Nors vasara palepino tikrais karščiais, nenumaldomai artėja žiema. Trumpėjant dienoms, dažnas žmogus jaukumo ir šilumos ieško pačiose mažiausiose smulkmenose. Ruduo – pats tinkamiausias laikas kepti saldžius kepinius, kadangi vaisių ir daržovių derlius leidžia išbandyti naujus skonių derinius.
Kokius kepinius išbandyti tiesiog būtina?
Nebijokite pakeisti įprastinį obuolių pyrago receptą
Dažnas virtuvėje šeimininkauti mėgstantis žmogus rudenį raitojasi rankoves ir gamina obuolių pyragą. Visgi, po kurio laiko, besivadovaujant vienu tuo pačiu receptu, pyragas gali pabosti, net jei kepinys aplinkoje ir sulaukia galybės pagyrų. Reikia atminti, jog šiek tiek pakeisti receptą visada naudinga ir įdomu.
Gaminate paprastą biskvitinį obuolių pyragą? Pabandykite įterpti sutrintos varškės arba kreminio sūrio sluoksnį. Varškė – visai ne naujiena?
Pakeiskite trupininio obuolių pyrago miltų sudėtį. Tarkime, vietoj įprastinių kvietinių miltų naudojimo, išbandykite pastarųjų ir avižinių miltų darinį. Du trečdaliai kvietinių ir vienas trečdalis avižinių miltų suteiks kepiniui sodrumo, pabrėš naudojamus prieskonius.
Visada įkvėpimo savo kepiniams galima ieškoti internete, pas draugus ar mėgaujantis desertais kavinėse. Pavyzdžiui, prekybos centro „CUP“ kavinių sąrašą galite rasti čia: https://cup.lt/lt/restoranai/kavines.
Nepamirškite gardumynų, kurių pagrindą sudaro rudeninės daržovės
Turbūt niekam ne paslaptis, jog taip dažnai šaltuoju metu sezonu naudojami prieskoniai (cinamonas, imbieras, gvazdikėliai, muskato riešutas bei kvapieji pipirai) yra neatskiriami nuo kepinių su moliūgu. Iš šios daržovės įmanoma ne tik pasidaryti skanią trintą sriubą, bet ir begalę saldumynų.
Svarbiausia žinoti, kokie skanumynai labiausiai domina. Variacijų yra tokių: sirupas kavai, keksiukai, pyragai, sausainiai, duonos ir net šokoladainiai.
Moliūgo masei paruošti tereikia kruopščiai išskobti daržovę, supjaustyti ją ir kepti orkaitėje (rekomenduojama temperatūra – 180°C) iki suminkštėjimo, vėliau sutrinant maisto smulkintuve. Morkos taip pat gali būti puikus ingridientas, suteikiantis maistingumo mylimiems saldumynams. Ši daržovė, kuri naudojama sutarkuota, idealiai tinka keksiukams ir pyragams.
Slyvos ir kriaušės – neretai pamirštami, bet puikų skonį suteikiantys vaisiai
Rudenį namų virtuvėse dominuojantys vaisiai – obuoliai. Taip neretai pamirštamas kitas sezono vaisių derlius. Tiek slyvos, tiek kriaušės yra unikalų skonį suteikiantys pasirinkimai.
Abu variantai idealiai tinka vis populiarėjančiam apversto pyrago fenomenui, kai vaisiai inde yra dedame apačioje, užpilami tešla, bet iš orkaitės ištrauktas kepinys yra apverčiamas. Taip lengviau galima pasidžiaugti estetišku ir originaliai atrodančiu pyragu. Be to, slyvos ir kriaušės yra rudeniškiausias pyrago koblerio (anglų kalba – “cobbler”) pasirinkimas.
Šį kepinį gaminti yra ypač paprasta, kadangi vaisiai yra susmulkinami ir sukratomi į indą, o viršus padengiamas trapia tešla. Nors kepyklėlės Vilniuje ir kituose miestuose stebina plačia kokybiškų desertų įvairove, gaminimas namuose suteikia svarbiausius aspektus – jaukumą ir bendrystės jausmą su artimaisiais savo erdvėje.
„Be to, slyvos ir kriaušės yra rudeniškiausias pyrago koblerio (anglų kalba – “cobbler”) pasirinkimas.“ Puiku, kad lankydamasis Alke gali pramokti anglų kalbą. Ačiū.
„Rudenį namų virtuvėse dominuojantys vaisiai – obuoliai“ – neteko kaime girdėti apie „dominuojančius“ vaisius ar daržoves. Tai, matyt, tariamo elito kalba.
„Desertas – (pranc. dessert) – saldūs patiekalai (kompotas, kremas, drebučiai, tortas, vaisiai, uogos, saldumynai), kuriais baigiami pietūs.“ Bet sakyti „saldūs patiekalai“ galimai prasčiokiška? Išsilavinę žmonės puikiai apseina be lietuvių kalbos?
Pabaigai. Linkiu mažiau alkoholio, paršo taukų, miltų, cukraus ir interneto!