Didžiosios žiemos šventės siejasi su gerais darbais, rūpestingumu, dėmesio suteikimu tiems, kam to reikia labiausiai.
Daugybė pagyvenusių žmonių Lietuvoje jaučiasi vieniši – jiems trūksta ne tik materialių dalykų, bet ir šiltų pojūčių.
Norintys sukurti jaukesnes šventes senyviems žmonėms šiemet turėjo progą dalyvauti maltiečių ir prekės ženklo „Gardėsis“ šventiniame sumanyme „Suvienyti Kalėdų“.
Iki Kalėdų vienišiems senoliams bus įteikti 500 šventinių siuntinių su maisto gaminiais ir moksleivių pagamintais kalėdiniais žaisliukais.
Sumanymas „Suvienyti Kalėdų“ kvietė šalies gyventojus registruotis ir gauti rengėjų bei partnerių paruoštą šventinį siuntinį ir įteikti jį vienišam pagyvenusiam žmogui.
Nors registracijai buvo skirta daugiau nei savaitė, per pirmąsias dvi registracijos dienas buvo išdalyti visi 500 siuntinių.
Iki Kalėdų senolius visoje Lietuvoje pasieks kūčiukai, saldainiai, konservuoti maisto gaminiai ir moksleivių rankomis pagaminti kalėdiniai žaisliukai.
„Vienišų senolių skaičius Lietuvoje nuolatos auga – tai viena opiausių mūsų šalies socialinių problemų.
Lietuvos statistikos departamento duomenimis, kas trečias pensijinio amžiaus sulaukęs žmogus šiandien vienišas.
Lankydami senelius matome, kaip sudėtingai jie tvarkosi su šiuo jausmu, kaip trūksta bendravimo ir artumo.
Tokie sumanymai, kaip „Suvienyti Kalėdų“, skatina kiekvieną apsidairyti ir pastebėti galbūt visai šalia sunkiai gyvenančius žmones ir padovanoti jiems kalėdinį stebuklą.
Tai puiki galimybė ne tik prisidėti, bet ir kurti ryšį – juk taip gimsta daug ilgalaikių ir stiprių draugysčių”, – dalinosi maltiečių paramos seneliams akcijos „Maltiečių sriuba” projektų vadovė Rasa Stukienė.
Bendram tikslui – gražesnių švenčių pagyvenusiems žmonėms sukūrimui – šiais metais susivienijo ilgamečiai partneriai Maltos ordino pagalbos tarnyba, geriau žinoma kaip maltiečiai, ir „Fazer Lietuva“ atstovaujantis „Gardėsio“ duonos prekinis ženklas, bei „Bonduelle“, „LP Express“ ir Vilniaus Salomėjos Nėries gimnazija.
„Su „Gardėsiu” petys į petį dirbame jau 10 metų – džiaugiamės, kad bėgant metams mūsų draugystė tik auga ir stiprėja.
Turėdami bendrą viziją ir tikslus galime pasirūpinti, kad nė vienas senelis nebūtų užmirštas. Visi vargstantys seneliai yra ir mūsų seneliai.
Šiemet į 21 Lietuvos vietovę kas savaitę išvežiojame po 605 kvietinės ar juodos duonos kepaliukus – šio gaminio, lyginant su kitais, senoliai laukia labiausiai.
Šventinis sumanymas „Suvienyti Kalėdų“ gimė prieš tris metus – žinojome, kad jis sulauks pasisekimo, tai įrodė ne tik masiškai besiregistruojančių žmonių skaičius, bet ir kasmetinės užklausos artėjant gruodžio mėnesiui.
Džiaugiamės būdami to dalimi ir matydami, kad ir žmonės jaučia jo kuriamą vertę“, – džiaugėsi maltiečių generalinis sekretorius Edvinas Regelskis.
Ypatingas moksleivių indėlis
Vilniaus Salomėjos Nėries gimnazijos technologijų mokytojas Donatas Kriukas pasakoja, kad vaikai savo rankomis išsiuvinėjo daugiau nei 500 kalėdinių žaisliukų, tikėdamiesi pradžiuginti vienišų senolių širdis.
Anot mokytojo, vaikai buvo imlūs sumanymui ir noriai prisidėjo, o „gero darbo“ konceptas kėlė jiems motyvaciją.
„Kai pradėjome šnekėti su vaikais ir kurti dovanėlės sumanymą, pamačiau, kad vaikams labai įdomu. Išgryninome, kas svarbu vienišiems senoliams, ką jiems būtų miela gauti iš jaunų žmonių.
Šios kalbos po truputėlį išsivystė į dovanėlės sumanymą, o vėliau – į gamybos procesą“, – pasakoja mokytojas.
Prieš gaminant žaisliukus, kartu su mokiniais buvo aptarta ir kodėl ši socialinė problema egzistuoja.
Visi kartu nutarė, kad senoliai patys nepasirinko būti vieni – kažkas tai jų gyvenime nulėmė, todėl vienas svarbiausių bruožų turėtų būti nuoširdaus dėmesio parodymas.
„Mokiniai žino sumanymo paskirtį ir prasmę bei ja žavisi. Daug pasako ir tai, kad pačios dovanėlės, kurias jie gamino, nebuvo daromos pamokų metu – vaikai dirbo savo laisvu metu ir per atostogas.
Jie supranta, kad šalyje yra daug vienišų senelių ir suvokia, jog jie vieniši dėl įvairių priežasčių:
ar tai būtų liga, ar tragedijos, o gal tiesiog taip susidėliojo likimas.
Didžiuojuosi savo mokiniai, jie rodo rūpestį nepažįstamiems žmonėms ir skiria savo laiką, kad juos pradžiugintų“, – sako D. Kriukas.