Plytelių klojimas yra vienas apgaulingesnių darbų. Tai neatrodo sudėtinga, bet norint viską atlikti gerai, neužtenka tik užmaišyti klijus ir kloti plyteles, kaip dėlionę. Retam mėgėjui pavyksta viską padaryti taip, kaip daro profai, gražiai ir lygiai. Visgi, jeigu turite tinkamą įrangą, gerai viską suplanavote ir žinote, kaip vyksta procesas, rezultatas tikrai tai parodys ir galėsite būti patenkinti tuo, kas gavosi. Taigi, šiame straipsnyje apžvelgsime viską, nuo A iki Ž, ką reikėtų žinoti tiems, kurie pirmą kartą nori kloti plyteles.
Ko reikės?
Be abejonės, viskas prasideda nuo estetinių sprendimų ir prieš pradedant darbą jūs turite pasirinkti, kokios spalvos, tekstūros ir tipo plyteles norite kloti. Jų tipas (galime jį vadinti formatu) tiesiogiai nulems tai, kokius klijus reikės rinktis ir, kaip planuosite viską kloti. Pirkti reikėtų bent 5-15% daugiau plytelių, kadangi tikrai ne viskas gausis idealiai iš pirmo karto ir kai kurias iš jų reikės keisti, o kai kurias pjaunant ar klojant kažkas nepavyks.
Iš įrankių jums reikės:
- Gulsčiuko;
- Rėžtuko ir plytelių pjovimo staklių
- Gremžtuko ir mentelės
- Grunto ir glaisto
- Volelio arba teptuko
Be abejonės nepamirškite ir klijų bei glaisto. Nors kiekvienas medžiagos pasirinkimas yra labai individualus, tačiau daug kur rasime standartą paskaičiavimui – 6,67kg/m2. Paprasčiau kalbant – 20kg klijų turėtų užtekti 3 kvadratiniams metrams grindų. Grunto reikės maždaug dvigubai mažiau, bet vėlgi, geriausiai pasitarti su specialistais.
Paviršiaus paruošimas klijavimui
Prieš klijuojant, paviršių reikia nuvalyti. Plytelės negali būti klojamos ant nešvaraus, nestabilaus arba drėgno paviršiaus. Norint, kad jos gerai sukibtų, reikia pašalinti nešvarumus, svetimkūnius ar senus dažų sluoksnius ir t.t.
Po nuvalymo pagrindą reikia padengti gruntu. Priklausomai nuo grindų dangos tipo ir rūšies, reikia pasirinkti sukibimą užtikrinantį gruntą arba giluminį gruntą. Ant senos keraminės dangos, OSB plokštės naudojamas sukibimą užtikrinantis gruntas, o ant smėlbetonio arba cemento plokštės (standartines įgėrimo savybes turinčių pagrindų) – giluminis. Gruntavimo reikia, kad į pagrindą neįsigertų drėgmė bei sutvirtėtų paviršiai.
Jeigu tai yra cokolinis aukštas, senesnės statybos namas arba vonios kambarys, o gal ir patalpos namuose, kur sklype – daug drėgmės iš žemės, reikės papildomos hidroizoliacijos, prie grunto. Plėvelės arba specialūs tepami mišiniai (mastikos) yra skirti būtent tam.
Klojimas ir klijavimas
Dabar reikėtų apžvelgti du glaudžiai susijusius etapus, kurie vyksta iš karto po to, kai paruošiame paviršių. Tai yra plytelių klojimas ir klijavimas.
Klojimas – pasiruošimas ir darbas
Prieš jas klijuojant reikia pagalvoti apie patį klojimo procesą ir viską susidėlioti aiškiais etapais, kad vėliau neatsitiktų mums gerai žinoma komiška situacija, kada įsijautę klojate plyteles, o darbo pabaigoje pamatote, kad patys save įsispraudėte į kampą ar nepalikote praėjimo.
Klojant plyteles ant grindų, nutieskite juostą arba kokią nors tiesią liniją virvele, kad galėtumėte matyti tas linijas, kurios patalpos grindis dalina į lygias dalis. Taip klojant pasieksite simetriškumą. Prieš klojant plyteles su klijais, išdėliokite viską it laisvą mozaiką vieną šalia kitos, kad daugiau – mažiau aiškiai matytumėte, kaip viską reikės išdėlioti, kiek plytelių reikės, kuriuos kraštus ir kiek reikės nupjauti ir t.t.. Jeigu klijuosite ant grindų, pradėkite nuo toliausio kambario kampo ir artėkite prie išėjimo (arba pasilikite praėjimą). Jeigu klijuojate ant sienų, pradėkite nuo centro ir eikite į vieną, o po to kitą kraštą.
Klijavimas – pasiruošimas ir darbas
Dar kiekvienam reikia pasirinkti klijus. Vieni mišiniai geriau tinka didelėms plytelėms, kiti – mažesnėms. Yra tokių mišinių, kurie geriau tinka marmurui, granitui (akmeniui), o kiti – keraminėms plytelėms. Visada geriau rinktis specializuotus, būtent jūsų plytelių tipui tinkančius klijus, o ne universalų mišinį. Bendrai jie skirstomi į vidaus ar išorės darbams tinkančius.
Jeigu grindys yra šildomos arba yra labai didelė drėgmė – gali reikėti specialių klijų. Kiekvienas gamintojas gali savaip žymėti savo gaminius, tad greičiausia būtų – skaityti prekių aprašymus arba pasitarti su išmanančiais pardavėjais.
Įsigytus klijus reikia maišyti su ne šiltesniu nei kambario temperatūros vandeniu iki kol susidarys tiršta, tolygi masė. Jeigu išklosite ne tik vieną kambarį, o visus namus arba didelį plotą, įsigykite ir elektrinį maišytuvą. Turimą klijų masę tepkite ant paviršiaus ir padengę fiksuotą plotą (~1 kv. m) jį pašiauškite bei dėkite plyteles. Pagal pačios plytelės tipą klijuoti gali reikėti viengubo arba dvigubo tepimo (t.y. tepant ant paviršiaus ir ant plytelės nugarinės pusės).
Nepamirškite, kad temperatūra negali būti žemesnė nei 18 ir negali būti aukštesnė nei 24 laipsniai. Jeigu reikia įsigykite arba išsinuomokite šildytuvą. Po to, kai klijai sustingsta, temperatūra gali kristi, bet iki tol reikia palaukti bent 48-72 val.
Plytelių pjaustymas
Plytelių pjaustymas – neišvengiama ir darbui labai svarbi užduotis. Beveik jokioje patalpoje nepavyks plytelių iškloti taip, kad jos viską užpildytų sveiku skaičiumi, tarkime lygiai 22 plytelės išilgai. Labiau realu – 21,7 arba 22,4 plytelės ir t.t.. Dėl šios priežasties reikia turėti įrankius ir įrangą, kuri tinkama plytelių pjaustymui.
UAB „Reikalų gausa“ elektroninėje parduotuvėje Toolsta rasite pačių įvairiausių, profesionalų vertinamų ir mėgėjams patinkančių plytelių pjovimo staklių, kurios pagreitins ir supaprastins darbą.
Svarbu žinoti ne tik, kaip pjauti, bet ir, jeigu reikia pvz., išmušti skylę. Tokiu atveju skylė išmušama plaktuku arba specialiu keramiką pjaustančiu pjūklu. Jeigu esate įgudę, tai galite daryti ir grąžtu. Na, o staklėmis pjauti reikia atsižvelgus į jų konstrukciją, įstatant arba padedant plytelę į jai skirtą vietą.
Susitvarkykite su siūlėmis
Nepamirškite, kad klojant plyteles, labai svarbu yra palikti atitinkamus tarpus – siūles. Jos turėtų būti 1-3mm pločio, nebent grindys yra šildomos arba nuolat kontaktuos su tiesioginiais saulės spinduliais, tada deformacinė siūlė turėtų būti platesnė. Vienodas siūles padaryti padeda kryželiai, kuriuos reikia įsprausti, o klijams apdžiūvus, bet ne visiškai išdžiūvus – išimti.
Siūlių glaistymui reikėtų naudoti kiek kitokią medžiagą, kurios tipai irgi priklauso nuo to, kokias plyteles naudojate. Vienos geriau tinka akmens masės, o kitas – keramikos plytelėms. Vieni užpildai yra skirti laukui, kur daugiau drėgmės, o kiti – vidui.