Politinis strateginis lygmuo
Rusijos bendrasis vidaus produktas šiuo metu yra maždaug tokio pat dydžio kaip 2018 metais, rodo Bloomberg Economics duomenys. 2022 metų pradžioje spartėjusi ekonomika per antrąjį ketvirtį ėmė trauktis. Penktadienį paskelbti duomenys rodo, kad BVP pirmą kartą per daugiau nei metus sumažėjo, tačiau ne tiek, kiek buvo prognozuota – apie 4 %.
Ir čia tik pradžia.
Žinoma, 4/5 Rusijos gyventojų to niekaip nepajus, nes ir iki šiol jie gyveno degtinės perdegėsio ir kopūstų bezdalų tvaike.
Rusijos užsienio terorizmo reikalų ministerijos Šiaurės Amerikos departamento vadovas Aleksandras Darčijevas pareiškė, kad diplomatiniai ryšiai su JAV labai nukentės ir gali būti nutraukti, jei Rusija bus paskelbta “terorizmo rėmėja”. Lavrovas2 pagrasino, kad „tai reikš, kad Vašingtonas peržengė ribą, iš kurios nebegalima grįžti“. “Amerikos pusė buvo įspėta”, – pridūrė jis.
Teroristų valstybės atstovas teroristų metodais bando užkirsti kelią tam, kad teroristai būtų vadinami tuo, kuo jie ir yra – teroristais. Būtų juokinga, jei nebūtų graudu.
Primename, kad praėjusį mėnesį du JAV senatoriai, siekiantys priimti įstatymą, kuriuo Rusija būtų įtraukta į terorizmo rėmėjų sąrašą, lankėsi Kijeve ir aptarė įstatymo projektą su prezidentu Volodymyru Zelenskiu.
Vokietijos kancleris Olafas Šolcas pareiškė, kad per Portugaliją, Ispaniją ir Prancūziją į Vidurio Europą einančio dujotiekio “akivaizdžiai nėra”. Jo teigimu, jei jis egzistuotų, jis galėtų “smarkiai prisidėti” prie energetinės krizės sušvelninimo.
Ispanija ir Portugalija parėmė Vokietijos raginimą nutiesti dujotiekį, sujungsiantį Pirėnų pusiasalį su Vidurio Europa, o Madridas pareiškė, kad Ispanijos projekto dalis galėtų būti pradėta eksploatuoti per kelis mėnesius. Ispanijoje šiuo metu veikia šeši suskystintų gamtinių dujų terminalai, kuriuose perdirbamos jūra atgabenamos dujos, o tai galėtų padėti ES padidinti importą.
Jungtinės Valstijos išreiškė susirūpinimą Indijai dėl to, kad anksčiau šiais metais buvo pasinaudota galimybe eksportuoti iš rusiškos naftos pagamintus degalus į Niujorką, vakar sakė Indijos centrinio banko vadovas. “Pasirodo, Indijos laivas jūros viduryje susitiko su Rusijos tanklaiviu, viduryje jūros perpumpavo naftą, atplaukė į Gudžarato uostą, tame uoste ji buvo perdirbta ir paversta distiliatu, iš kurio vėliau gaminamas vienkartinis plastikas”, – sakė M. Patra Odišos valstijoje vykusiame renginyje, skirtame Indijos nepriklausomybės 75-mečiui paminėti.
“Išgryninta produkcija buvo grąžinta atgal į tą laivą ir jis išplaukė be paskirties vietos. Jūros viduryje jis <…> pakeitė savo kursą, išplaukė į Niujorką. Taigi taip vyksta karas.“
Apie tai, kad Rusija ir toliau parduoda savo naftą, apeidama sankcijas, rašėme jau ne kartą. Jei yra kas perka, visada bus surandama būdų, kaip parduoti. Vertelgoms karas yra verslas, nesvarbu ar jie indai, vakariečiai ar marsiečiai.
Turkijos gynybos ministerija pranešė, kad šeštadienį iš Ukrainos Juodosios jūros uostų išplaukė dar du grūdus gabenantys laivai. Vienas jų gabena 12 000 tonų kukurūzų į Turkijos pietinę Iskenderuno provinciją, o kitas – 3 000 tonų saulėgrąžų sėklų į Turkijos Tekirdagą. Ukrainos infrastruktūros ministerija šeštadienį pranešė, kad nuo rugpjūčio pradžios iš Ukrainos jūrų uostų pagal susitarimą, kuriuo užtikrinamas saugus laivų praplaukimas, išplaukė 16 laivų, gabenančių 450 000 tonų žemės ūkio gaminių.
Prezidentas V. Zelenskis sakė, kad per mažiau nei dvi savaites Ukrainai pavyko iš trijų uostų eksportuoti tiek pat grūdų, kiek jų buvo eksportuota keliais per visą liepos mėnesį.
Viskas gerai, grūdai keliauja iš Ukrainos, Turkija už sėkmingą tarpininkavimą gauna savo procentelį. Hm, iki 25.
Kinijos užsienio reikalų ministerija penktadienį pranešė, kad įvedė sankcijas Lietuvos susisiekimo viceministrei Agnei Vaiciukevičiūtei už apsilankymą Taivane. Kinijos komunistų partija taip pat pareiškė, kad sustabdys ryšius su Susisiekimo ministerija ir bendradarbiavimą su Lietuva transporto srityje.
Ech, kaip būtų smagu, jei kiekvienas suaugęs Lietuvos pilietis nusiųstų Kinijos gensekui atviruką su Lietuvos gamtovaizdžiu ir prierašu – kaip gi jums ne gėda, draugas Si?
Įsivaizduojate? Du milijonai atvirukų draugo Si štabe. O jei kasdien visą savaitę?
Jungtinės Valstijos yra susirūpinusios dėl pranešimų, kad Didžiosios Britanijos, Švedijos ir Kroatijos piliečiai buvo apkaltinti “neteisėtų valdžios institucijų Rytų Ukrainoje”, pareiškė valstybės sekretorius Entonis Blinkenas. “Rusija ir jos įgaliotiniai privalo gerbti tarptautinę humanitarinę teisę, įskaitant karo belaisvių teises ir apsaugą”, – rašė E. Blinkenas socialiniame tinkle “Twitter”.
Ar karo nusikaltėliai Kremliuje bei Pušilinas išsyk po šio susirūpinimo pradėjo gerbti tarptautinę humanitarinę teisę? Ne. Žagintojas ir žudikas iš Rusijos gerbia tik sunkų karišką batą, kuriuo prie žemės yra spaudžiamas jo nusikaltėlio snukis.
Pasaulinės reitingų agentūros “S&P” ir “Fitch” penktadienį sumažino Ukrainos reitingus užsienio valiuta iki selektyvaus įsipareigojimų nevykdymo ir riboto įsipareigojimų nevykdymo.
Anksčiau šią savaitę Ukrainos užsienio kreditoriai parėmė šalies prašymą dvejus metus įšaldyti beveik 20 mlrd. dolerių mokėjimus už tarptautines obligacijas.
Operacinis lgmuo
Be pakitimų.
Šiaurės rytuose ir rytuose driskiai bando stumtis į priekį, bet sumaniai veikdamos ukrainiečių pajėgos visas rusų užmačias paverčia niekais.
Pietuose rusai pliekia išilgai fronto linijos iš visų ginklų rūšių, bet suardytos logistinės grandinės nėra atstatytos, todėl artimiausiu metu ukrainiečiai galės lengviau atsikvėpti ir patys „kalti“ okupantą, kol jis itin pažeidžiamas.
Rusai surengė psichologinę operaciją paskleisdami žinią apie jų ruošiamą provokaciją Zaporožės AE. Prisidengę Ukrainos vėliava rusų kariai iš artilerijos neva ruošiasi apšaudyti elektrinę ir taip susprogdinti vieną reaktorių.
Neatmesdami tokios galimybės, vertiname, kad rusai, tiesiog, toliau tęsia branduolinį ukrainiečių ir Vakarų terorizavimą.
Taktinis lygmuo
“Kiekvienas Rusijos karys, kuris šaudo į elektrinę arba šaudo naudodamasis elektrine kaip priedanga, turi suprasti, kad jis tampa ypatingu taikiniu mūsų žvalgybos agentams, mūsų specialiosioms tarnyboms, mūsų kariuomenei”, – šeštadienį vakare sakydamas kalbą sakė prezidentas V. Zelenskis.
Rusijos pajėgos visiškai perėmė Ukrainos Donecko srities Piskų kaimo kontrolę, šeštadienį pranešė Rusijos gynybos ministerija. Ministerija taip pat pranešė, kad Rusijos pajėgos netoli Kramatorsko sunaikino raketų sistemą HIMARS ir sandėlį su šiai sistemai skirta amunicija. Apie tai rusai praneša jau visą savaitę kasdien po du kartus.
Sunkūs mūšiai vyksta ties Ivano-Darjevka. Okupantai naudoja aviaciją ir tankus lėtai stumdamiesi Kramatorsko kryptimi.
Sloviansko kryptimi orkai pliekė iš tankų ir raketinės artilerijos prie Bražkovkos, Bogorodičnos ir Dolinos. Dolinos rajone rusai bandė pralaužti ukrainiečių dalinių gynybą, bet driskių šturmą sėkmingai pavyko atremti.
Novopavlovsko ir Zaporožės kryptimis rusai apšaudė ukrainiečių pozicijas iš pabūklų ir raketinės artilerijos bei tankų. Prečistovkos ir Ugledaro apylinkėse rusai griovė infrastruktūrą naudodami aviaciją.
Pietuose rusai naudojo raketinę artileriją bei aviaciją kaustydami ukrainiečių veiksmus. Aviacija smogė Nikolajevo uostui iš dalies apgadindama infrastruktūrą.
„Gradais“ toliau apšaudomas Nikopolis ir Marganecas.
Rusai itin suaktyvino radioelektroninės kovos veiksmus.
Dėkojame, kad skaitote ir dalinatės mūsų tekstais bei paremiate mūsų darbą. Tik Jūsų, mielieji, dėka, esame nepriklausomi ir galime sakyti tai, ką iš tiesų galvojame.
Juridinius asmenis kviečiame sudaryti paramos sutartis (be jokių įsipareigojimų). VšĮ Visuomenės informacinio saugumo agentūra, LT447300010172065624