Seimas dar kartą pratęsė nepaprastosios padėties galiojimą Lietuvoje, priimdamas tai reglamentuojantį nutarimą.
Nepaprastoji padėtis įvedama dėl precedento neturinčiu mastu sutelktų Rusijos Federacijos ir Baltarusijos Respublikos pajėgų, kurios vykdo karinę agresiją prieš kaimynystėje esančią Ukrainos valstybę ir sukėlė humanitarinę bei pabėgėlių krizę, taip pat grasina NATO, Europos Sąjungos ir kitų Europos valstybių saugumui ir kelia grėsmę pirmaeiliams Lietuvos Respublikos nacionalinio saugumo interesams; be to, dėl galimų hibridinių atakų ir įvairiausio pobūdžio provokacijų kyla grėsmė visuomenės rimčiai, kurios neįmanoma pašalinti nepanaudojus Konstitucijoje ir Nepaprastosios padėties įstatyme numatyto naudojimosi nurodytomis teisėmis ir laisvėmis proporcingo apribojimo ir netaikant konkrečių nepaprastųjų priemonių.
„Dėl Rusijos vykdomo valstybinio terorizmo ir nuolat daromų tarptautinės humanitarinės teisės pažeidimų, vis didėja humanitarinė ir pabėgėlių iš Ukrainos krizė. Dėl Rusijos ir Baltarusijos vykdomos agresyvios politikos savo šalies gyventojų atžvilgiu, išaugo ir šių šalių gyventojų pasitraukimo tikimybė. Šioje situacijoje būtina užtikrinti sienos apsaugą ir sudaryti prielaidas humanitariniam asmenų, besitraukiančių nuo agresijos, nuo karo, priėmimui. Taip pat stebima suintensyvėjusi asmenų veikla, nacionaliniam saugumui užtikrini svarbių objektų prieigose, įskaitant galimą informacijos rinkimą. Šios padidėjusios grėsmės visuomenės rimčiai neįmanoma pašalinti laikinai netaikant naudojimosi, kai kuriomis konstitucinėmis teisėmis ir laisvėmis apribojimų, bei nenustačius nepaprastųjų priemonių“, – pristatydama projektą sakė Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Atsižvelgus į nurodytas aplinkybes, nepaprastoji padėtis visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje įvedama nuo balandžio 22 d. 00 valandų 00 minučių. Ji galios iki birželio 29 d. 24 valandos 00 minučių.
Nutarimu nepaprastosios padėties metu taikomos šios nepaprastosios priemonės:
lieka galioti Rusijos ar Baltarusijos radijo programų, televizijos programų retransliavimo, platinimo internete draudimas, jeigu tam nėra gautas Lietuvos radijo ir televizijos komisijos leidimas;
draudžiami susirinkimai, kuriuose reiškiama parama Rusijos agresijai prieš Ukrainą;
išlieka sustiprinta svarbių objektų, ir valstybės sienos apsauga. Asmenys, ketinantys kirsti ar kirtę Europos Sąjungos išorės sieną tam nenustatytose vietose, į Lietuvos teritoriją negali būti įleidžiami (ši nuostata netaikoma nuo karinės agresijos ir (ar) persekiojimo besitraukiantiems užsieniečiams);
lieka galioti vizų režimo sugriežtinimas Rusijos ir Baltarusijos piliečiams, o pasienio ruože transporto priemonių ir asmenų bei jų bagažo tikrinimas, siekiant rasti ir paimti neteisėtai laikomus šaunamuosius ginklus ar pavojingas medžiagas.
Nutarimu taip pat nustatytas valstybės rezervo naudojimas siekiant užtikrinti tinkamas nuo karinės agresijos ir (ar) persekiojimo besitraukiančių užsieniečių priėmimo sąlygas, paramos Ukrainai teikimą, institucijų, dalyvaujančių valdant nepaprastąją padėtį, veiklos finansavimą bei siekiant pašalinti kilusią grėsmę pirmaeiliams Lietuvos nacionalinio saugumo interesams ir visuomenės rimčiai.
“VALSTYBĖS NELIKO – VIETOJ JOS BUS NEPAPRASTA PADĖTIS. Išgirdęs apie kyšių degtinės dėžutėse išteisinimą, supratau – valstybės nebeliko. Nes ne Prezidentas, o nepriklausomi teismai yra Respublikos garantas. O Konstitucijos apribojimai – kad piliečiai negalėtų klausti. Nepaprastą padėtį dabar (pritariant „opozicinei“ LSDP) pratęs iki vasaros pabaigos. Tada – iki žiemos pradžios. Ir taip toliau, nes Smetona panašią padėtį skelbė nuo 1927 iki 1940-tų. O paskui atėjo svetimi…
Nepapr.padėtį skelbiame vieninteliai Europoje ir neva dėl Ukrainos. O kaipgi: pabėgėliai pas mus – 1 proc. gyventojų, ir priimame tik 1 proc. pabėgusių ukrainiečių. Mes – ne Lenkija ir ne Moldova (kur pabėgėliai – 30 proc. šalies). Bet turime nesuprantančių valdžios viražų milijardinėje Taivano avantiūroje, dėl bankrutuojančių geležinkelių, Klaipėdos uosto ir eksportui dirbusių įmonių. Mes turime žmonių, kurie nori paklausti apie aukščiausios Europoje infliacijos priežastis ir valdžios veiksmų prasmę (nekalbėsiu apie kitus: man žada pensiją kelti 2,5 proc., kai infliacija – 16 proc.).
Net Seimo nariai sako: Europos institucijoms bijoma prisipažinti apie Konstitucijos suvaržymus. Nes europiečiai nesupras. Jie juk nežino apie Šeimų sąjūdžio planuotą gegužės 15-tos mitingą Vingio parke. Jie gal negirdėjo apie „teisiškai švarias“ liberalų dėžutes su banknotais (geriausiam šalies chirurgui atėmė licenciją įtarus dėl 100 eurų). LTV pranešė, kad vienas garsiausių šalies policininkų perkeltas dirbti premjerės patarėju, nes „politinė padėtis toliau aštrės“. Juozapas Stalinas buvo teisus: „žmonijai žengiant į priekį, klasių kova aštrėja“. Pasirodo, ypač Lietuvoje.”
————– Čia pacitavau Vilių Kavaliauską ———————-
–
Jo frazė, privertusi mane krūptelėti:
“Smetona panašią padėtį skelbė nuo 1927 iki 1940-tų. O paskui atėjo svetimi…”