Saigus narkotikų pasiūlos ir paklausos atsigavimas po COVID-19 pandemijos ribojimų verčia sunerimti.
Tendencijos rodo, kad narkotikų vartojimas visoje ES tebėra didelis. Bent kartą gyvenime neteisėtų narkotikų Europos Sąjungos šalyse yra vartoję maždaug 83,4 mln. arba 29 proc. suaugusiųjų (15–64 metų amžiaus), tarp juos vartojusiųjų daugiau yra vyrų (50,5 mln.) nei moterų (33 mln.), praneša Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas.
Lietuvoje bent kartą gyvenime narkotikus vartoti bandė 14,1 proc. gyventojų (15-64 m.): 21,2 proc. vyrų ir 7,0 proc. moterų.
Lyginant su kitais narkotikais, kanapių vartojimo paplitimas tiek Europoje, tiek Lietuvoje išlieka didžiausias: per pastaruosius 12 mėnesių Europoje šį narkotiką vartojo daugiau kaip 22 mln. suaugusiųjų.
Kanapių vartojimo skaičiai skiriasi
Vis dėlto, kanapių vartojimo bent kartą gyvenime skaičiai šalyse labai skiriasi: jie siekia nuo 4,3 proc. visų suaugusiųjų Maltoje iki 44,8 proc. Prancūzijoje. (Lietuvoje – 13,7 proc.). Kanapių, kaip ir kitų narkotikų, vartojimas labiau paplitęs tarp jaunesnio amžiaus gyventojų. Apskaičiuota, kad kanapių per paskutinius 12 mėnesių kanapes vartojo 15,5 proc. 15–34 metų ES gyventojų (Lietuvoje 8,8 proc.).
Kokainas yra antras pagal dažnumą vartojamas narkotikas. Apskaičiuota, kad per paskutinius 12 mėnesių ES kokainą vartojo 3,5 mln. suaugusiųjų. Tarp jų beveik 2,2 mln. 15–34 metų amžiaus asmenų (2,1 proc. šios amžiaus grupės žmonių) per pastaruosius 12 mėnesių vartojo kokainą.
Didžiausias kokaino vartojimo bent kartą gyvenime paplitimas užfiksuotas Ispanijoje, kurioje kokainą vartoti bandė 11,2 proc. 15-64 m. gyventojų. Pastebima, kad Lietuvoje kokaino vartojimo paplitimas padidėjo nuo 0,7 proc. 2016 m. iki 1,8 proc. 2021 m.
Pastebima tendencija, kad per pastarąjį dešimtmetį populiariausių narkotikų, pavyzdžiui, kanapių dervos, džiovintų kanapių, kokaino, kainos išliko palyginti stabilios, o jų stiprumas, grynumas labai didėjo.
Vidutinis THC kiekis kanapių dervoje šiuo metu yra beveik dvigubai didesnis nei džiovintose kanapėse, nors praeityje THC kiekis džiovintose kanapėse paprastai būdavo didesnis nei dervoje. Tai dar vienas inovacijų ir prisitaikymo narkotikų rinkoje pavyzdys, nes kanapių dervos gamintojai, paprastai įsikūrę už Europos Sąjungos ribų, sureagavo į vietoje gaminamų džiovintų kanapių konkurenciją.
Per pastarąjį dešimtmetį indeksuojamos kokaino kainos taip pat išliko stabilios, o vidutinis grynumas padidėjo. Šiuo metu nėra požymių, rodančių, kad per pastaruosius kelerius metus stebėta kokaino pasiūlos didėjimo tendencija būtų pasikeitusi.
2020 m. ES buvo konfiskuotas rekordinis kokaino kiekis – 213 tonų. Be to, Europoje vis dažniau aptinkama antrinio kokaino apdorojimo laboratorijų, o tai rodo, kad neteisėtai kokainą gabenančios grupuotės taiko novatoriškesnius narkotikų tiekimo Europos rinkai metodus.
Atsiranda vis naujų medžiagų
Narkotikų vartojimo problemos darosi vis sudėtingesnės. Kasmet atsiranda naujų labai stiprių ir pavojingų medžiagų. Naujų iššūkių kelia pokyčiai, susiję su kanapėmis ir kanapių produktais, kurie tampa vis įvairesni, įskaitant ekstraktus ir valgomuosius produktus.
Susirūpinimą kelia ir kanapių gaminių klastojimas su sintetiniais kanabinoidais, kurie gali būti labai stiprūs ir toksiški. Vartotojai, kurie mano, kad įsigijo natūralius kanapių produktus, gali nežinoti, kad produkte yra sintetinių kanabinoidų, kurie kelia didesnę riziką sveikatai.
Apskaičiuota, kad 2020 m. ES nuo neteisėtai įsigytų narkotikų perdozavimo mirė ne mažiau kaip 5 800 asmenų, o Lietuvoje – 47 asmenys. Dauguma šių mirties atvejų yra susiję su vartotų kelių skirtingų narkotikų toksiškumu, kuris paprastai siejamas su neteisėtų opioidų, kitų neteisėtų narkotikų, vaistų ir alkoholio deriniais.
Pastebima nerimą kelianti tendencija, kad 2012–2020 m. mirties nuo perdozavimo atvejų skaičius 50–64 metų amžiaus grupėje padidėjo 82 proc. Tai atspindi didelei rizikos grupei priskiriamų narkotikų vartotojų senėjimo tendenciją ir kai kuriose šalyse dažnesnius mirties atvejus, dažnai tarp moterų, vartojančių receptinius opioidus, kurie gali būti susiję su skausmo malšinimu ir piktnaudžiavimu vaistais.
Todėl didėja poreikis kurti atsakomąsias priemones vyresnio amžiaus gyventojams, turintiems lėtinių narkotikų vartojimo ir sveikatos problemų, kurios padėtų geriau suprasti opioidų vartojimą vyresnio amžiaus žmonių grupėse ir tokio elgesio keliamas neigiamas pasekmes sveikatai.
Karo Ukrainoje poveikį narkotikų pasiūlai ir paklausai vertinti dar anksti, bet jis gali turėti reikšmingų pasekmių kontrabandos maršrutams ir narkotikų rinkos veikimui, kurios gali atsirasti prekybos grupuotėms siekiant išvengti zonų, kuriose saugumo lygis yra didesnis.
Tikėtina, kad asmenys, kuriems Ukrainoje taikomas priklausomybės nuo narkotikų vartojimo gydymas, sudarys nedidelę prieglobsčio ES ieškančių asmenų dalį. Vis dėlto, tokiems asmenims svarbu skubiai suteikti tęstines sveikatos priežiūros paslaugas, atsižvelgiant į specifinius jų poreikius. Žvelgiant į ateitį, vidutinės trukmės ir ilgalaikis karo poveikis gali būti labai didelis, todėl reikės tikslingai stebėti padėtį, kad būtų galima parengti tinkamas politines ir operatyvines atsakomąsias priemones.
Seimo valdyba nesutiko tirti parlamento paviršius dėl narkotinių medžiagų
– tv3.lt/naujiena/lietuva/seimo-valdyba-nesutiko-tirti-parlamento-pavirsius-del-narkotiniu-medziagu-n1174339
Po planuoto pasikėsinimo į ministrą apstulbę belgai klausia: tampame narkomafijos valstybe?
– alfa.lt/aktualijos/pasaulis/po-planuoto-pasikesinimo-i-ministra-apstulbe-belgai-klausia-tampame-narkomafijos-valstybe/267097/