Sekmadienis, 11 sausio, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Naujienos Lietuvoje

Nuo karo Ukrainoje pradžios kraujo donorų padvigubėjo

www.alkas.lt
2022-03-23 15:19:26
69
PERŽIŪROS
0
Kad būtų užtikrinta būtinoji pagalba, kasdien šalyje reikia per 300 donorų kraujo

pixabay.com nuotr.

Karas Ukrainoje nepaliko abejingų ir kraujo donorų – pirmąją savaitę nuo karo pradžios Kauno klinikų Kraujo centras sulaukė 2 kartus daugiau neatlygintinai kraują norinčių paaukoti žmonių nei įprastai.

Nors šiuo metu padėtis susitvarkė ir donorų skaičius lieka įprastas, o kraujas nėra vežamas į Ukrainą, donorai skatinami aukoti dažniau – trumpą galiojimo laiką turintis kraujas yra itin reikalingas ligoniams.

Kauno klinikų Kraujo centre vidutiniškai per metus atliekama apie 12 tūkstančių kraujo donacijų. Aktyvių donorų skaičius yra gerokai mažesnis.

„Šiuo metu Kraujo centras patenkinta apie 80 proc. visų Kauno klinikoms reikalingų kraujo komponentų poreikio. Kai trūksta kraujo ir jo komponentų, informuojame tiek esamus kraujo donorus, tiek visuomenę apie kraujo trūkumą“, – komentuoja Kauno klinikų Kraujo centro donorų organizatorė Kristina Bervinskaitė.

Pasak jos, labiausiai pasigendama kraujo donorystės pastovumo, kad žmonės aukotų kraują dažniau, ne vien tada, kai paskelbiama apie jo trūkumą. Situacija kardinaliai pagerėtų, jei esami donorai aukotų kraujo ne kartą, bet 2-3 kartus per metus.

„Būna atvejų, kai atvežus į klinikas stipriai nukraujavusį pacientą, turimi kraujo rezervai yra iškart sunaudojami. Kadangi kraujas ir jo komponentai turi trumpą galiojimo laiką, didesnių atsargų negalime sukaupti – trombocitai galioja tik 5 paras, kraujas – 40 parų. Todėl aktyvi kraujo donorystė yra reikalinga nuolat“, – aiškina K. Bervinskaitė.

Kraujo donorystė – ir įmonių iniciatyva

Kraujo donorystei įtakos turėjo ir pandemija – gerokai sumažėjo Kraujo centro rengiamų mobilių išvažiuojamųjų akcijų į įmones, kurių metu kraują aukoja įmonių darbuotojai.

„Iki pandemijos per mėnesį surengdavome bent 20 tokių mobilių akcijų, dabar jų būna apie 13. Verslo inicijuojamos kraujo donorystės akcijos itin reikšmingos Kraujo centrui – su kai kuriomis įmonėmis ir organizacijomis bendradarbiaujame jau ne vienerius metus“, – sako K. Bervinskaitė.

Tarp didžiausių kraujo donorų Kaune įvardijama pakuočių ir etikečių gamintoja „Aurika“, kurios darbuotojai nuo 2018 metų paaukojo jau 222 donacijas – apie 100 litrų kraujo.

„Tikime, kad geri darbai suvienija komandą. Kiekvieną kartą prie kraujo donorystės akcijos prisijungia vis daugiau mūsų kolegų – į kovo mėnesio akciją užsiregistravo 56 įmonės darbuotojai, iš kurių 40 darbuotojų kraujas buvo tinkamas.

Tarp jų – ne tik naujokai, bet ir senbuviai, kraujo aukojantys praktiškai kiekvienais metais“, – sako „Aurika“ generalinio direktoriaus pavaduotoja Janina Lagunovienė.

Įmonėse organizuojamos kraujo donorystės akcijos dažniausiai vyksta jų patalpose – jei donorų susirenka mažesnis skaičius, jie kviečiami atvykti į Kraujo centrą.

„Išties patogu, kai darbuotojai gali paaukoti kraujo be papildomų išvykų. Tuo labiau rodomas pavyzdys ir likusiems darbuotojams – galbūt vienais metais likę stebėtojais, kitą kartą nuspręs prisijungti prie savanorių kraujo donorų. Būtent nuolatiniai kraujo donorai ir skatina tęsti šią gražią akciją įmonės viduje“, – tvirtina „Aurika“ atstovė.

Pasak jos, darbuotojai itin noriai aukoja kraujo bei ragina tą daryti ir kolegas – jei prireikia, ir už rankos palaiko, kad būtų drąsiau. Praeitą savaitę vykusios kraujo donorystės akcijos metu buvo surinkta 20 litrų kraujo – su tokiu kiekiu galima išgelbėti net 120 gyvybių.

Donorų aktyvumą lemia ir sezonas

Karas Ukrainoje paskatino kraujo donorus aktyviau aukoti kraują – klausiama, ar galima aukoti kraujo nuo karo nukentėjusiems ukrainiečiams. Tačiau šiuo metu kraujo komponentai nėra gabenami už Lietuvos ribų.

„Šiuo metu Kauno donorų aukojamas kraujas naudojamas tik Kauno klinikose gydomiems pacientams. Pertekliaus neturime, kad galėtume dalintis su kitais – išskirtiniais atvejais, jei Nacionalinis kraujo centras neturi resursų, padedame kitoms klinikoms.

Kasdien donorų paaukoto kraujo dėka išgelbėjama virš 50 gyvybių – patekusių į nelaimingus atsitikimus, operuojamų ligonių bei gimdyvių, taip pat onkologinėmis ligomis sergančių žmonių. Vis dėlto nuolat stengiamės užtikrinti pakankamas kraujo komponentų atsargas tam atvejui, jei šalyje staiga išaugtų jų poreikis“, – teigia Kraujo centro atstovė.

Kraujo centro duomenimis, aktyviausi kraujo donorai būna rudens ir žiemos metu, kiek mažiau jų sulaukiama vasarą. Šventinis laikotarpis, kaip Kalėdos ar kitos didesnės šventės, taip pat paskatina didesnį kraujo donorų aktyvumą.

Pasak Kraujo centro donorystės akcijų organizatorės K. Bervinskaitės, sveikas žmogus gali aukoti kraujo kas 60 dienų, moterims rekomenduojama tą daryti ne dažniau kaip 4 kartus per metus.

„Kiekvieną kartą įvertiname kraujo donoro būklę, matuojame hemoglobino kiekį kraujyje ir kitus parametrus. Svarbu, kad prieš duodant kraujo žmogus gerai jaustųsi, būtų pailsėjęs ir sveikas, nestokotų skysčių. Taip pat atsižvelgiama ir į donoro svorį – jis turi būti ne mažesnis nei 50 kg“, – sako ji.

Kraujo donorais gali tapti tik pilnamečiai asmenys, įprastai kraujo donorams taikomas amžiaus cenzas iki 65 m. Vienos donacijos metu surenkama 450 ml kraujo, po jos rekomenduojama atsisakyti sunkios fizinės veiklos, vartoti daugiau skysčių ir valgyti saldumynus. Įprastai donorai po kraujo davimo gali tęsti savo dieną be didesnių trukdžių.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Kauno klinikose trūksta visų kraujo grupių kraujo
  2. Seime aptartos karo Ukrainoje pasekmės Lietuvai ir Europai (video)
  3. Dėl karo Ukrainoje Vilniaus ir Šalčininkų rajonai atšaukia Užgavėnių šventes
  4. ES didina paramą nukentėjusiems nuo karo Ukrainoje
  5. Kauno klinikos skubiai laukia donorų
  6. P. Geiblas. Nūdienos čemberlenai Vakaruose greitai sulauks dar didesnio karo, nei dabar vyksta Ukrainoje
  7. Kauno klinikų Kraujo centras pasitinka 10-metį
  8. Ligoninėms labai trūksta kraujo
  9. Rusija apkaltino JAV, Australiją ir Lietuvą dėl kraujo liejimo Donbase
  10. URM pranešimas Ukrainoje esantiems Lietuvos piliečiams
  11. „Pagaminta Ukrainoje“, „482“ – pirkime ukrainietišką prekę
  12. Nuo karo bėgantys vaikai jau pasiekė Lietuvą
  13. Nelikime abejingi kraujo donorystei
  14. Paaukosi kraujo – išgelbėsi gyvybę
  15. Vakarų Lietuvos ligoninės aprūpinamos kokybiškais kraujo komponentais

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Varvekliai
Gamta ir žmogus

Varvekliai virš galvos – ne tik pavojus, bet ir bauda

2026 01 11
Rengiamos ekskursijos „Pažinkime kad būtume“
Istorija

Rengiamos ekskursijos „Pažinkime kad būtume“ – pilietiškumo patirtys per meną ir istoriją

2026 01 10
Atsiminimai apie sausio 13–ąją 1991 m., Vilnius
Istorija

Kviečiama tapti Lietuvos laisvės istorijos dalimi – dalytis atsiminimais apie sausio 13–ąją

2026 01 10
Seimo skaitykloje veikia paroda „Paprastas nepaprastų žmonių gyvenimas. Sausio 13-ajai atminti“
Istorija

Seimo skaitykloje veikia paroda „Paprastas nepaprastų žmonių gyvenimas. Sausio 13-ajai atminti“

2026 01 10
Esant 20 laipsnių šalčio, pradinukai ir penktokai į mokyklą gali neiti
Gamta ir žmogus

Dėl snygio galimi siuntų pristatymo vėlavimai Vilniaus regione

2026 01 09
Pilkasis vilkas
Gamta ir žmogus

Apsaugai nuo vilkų bus kompensuojama iki 90 proc. išlaidų

2026 01 09
Šildymo sąskaita
Lietuvoje

Už gruodžio šildymą vilniečiai mokės mažiau nei pernai

2026 01 09
Laivas
Lietuvoje

Klaipėdos uostas sulauks naujų laivų

2026 01 09

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Rimgaudas apie „Norinčiųjų koalicijos“ susitikimas Paryžiuje: pasirašyta Paryžiaus deklaracija dėl Ukrainos saugumo, bet sprendimų dar teks laukti
  • ganyk avis tomai apie T. Baranauskas. Poligonas, kaip gynybinis įrenginys?
  • Kažin apie „Norinčiųjų koalicijos“ susitikimas Paryžiuje: pasirašyta Paryžiaus deklaracija dėl Ukrainos saugumo, bet sprendimų dar teks laukti
  • Kažin apie „Norinčiųjų koalicijos“ susitikimas Paryžiuje: pasirašyta Paryžiaus deklaracija dėl Ukrainos saugumo, bet sprendimų dar teks laukti

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Kiek įsitikinimų apie šaldytuvus yra teisingi?
  • Po švenčių lietuviai masiškai atsikrato dovanų
  • Šildymo metas sausina kūno ir veido odą: kaip jai padėti?
  • Apelsinai – ne tik vitaminai

Kiti Straipsniai

Tomas Baranauskas

T. Baranauskas. Poligonas, kaip gynybinis įrenginys?

2026 01 11
Alkas.lt ir pixabay.com koliažas

Ukraina prašo skubiai šaukti JT Saugumo Tarybą po Rusijos smūgio „Orešniku“ Lvovo sričiai

2026 01 09
G. Nausėda ir F. Mercas

Prezidentas Vokietijoje susitiko su Federaliniu Kancleriu

2026 01 08
Trampas, Putinas, nafta

D. Trampas uždegė „žalią šviesą“ naujoms sankcijoms prieš Rusiją: taikinyje – ir Rusijos naftos pirkėjai

2026 01 08
2026 m. sausio 6–7 d. Paryžiuje įvyko „Norinčiųjų koalicijos“ (Coalition of the Willing) valstybių vadovų ir atstovų susitikimas

„Norinčiųjų koalicijos“ susitikimas Paryžiuje: pasirašyta Paryžiaus deklaracija dėl Ukrainos saugumo, bet sprendimų dar teks laukti

2026 01 07
Alvydas Medalinskas ir JAV smūgiai Venesuelai

A. Medalinskas. Spogstanti 2026 m. pradžia… Ką ji sako?

2026 01 05
Jonas Vaiškūnas

J. Vaiškūnas. Po smūgių Venesueloje JAV galios pareiškimas pasauliui

2026 01 04
Džocharas Dudajevas (1944-1996)

S. Buškevičius. Vienintelė valstybė šiais laikais kariniu būdu nugalėjusi Rusiją

2026 01 02
Bin-Ladenas-Putinas

S. Buškevičius. Kodėl Osamą buvo galima nudėti, o Putino – ne

2025 12 31
Maskirovka

A. Navys, M. Sėjūnas. Neturėtume tikėti Maskvos ašaromis

2025 12 29

Skaitytojų nuomonės:

  • Rimgaudas apie „Norinčiųjų koalicijos“ susitikimas Paryžiuje: pasirašyta Paryžiaus deklaracija dėl Ukrainos saugumo, bet sprendimų dar teks laukti
  • ganyk avis tomai apie T. Baranauskas. Poligonas, kaip gynybinis įrenginys?
  • Kažin apie „Norinčiųjų koalicijos“ susitikimas Paryžiuje: pasirašyta Paryžiaus deklaracija dėl Ukrainos saugumo, bet sprendimų dar teks laukti
  • Kažin apie „Norinčiųjų koalicijos“ susitikimas Paryžiuje: pasirašyta Paryžiaus deklaracija dėl Ukrainos saugumo, bet sprendimų dar teks laukti
  • Kęstutis K.Urba apie S. Birgelis. Kapčiamiesčio poligonas: tarp saugumo garantijų ir vietos žmonių nerimo
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
VMI nuotr.

Skirti GPM paramą nieko nekainuoja

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

Furnitūra | ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | Paskolos iš SAVY

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai