Virtuvė – erdvė, kurioje praleidžiame itin daug laiko. Joje gaminame, valgome, o neretai čia įvyksta ir patys jaukiausi pasibuvimai su namiškiais ar svečiais. Tačiau 40 metų skaičiuojanti, pagal sovietmečio tuometes madas įrengta virtuvė – kad ir kokia prižiūrima, nebetenkino šeimininkės poreikių.
Tokio stiliaus virtuvės dažnai gana tamsios, mažos, o baldai – ne itin funkcionalūs. Interjero dizainerė pademonstravo, kaip atnaujinti tokią erdvę, kartu išlaikant jos autentiškumą.
Galvos skausmas, sulaikantis nuo atnaujinimo, neretai yra nežinojimas nuo ko pradėti, kai atnaujinimo, regis, prašosi viskas, o kartais ir noras išsaugoti praeitį menančius daiktus. Tačiau, pasak IKEA interjero dizainerės Ilonos Mozgo, kartais gali užtekti sienų perdažymo ir daugiau funkcionalumo į seną virtuvę įnešimo, o erdvės autentiškumas ir relikvijos gali ne tik rasti vietą naujai atrodančiame kambaryje, bet ir tapti pagrindiniu akcentu.
Autentiškos detalės padiktavo stilių
„Įkvėpimu stiliui, lėmusiu dizaino sprendimus, tapo senosios virtuvės dekoracijos – lentelės, kuriomis dekoruotos sienos ir lubos, bei šeimininkės kolekcionuojamos lėkštės. Visa tai padiktavo šiuo metu itin madingą rustic interjero stilistiką: kaimo sodyba alsuojantys klasikinio stiliaus baldai, natūrali mediena, daug baltos spalvos ir truputis žalumos“, – sako I. Mozgo.
Perdažius medinėmis lentelėmis dekoruotas sienas ir lubas baltai, bei ant atvirų lentynėlių išeksponavus lėkščių kolekciją – švariame fone jos atsikleidė naujai ir tapo esminiu dekoro elementu atnaujintoje virtuvėje.
Kur pradingsta šviesa?
Net jei erdvėje yra pakankamai didelis langas, neretai senos virtuvės yra gana tamsios. Šviesą sugeria prieš kelis dešimtmečius populiarios būdavusios intensyvios spalvos arba tamsiomis medinėmis lentelėmis apkaltos sienos ar lubos.
„Norintiems atsinaujinti erdvę, vien sienų perdažymas šviesiomis spalvomis gali padėti pakeisti vaizdą. Jos nesugers šviesos, kambarys atrodys didesnis. Autentiškos, rustic stiliaus erdvės reikalauja natūralių medžiagų, klasikinio stiliaus baldų. Tad ir tokiose situacijose gelbėja balta spalva, gražiai deranti su natūraliu medžiu. Be to, erdvę vizualiai padidins tinkamas apšvietimas ir daugiau jo šaltinių“, – sako I. Mozgo.
Nematoma, bet svarbi virtuvės dalis
„Mažos virtuvėlės dar labiau vizualiai sumažėja dėl daiktais ir prietaisais nukrauto stalviršio. Tačiau net mažiausią erdvę galima padaryti daug patogesnę, jei atlaisvinsite stalviršį pasitelkiant lentynas, sieninius skersinius, kabliukus ir pan.“, – sako interjero dizainerė.
Virtuvės šeimininkė mėgsta gaminti. Tačiau senoje virtuvėje tam itin trūko laisvo stalviršio, jis taip pat buvo per žemas. Interjero dizainerė virtuvės erdvę maksimaliai išnaudojo naująją virtuvę sukomplektavusi kampu.
Taip atsirado daugiau stalviršio ploto, o virš jo ant sienos nugulė spintelės iki pat lubų. Taip atsirado daugiau vietos paslėpti mažiau naudojamus daiktus ir neužkrauti jais stalviršio. Funkcionalumo poreikį padėjo išspręsti uždarų spintelių derinimas su stalčiais. Sieniniai skersiniai ant sienų – ne tik patogūs, bet ir papuošia erdvę, tampa naujojo stiliaus akcentu.
Tačiau daug vietos virtuvės rakandams paslėpti – dar ne viskas. Kaip ir virtuvės erdvę – erdvę spintelėse ir stalčiuose taip pat galima išnaudoti efektyviau, t.y. taip, kad tilptų kuo daugiau daiktų, būtų lengva jose palaikyti tvarką.
Čia pasitarnaus virtuvinės vidinės detalės. Jos pravers ir neturintiems galimybės atsinaujinti visų baldų – taip esami taps funkcionalesni.
„Papildomos įstatomos lentynos leis geriau išnaudoti spinteles, lėkščių stovai – tvarkingai laikyti lėkštes, dėžutės – sutaupyti vietos stalčiuose ir spintelėse laikant prieskonius, smulkius rakandus it kt. Tokie maži sprendimai padeda ne tik sukurti daugiau vietos, bet ir palaikyti tvarką bei viską patogiai pasiekti“, – sako I. Mozgo.
Laikas sau virtuvėje
Visi žino, kad įdomiausi pokalbiai neretai įvyksta virtuvėje, čia taip pat daugeliui yra erdvė, kurioje su karšto gėrimo puodeliu rankoje, galime pabūti su savimi ir savo mintimis.
Šios virtuvės šeimininkė virtuvėje net turėjo savo krėslą, kuriame sėdėdama mėgdavo žiūrėti pro langą. Tad ne mažiau nei funkcionalumas ir praktiškumas, čia svarbu ir jaukumas.
Tam kad virtuvėje būtų jauku, reikia šviesos ne tik dienos metu, bet ir vakare. Integruotas stalviršio apšvietimas, prie lentynų tvirtinami šviestuvai papildys lubinį apšvietimą ir suteiks jaukios šviesos skaitant laikraštį, ar leidžiant vakarus jaukiai besišnekučiuojant su svečiais.
Vietoj buvusio seno krėslo, interjero dizainerė pritaikė itin lengvą, baltos spalvos fotelį, kurį padekoravo pagalvėlėmis. Jaukumui ir kojų šilumai pritaikė ir nedidelį kilimą.
pabandyti švariai iškuopti, kad spindėtų ir kvepėtų švara?
Vietoje krėslo ar fotelio su pagalvėlėmis (kam jos skirtos, plaukuotam šuniui?) praverstų sofa-lova. Kilimai turi būti 2: vienas ant grindų patiestas, kitas ant sienos prikaltas. Laikraščius kas skaito šiais laikais? Būtinas televizorius, kad žiūrėti lrt, cnn ir pūką. Nuotrauka – tragiška. Kur Lietuvoje matėte tokią virtuvę, ką? Interjero efektyvaus dizaino funkcionalumo rustik stiliuje praktiškumo išeksponavimas (šiame mano sakinyje nėra nei vieno lietuviško žodžio, tai kam dar pergyventi dėl tų 3 raidžių?). Žemynai: virtuvė visada privalo būti tvarkinga, todėl Tamstos pasiūlumas atmestas 🙂 Vyro pareiga – nepalikti šaldytuvo durelių neuždarytų, šeimininkės pareiga – nei vieno trupinio po stalu!
🙂 🙂 🙂
Na, pala!
Gerbiamasai, o tamsta civilinės gynybos mokėtės? Jei taip – turėtumėte žinoti, kaip pavojinga po stalu neprognozuojamą žmogA turėti. Vos biškį kas, vos trupinys per skylę dantų proteze iškrenta, ir suleis dantis?
Mokiausi ir civil. gynyb., ir mokslinio komunizmo. Būtent tų mokslų (!) dėka nerenku trupinių po stalu. Remdamasis įgytomis teorinėmis žiniomis spėju (lietuviškai – spekuliuoju), kad Tamsta, praleisdama labai nemažai valandų prie vaizduoklio (lietuviškai – monitoriaus), veikliai (lietuviškai – aktyviai) nedalyvaujate Gerovės valstybės statyboje. O juk laikas būtų.
Oi, ačiū, kad priminėt. – Tuoj susidedu protezus, įsistatau tą 4ą slankstelį, ir ryžtingai žingsniuoju į Gerovės statybas. Iki pasimatymo.
O tamsta, tikiuosi, ne visus pinigus restorane pravalgot – liko kažkiek jų ir virtuvei atnaujinti? – Jei kartais visas ,,Alko” lankytojų pulkas sumanytų paryčiais į svečius užgriūti?
🙂
Žemynai: dar norėčiau atkreipti Tamstos dėmesį į „šeimininkės kolekcionuojamos lėkštės“. Pasirodo, šeimininkės renka (lietuviškai – kolekcionuoja) lėkštes. Man tai naujiena, maniau, kad tik daužo. Dar: „ant sienos nugulė spintelės iki pat lubų“ – kaip pasiekti pačioje viršutinėje spintelėje paslėptą samanės buteliuką, pirkti sulankstomas kopėčias? Išeitis: medinės, atvežtos iš tvarto kaime, nieko nekainuotų! Ir dar: „galime pabūti su savimi ir savo mintimis“ – erezija, jokių savų minčių šiais laikas! Tai kokia nauda iš tokių prirašymų apie virtuvių atnaujinimus? P.S. Prašyčiau nespėlioti, kiek man lieka lėšų po sveikos kasdieninės mitybos restoranuose. Š.m. spalio mėn sueis 2 metai nuo Gerovės valstybės statybos paskelbimo – jau lieka pakankamai teatrams, koncertams ir slidinėjimui Austrijoje.