Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį sveikindamas mokslininkus – geriausių 2021 m. daktaro disertacijų autorius – pabrėžė, kad savo pavyzdžiu jie rodo, kiek daug galima pasiekti, pasitelkus intelektualinę drąsą, kūrybingumą ir kantrybę.
„Kiekvieno jaunojo Lietuvos mokslininko sėkmė – taip pat ir visos Lietuvos pasiekimas. Tolesnis mūsų valstybės klestėjimas ir augimas tiesiogiai priklauso nuo to, kiek bus padaryta mokslinių atradimų, sukaupta ir pritaikyta žinių. Todėl būtina užtikrinti, kad Lietuvos mokslinis potencialas nuolat atsinaujintų ir stiprėtų, gaudamas nuoseklią ir tęstinę valstybės pagalbą. Tik nuosekliai ugdydami talentus ir juos įgalindami, galime tikėtis reikšmingo mokslo žinių ir inovacijų proveržio“, – sakė šalies vadovas.
Pasak Prezidento, prieš mūsų akis Lietuva tampa iš tiesų globalios, tarptautinės mokslo erdvės dalimi, o lietuvių mokslininkai, išvykę į užsienį stažuotis, studijuoti ir vykdyti tyrimus, kartu su kitų šalių atstovais prisideda prie globalių problemų sprendimo.
Geriausios humanitarinių ir socialinių mokslų disertacijos nominacijos nugalėtoju šiais metais tapo dr. Marius Daraškevičius, kurio darbo tema – „Valgomojo modernėjimas Lietuvos dvaruose XVIII a. vid.–XX a. pr.“ (Lietuvos kultūros tyrimų institutas, mokslinė vadovė doc. dr. Rasa Butvilaitė).
Geriausia gamtos, technologijos, medicinos ir sveikatos bei žemės ūkio mokslų disertacija pripažintas dr. Linos Grinevičiūtės apgintas darbas tema „Nanostruktūrizuotos optinės dangos, skirtos lazerio šviesos valdymui“ (Vilniaus universitetas, mokslinis vadovas prof. dr. Ramutis Drazdys).
Šiemet, atkreipiant dėmesį į lietuvius, kurie mokslo aukštumų siekia užsienyje, pirmą kartą išrinkta geriausia Lietuvos piliečio disertacija, apginta užsienio mokslo ir studijų institucijoje.
Šios nominacijos geriausia humanitarinių ir socialinių mokslų disertacija tapo dr. Gintės Medzvieckaitės mokslo darbas tema „Žmogiški dieviškų žodžių aidai: dvasiniai madrigalai, sukurti lotyniškųjų sakralinių tekstų poetinių parafrazių italų kalba pagrindu“ (Mančesterio universitetas, Jungtinė Karalystė).
Šios nominacijos geriausia gamtos, technologijos, medicinos ir sveikatos bei žemės ūkio mokslų disertacija tapo dr. Kotrynos Vaidžiulytės-Simutienės disertacija tema „Vidinė ląstelės koordinacija migracijos metu“ (Sorbonos universitetas, Paryžius, Prancūzija).
Jau šešioliktus metus vykstančiam geriausios disertacijos konkursui buvo pateiktos 104 disertacijos. 57 iš jų apgintos gamtos, technologijos, medicinos ir sveikatos bei žemės ūkio srityse ir 44 – socialinių ir humanitarinių mokslų srityse. Autoritetingų ekspertų, Lietuvos mokslininkų komisija, susidedanti iš 261 nario, atrinko geriausias disertacijas ir laureatais pripažino 12 jaunųjų mokslininkų. Visiems jiems buvo įteikti Prezidento sveikinimo raštai.