Siekiant turėti skaisčią, jaunatvišką ir sveiką veido odą, būtina žinoti kaip ją prižiūrėti. Grožio industrijoje vis labiau populiarėja veido odos priežiūros priemonės su įvairiomis rūgštimis, tačiau svarbu, kad jos būtų parinktos tinkamai. BENU vaistinės Sveikos odos instituto ekspertė Ramunė Uosienė sako, jog kiekvieno žmogaus veido oda yra skirtinga, o ir kosmetinė rūgštis turi skirtingą poveikį, todėl svarbu žinoti, kas suteiks ne žalą, o naudą.
Veido odos būklė – itin svarbi
R. Uosienė pasakoja, jog klinikinių tyrimų rezultatai rodo, kad tam tikrą laikotarpį su akne susiduria net apie 70 proc. gyventojų, o 50 proc. vargsta dėl padidėjusio odos jautrumo. Anot jos, prieš pasirenkant veidui skirtą kosmetiką, reikėtų skirti laiko pasidomėti savo veido odos būkle, mat tik asmeniškai pritaikyti kosmetikos gaminiai suteikia didžiausią efektą.
„Nemokamai mūsų vaistinėse atliekamų tyrimų metu galima išsiaiškinti, kokia yra veido odos būklė: drėgmės lygis, elastingumas, porėtumas, raukšlėtumas. Reikėtų atkreipti dėmesį į odos kuperozės lygį bei pigmentaciją. Sužinojus ir įvertinus šiuos aspektus, galima atrasti priemones, kurios tiks, o jas naudojant bus galima pasiekti geriausių rezultatų“, – pataria R. Uosienė.
Ne paslaptis, kad įvairios rūgštys yra vienas populiariausių ir veiksmingiausių kosmetikos priemonių dalių. Visgi, anot ekspertės, pastebėjus rūgšties pavadinimą gaminio sudėtyje, dar nereiškia, kad jį reikėtų įsigyti – skirtingiems veido odos tipams naudą teikia taip pat skirtingos rūgštys.
Rūgščių abėcėlė
Sveikos odos instituto ekspertė išskiria, kad kosmetikos priemonėse naudojami trys pagrindiniai rūgščių tipai: AHA (Alpha Hydroxy Acid), BHA (Beta Hydroxy Acid) ir PHA (Polyhydroxy Acid).
„AHA rūgštys tirpsta vandenyje, todėl didžiausią poveikį suteikia paviršiniame odos sluoksnyje – drėkina, skaistina, mažina pigmentaciją. BHA rūgštys vandenyje netirpios, todėl geba prasiskverbti į porų vidų ir jas išvalyti, dažniausiai skirtos probleminei odai. PHA rūgštys ne taip smarkiai veikia odą, todėl labiausiai tinka jautrios, plonos ar dehidratuotos odos savininkams“, – paaiškina R. Uosienė.
Minėti tipai išsiskaido į skirtingas rūgštis, kurios ir būna įvardijamos kosmetikos produktų sudėtyje. Itin aktyvi, regeneraciją skatinanti ir vyresniems žmonėms labiausiai tinkanti glikolio rūgštis bei švelni, skaistinanti obuolių rūgštis – plačiausiai kremuose, tonikuose ar prausikliuose aptinkamos AHA rūgštys. Pieno rūgštis ir citrinų rūgštis taip pat priklauso AHA rūgščių grupei, tačiau nors jos ir yra aptinkamos kai kuriuose gaminiuose, dažniausiai naudojamos tam tikrose veido procedūrose, atliekamose profesionalų.
„Taip pat daugybės kosmetikos produktų sudėtyje galima išvysti ir salicilo rūgštį, o tai – BHA tipo rūgštis. Ji itin populiari paaugliams skirtuose gaminiuose, mat padeda giliai išvalyti odą, kontroliuoti bėrimus, pašalinti nešvarumus ir susikaupusius riebalus.
Tarp PHA tipo rūgščių, populiariausios yra dvi: gliukonolaktono ir laktobioninė. Pastarosios skatina kolageno gamybą, pasižymi antioksidantais, todėl apsaugo nuo neigiamo aplinkos poveikio. Šios rūgšties turinčių produktų dažniausiai naudoja jautrios odos savininkai, arba tie, kurie susiduria su dermatitu, egzema, dažnu išsausėjimu“, – priduria R. Uosienė.
Odos problemų apsauga
Nepriklausomai nuo amžiaus, tam tikrų veido odos pokyčių ar problemų patiria visi. Tačiau tam, kad visa tai išspręsti ilgalaike perspektyva, be likusių randų ar kitokių pasekmių, rekomenduojama pasitarti su veido odos priežiūrą išmanančiais specialistais, atlikti specializuotus tyrimus.
„Nežinant savo veido odos būklės, tipo ar kylančių problemų, tokių kaip aknė, priežasties, labai sunku parinkti tinkamus gaminius su reikiamomis sudedamosiomis dalimis. Tarkime, jei žmogus, turintis ir mišrią odą, naudos kelis salicilo rūgšties turinčius produktus – prausiklį, toniką, kremą – tuomet veido oda gali išsausėti, atsirasti papildomų bėdų.
Ne visi žino ir tai, jog, pavyzdžiui, vasarą, kosmetikos priemones su rūgštimis reikėtų naudoti tik vakare, o ryte patariama naudoti ir kuo didesnę apsaugą nuo saulės. Kai kurie gamintojai UVA bei UVB filtrais papildo drėkinamuosius kremus, kad rytiniai veido priežiūros procesai taptų lengvesni“, – sako R. Uosienė.
Anot jos, prieš renkantis kosmetikos produktus, svarbu atidžiai pažvelgti į jų sudėtis ir atkreipti dėmesį ne tik į pačius ingredientus, bet ir į jų gausą. Kuo daugiau gaminys turi sudedamųjų dalių, tuo jis mažiau natūralus.
Ekspertė pabrėžia, jog netinkamai parinkti gaminiai gali sukelti alergines reakcijas, paaštrinti ir taip opias problemas ar net sukurti naujas. Todėl tikslingiausia prieš tai pasitarti su specialistai – kosmetologais, dermatologais, odos priežiūroje besispecializuojančiais vaistininkais.