė

Pernai ESO fiksavo rekordinę gaminančių vartotojų plėtrą

2026 01 28
Elektra

5 elektros vartojimo pažadai, galintys padėti sutaupyti

2026 01 25
Taupymas

88 proc. lietuvių taupo – kitiems tai daryti sudėtinga

2026 01 24

Skaitytojų nuomonės:

  • Jonas apie R. Armaitis. Suomijos pamokos Lietuvai: kodėl mes vis dar miegame, kol priešas prie durų?
  • Geros naujienos apie R. Armaitis. Suomijos pamokos Lietuvai: kodėl mes vis dar miegame, kol priešas prie durų?
  • +++ apie D. Kuolys. Laikas Vilniui iškelti Tadą Kosciušką: tautos laisvės simbolį
  • +++ apie Vasario 16-oji Kaune: sukaktuvių apdovanojimų iškilmės „Aš – dalis tavęs“ ir renginiai mieste
  • Gindleris, Cesarskis, Abramovičius (klubas Kontinent) apie „Epšteino failai“: pasaulinės bylos šešėlis krinta ir Lietuvon
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Kavamedis | pixabay.com, Mciariaco nuotr.

Šylant orams turėtų sunerimti kavos mėgėjai

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | Paskolos iš SAVY

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai