Šią savaitę Vilniuje atidaryta Lietuvos, Latvijos ir Estijos muziejininkų parengta tarptautinė keliaujanti paroda „100 metų: litas, latas, krona“, skirta Baltijos valstybių nacionalinių valiutų sukaktims:
šiais metais litas ir latas mini šimtmečius, iškilios sukakties laukia ir krona.
Pirmieji ją gali išvysti Lietuvos nacionalinio muziejaus lankytojai, vėliau paroda keliaus į Rygą ir Taliną.
„Tai kelionė per tris Baltijos valstybes ir du istorinius laikotarpius, kuriuose jas sieja panaši istorija politiniu, ekonominiu, kultūriniu ir ideologiniu požiūriu.
Šie panašumai yra gerai žinomi, tačiau yra dar vienas, daugelio primirštas, o pro naujos kartos akis ir praslydęs dalykas – nacionaliniai pinigai ir juose užkoduotos trijų tautų istorijos.
Parodoje laukia galimybė kitu kampu pažinti savo šalies bei kaimynų istoriją, išryškinti bendrumą, apčiuopti skirtumus“, – pasakoja viena parodos kuratorių, Lietuvos nacionalinio muziejaus istorikė Dalia Grimalauskaitė.
Trijų valstybių numizmatai suvienijo jėgas, kad visuomenei primintų nacionalinių pinigų reikšmę, Baltijos šalių ir jos žmonių istoriją, vertybes.
Lankytojai parodoje galės išvysti iki šiol nerodytas vertybes:
pirmųjų Lietuvos Respublikos pinigų – muštinių – bandomųjų projektų vaizdus, neskelbtus dailininko Vladimiro Dubeneckio pinigų eskizus, dailininko Adomo Varno piešinius, skirtus banknotų projektams.
Ši paroda – tai pirmoji tarptautinė paroda, kurioje bus galima pamatyti Lietuvos banko Pinigų muziejaus eksponatus – monetas, pinigų gamybos priemones ir Lietuvos bankininkystės istoriją liudijančius artefaktus.
„Džiaugiamės ir didžiuojamės, būdami vieni iš parodos partnerių ir galėdami prisidėti prie jos, – tai mums nauja patirtis.
Mūsų eksponatai liudija ne tik lito, bet ir Lietuvos centrinio banko istoriją bei primena jo vaidmenį leidžiant pinigus į apyvartą.
O rengiant parodą užgimusi tarpinstitucinė bendrystė dar kartą primena, kad reikšmingiausi dalykai yra pasiekiami veikiant susitelkus ir vieningai“, – sako Lietuvos banko Pinigų muziejaus vadovė Asta Ravaitytė-Kučinskienė.
Greta eksponatų iš Lietuvos muziejų, archyvų ir privačių rinkinių, parodoje bus rodomos vertybės iš Latvijos ir Estijos.
Jų tarpe – dailininko Vilhelmo Krūminio sukurti, tačiau neįgyvendinti Latvijos 3 latų monetos gipsiniai modeliai, dailininko Teodoro Zalkalnio 1922 metais sukurtų auksinių 20 latų modeliai, išleidimo dienos, nepaisant estetiškumo, turėję laukti net 86 metus.
Bus eksponuojami iki šiol neskelbti ir nerodyti 1991 metais patvirtinti gamybai 5 latų banknoto projektai, kurie saugomi Latvijos banko archyve.
Tarp Estijos banko muziejaus eksponatų – reti tarpukario Estijos vertybiniai popieriai ir banknotai, pinigų gamybos įrankiai, monetų modeliai, pirmą kartą eksponuojamas metalinis modelis su Estijos herbo figūra – trimis liūtais.
Tarptautinė paroda „100 metų: litas, latas, krona“ Lietuvos nacionalinio muziejaus Naujajame arsenale Vilniuje veiks iki 2023 metų vasario 5 dienos, kiekvieną mėnesį vyks ekskursijos su kuratore.
Kitų metų kovo 3 – gegužės 28 dienomis paroda bus eksponuojama Latvijos nacionaliniame istorijos muziejuje Rygoje, o 2023 metų birželio 15 – spalio 12 dienomis veiks Estijos istorijos muziejuje Taline.
Ar Baltijos valstybėms nereikėtų įsivesti Koroną pinigus ? Korona – krona : koks skirtumas ?