Balandžio 27 d. 16 val. Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje (A. Volano g. 2, Vilnius) ministrė Jurgita Šiugždinienė įteiks ministerijos įsteigtą Vaikų literatūros premiją. Šiemet premija paskirta prozininkui, dramaturgui Tomui Dirgėlai – už spalvingai komišką tikrovės vaizdinį ir žaidybinį santykį su jaunaisiais skaitytojais – ir Anykščių Jono Biliūno gimnazijos bibliotekininkei Renatai Miškinienei už vaikų literatūros populiarinimą, kūrybinį požiūrį į jaunų žmonių skaitymo skatinimą.
Tomas Dirgėla gerai pažįstamas jaunajai auditorijai savo sukurtomis istorijomis apie detektyvų Tomo ir Domo nuotykius. Vaikų literatūros premijai šiemet buvo pristatytos ir vertintos bent kelios rašytojo knygos: „Mano tėtis rašo knygą“ (2019), „Vytautas Didysis „Žalgirio“ arenoje“ (2020), „Užkeiktoji pono Kuko knyga“ (2020), „Domas ir Tomas. Vasaros atostogų byla“ (2020), „Dingęs gimtadienio tortas“ (2021), „Domas ir Tomas. Dingusios mergaitės byla“ (2021), „Domas ir Tomas. Dingusios knygos mįslė“ (2021), „Lukas Šiaudelis šoka baletą“ (2021).
Kaip teigia literatūros kritikai, Tomo Dirgėlos kūriniuose balansuojama ant realistinės apysakos ir literatūrinės pasakos ribos, jaunuosius skaitytojus patraukia intriguojantis ir gyvas pasakojimas, kuriame susipina ir realūs, ir pramanyti objektai bei žmonės. Jo kūriniuose apstu netikėtų, juokingų situacijų, žaidžiama nonsenso elementais. Kaip pažymėjo atrankos komisijos nariai, tai literatūra, kuri leidžia pailsėti, pasimėgauti žaidimu.
Pvz., knygoje „Dingusios knygos mįslė“ detektyvai Tomas ir Domas, jų draugė Upė, lietuvių kalbos mokytojas ir mokyklos direktorius keliauja pamatyti įžymių objektų – Martyno Mažvydo bibliotekos ir Vilniaus universitete saugomo Martyno Mažvydo „Katekizmo“. Tačiau paaiškėja, kad knyga dingusi, o visus veikėjus įtraukia intriguojančių įvykių sūkurys. Kitoje knygoje – „Vytautas Didysis „Žalgirio“ arenoje“ Trakų pilyje įvyksta neįtikėtinas dalykas – iš praeities į savo sodybą atkeliauja pats Vytautas Didysis. Knygoje ieškoma atsakymų į klausimus: ar draugystei lemta nugalėti ir ar tikrai verta keisti Lietuvos istoriją?
Tomo Dirgėlos paveikslėlių knygose mažiausiems skaitytojams dažniausiai vyrauja išmonės žaismas, fantastiškas pasaulis, kuris labiausiai atitinka skaitytojo amžių ir suvokimą.
Tomas Dirgėla yra gavęs Aldonos Liobytės premiją už reikšmingiausią metų debiutą (2015), knyga „Dingusios šluotos byla“ buvo įvertinta premija kaip geriausia metų knyga vaikams.
Daugelis Anykščių Jono Biliūno gimnazijos bibliotekos vedėjos Renatos Miškinienės, gimnazijos bibliotekoje dirbančios 20 metų, iniciatyvų yra tapusios įdomaus ir aktyvaus gimnazijos gyvenimo dalimi. Pvz., kasmet rengiamas renginys „Prakalbinti tekstai“ į gimnaziją pakviečia menininkus, literatus, mokytojus, visuomenės veikėjus, kurie per pristatomus literatūrinius kūrinius su mokiniais diskutuoja aktualiomis temomis.
Gimnazijoje veikia „Skaitytojų klubas“, aštuonerius metus renkama metų knyga – savo knygas gimnazijoje yra pristatę Marijus Gailius, Danutė Kalinauskaitė, Birutė Mar, Andrius Tapinas, Kristina Sabaliauskaitė.
Be kitų skaitymo skatinimo projektų, mokslo metų pabaigoje gimnazijos fojė mokinius į vasaros atostogas išlydi ir skatina nepamiršti skaityti skaitmeninis įdomiausių jaunimo knygų pristatymas „Laisvė skaityti“ bei mokinių sukurtas vaizdo klipas. 2019 metais mokinių ir Renatos Miškinienės iniciatyva sukurta „AJBG skaitytojo konstitucija“: mokiniai siūlė skaitymo idėjas, sukūrė skaitymo kodeksą.
Keletą metų Renata su mokiniais skaitydavo pasakas ar naujausios grožinės literatūros ištraukas Aulelių vaikų globos namų auklėtiniams. 2020 metais, įgyvendinant savivaldybės remtą projektą „Bendruomenės gyvenimo kokybės gerinimas“ gimnazijos aplinkoje įkurta bibliotekėlė – knygų namelis ant dviračio. Kruopščiai atrinktas knygeles iš bibliotekėlės labai pamėgę mikrorajono mažieji anykštėnai, ateinantys paskaityti kartu su savo seneliais.
Pandeminiu laikotarpiu biblioteka persikėlė į virtualią erdvę – „Moodle“ aplinkoje buvo sukurta skaitmeninių išteklių biblioteka, vyko skaitmeniniai knygų pristatymai. Šiemet kovo mėnesį jau vyko „Lietuvių kalbos dienos“, Dainius Vanagas pristatė savo knygą „Oderis“.
Renatos Miškinienės veikla neapsiriboja skaitymo skatinimo renginiais. Ji yra ir neformalių renginių organizatorė, dalyvauja tarptautiniuose kino projektuose. R. Miškinienė 11 metų vadovauja „Kino klubui“, kartu su mokiniais dalyvauja tarptautiniuose Prancūzijos, Ispanijos kino projektuose „Le Cinema, cent ans de jaunesse“, „Moving cinema“, „CinEd“ ir kt.
Mokiniai analizuoja specialiai mokiniams atrinktus Europos filmus, kuria audiovizualinius kūrinius, kitų šalių mokiniams pristato savo kraštą ir kt. R. Miškinienė apdovanota Prezidentės Dalios Grybauskaitės padėka, Teresės Mikeliūnaitės premija už nuopelnus Anykščių kraštui, „Ad astra“ ženkleliu.
Dviejų dalių Vaikų literatūros premija skiriama už vaikų literatūros kūrinius ir už nuopelnus vaikų literatūros ir skaitymo populiarinimo srityje. Į premiją gali pretenduoti rašytojai, kultūros, švietimo darbuotojai, nuveikę reikšmingų darbų populiarindami vaikų literatūrą ir skaitymą.
Vaikų literatūros premiją 2004 metais įsteigė Švietimo ir mokslo ministerija. Šia premija norima paskatinti, kad rastųsi daugiau kokybiškų kūrinių vaikams ir paaugliams, taip pat norima įvertinti švietimo, visuomeninių ar privačių įstaigų, asmenų indėlį populiarinant vaikų literatūrą, ugdant estetines, bendražmogiškas ir pilietines vertybes, skleidžiant originalias kūrybos iniciatyvas.
Premijos dydis – 100 BSI (bazinės socialinės išmokos dydis). 60 BSI skiriama už kūrinius ir 40 – už skaitymo populiarinimą.