Skaudi nelaimė įvyko pirmadienį, Naujojoje Vilnioje. Gelbėdamas paauglį buvo sunkiai sužalotas ir vėliau ligoninėje mirė greitosios pagalbos vairuotojas. Kai nukentėjo paauglys, kurį skubėjo gelbėti medikai, nebuvo atjungta įtampa linijoje, taigi darbuotojas pats patyrė iškrovą.
Darbuotojas, vykdydamas savo pareigą, gelbėdamas gyvybę, galimai manė, kad aplinka yra saugi. Tokia didelės kinetinės energijos trauma retai baigiasi laimingai. Nors darbuotojas susižeidė netiesiogiai dirbdamas su elektros srove, tačiau bet kokiu atveju darbo metu žuvo nuo elektros srovės pavojaus.
Įvykį tiria atitinkamos tarnybos, VDI taip pat pradėjo tyrimą dėl galimų saugos reikalavimų darbe pažeidimų.
Nelaimingi atsitikimai darbe dėl elektros srovės poveikio – dažniausiai mirtini
VDI ragina įmonių vadovus ir darbuotojus būti budresnius, mat mirtini nelaimingi atsitikimai darbe dėl elektros srovės poveikio nemažėja. Šiais metais jau įvyko keli tragedija pasibaigę tokio pobūdžio nelaimingi atsitikimai darbe. Neužtikrinus darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų, nuo elektros srovės poveikio šią savaitę vėlgi netekome vieno darbuotojo.
Elektros srovės pavojus dažnai tinkamai neįvertinamas
Daugumos tokių – nelaimingų – atsitikimų darbe priežastys – netinkamas darbų organizavimas ar darbuotojų saugos ir sveikatos vidinės kontrolės trūkumas. Šią savaitę įvykusi skaudi nelaimė tik patvirtino, kad aplaidumas neišvengiamai lemia itin skaudžias, šiuo atveju – mirtinas, pasekmes.
Prieš vykdant didelio pavojaus darbuotojo sveikatai ir gyvybei keliančius darbus privalu įvertinti visas esamų ir galimų pavojų keliamas rizikas. Itin svarbu numatyti ir įgyvendinti adekvačias prevencines priemones. „Svarbu, kad visi atsakingi asmenys, nuo kurių pareigų vykdymo ar nevykdymo dažnai priklauso kitų darbuotojų sveikata ir gyvybė, padarytų viską, kad darbo vietose, kur susiduriama su elektros srovės pavojumi, būtų dirbama saugiai. Darbdavio įgalioti asmenys, vadovaudamiesi darbuotojų saugą ir sveikatą reglamentuojančiais teisės aktais, privalo užtikrinti nuolatinę darbų vykdymo darbuotojų saugos ir sveikatos vidinę kontrolę“, – situaciją komentuoja Darbuotojų saugos ir sveikatos skyriaus vedėjas-vyriausiasis darbo inspektorius Saulius Balčiūnas.
Kur ieškoti pranešimų apie darbų saugos vykdymą
VDI yra parengusi išsamias metodines rekomendacijas apie tokių darbų saugaus vykdymo ypatumus, visą informaciją rasite toliau nurodytuose dokumentuose: Darbai arti elektros oro linijų, Saugaus rankinių elektrinių įrankių naudojimo metodinės rekomendacijos, Įvykių darbe, kai darbuotojas patiria žalą sveikatai dėl pastato griūties, sprogimo arba elektros srovės poveikio, tyrimo metodinės rekomendacijos.
Inspekcija geranoriškai įspėja būti budrius tiek darbuotojus, tiek darbdavius. Tik bendromis visų pastangomis, kartu vykdant tinkamą nelaimingų atsitikimų darbe prevenciją, saugiai atliekant darbus, sulauksime permainų – išvengsime tokių skaudžių ir beprasmių žūčių darbe.
SAM darbo 112 organizavimo juodoji skylė? Darbas nederinamas su kitomis tarnybomis?
Kaip tai išspręsti? Aišku, kad viskas turėtų prasidėti nuo 112: į pagalbos kvietimo skambutį atsiliepusi budinčioji turėjo pirmiausia pranešti į el. tinklų skubaus reagavimo komandą (kadangi nelaimė ne eilinėje ramioje daugiabučių gatvelėje įvyko, o pavojų kupinoje vietoje); greitukės ekipažui pranešti, kad jie negali artintis, kol negaus pranešimo, jog pavojus pašalintas, jog artintis jau saugu. Išvažiuodama su nelaimę patyrusiu, GMP turėjo vėl pranešti, jog jų ten jau nebėra, o el. tinklai toliau pagal savo taisykles darbuotis.
Ar 112 turi kažkokį žemėlapį, kuriame sužymėtos pavojų keliančios vietos?)
Atrodo,jog mokykloje moksleiviai nebegauna net svarbiausių žinių apie darbų saugą namuose ir darbe? Gavusiems pagrindus ir patiems lengviau susiprasti, kur ką kaip daryti. Pamokų laikas „svarbesnėms” temoms skiriamas? Už tai net gyvenamieji namai prie pat, o valst. tarnybų ir verslo pastatai po pat aukštos įtampos linijomis pastatyti – „pažangiai mąstančioms” savivaldybės tarnyboms nusprendus, nusispjovus į tai, jog prieš statant du gretimus rajonus, plane buvo sužymėta, kur kas turės būti, ir kur ko neturi būti, griežtai draudžiama.
* Mokslininkai teigia atradę fermentą, kuris orą gali paversti elektra
– diena.lt/naujienos/ivairenybes/mokslas-ir-it/mokslininkai-teigia-atrade-fermenta-kuris-ora-gali-paversti-elektra-1117273
O skaitytojas ftuiol štai ką mano: „to vandenilio ore yra nykstamai mažai. Kol kas yra žymiai efektyvesnių būdų gauti energiją iš oro – tai oro masių judėjimo kinetinė energija bei temperatūros svyravimų energija, kuri yra didesnė nei žmonių generuojama įprastais būdais, nes oro masės yra labai didelės ir kai kuriuose regionuose labai dideli temperatūrų svyravimai – tai tiesioginis saulės energijos šaltinis, panašiai kaip hidroenergija. Taip pat elektrinių laukų energija”
Na, kas iš mūsų už elektrą atsakingas? Ką manot?