Sausio 28 d., Lietuvos paštas išleido menininkės Romos Auškalnytės kurtą pašto ženklų bloką „Šimtmečių įvykiai“, skirtą svarbiausiems Lietuvos šimtmečio įvykiams paminėti.
Pašto bloke – keturi pašto ženklai po 0,60 Eur, tiražas – 6,5 tūkst. vnt. Kartu su pašto bloku bus išleistas ir pirmos dienos vokas. Antspaudavimas pirmos dienos datos spaudu išleidimo dieną vyks Vilniaus pašte, adresu Totorių g. 8.
Išleistame pašto ženklų bloke vaizduojami prieš šimtą metų įvykę įvykiai: Lietuvos Konstitucijos išleidimas, Lietuvos žemės reforma, pirmosios krepšinio varžybos ir oficialios Lietuvos valiutos – lito – įvedimas.
Pagrindinio Lietuvos Respublikos įstatymas
Prieš 100 m., rugpjūčio 1-ąją, Steigiamajame Seime sukurta specialioji komisija parengė bei išleido svarbiausią šalies įstatymą – Lietuvos Respublikos Konstituciją.
Joje pirmą kartą buvo skelbiama, kad Lietuva yra laisva demokratinė respublika, jos valdžią vykdo Seimas, Vyriausybė ir Teismas.
Įtvirtinti ir pagrindiniai Lietuvos simboliai – trispalvė vėliava ir Vytis. Lietuvių kalba Konstitucijoje tapo valstybine šalies kalba.
Įstatyme įvardijama, kad Lietuvos Respublikos piliečiai negali būti diskriminuojami dėl savo kilmės, tikėjimo ar tautybės.
Pirmasis Lietuvos valiutos įstatymas
Iškart po Konstitucijos išleidimo, Steigiamasis Seimas ėmėsi ir „Piniginio vieneto įstatymo“. Svarstant naujo lietuviško pinigo pavadinimą, buvo teikiama galybė pasiūlymų, kaip Lietuva turėtų pavadinti savo būsimus pinigus.
Daugiausia palaikymo sulaukė du pavadinimai: muštukas ir litas. Visgi, po įvairių svarstymų ir argumentų, nugalėjo litas.
Pašto ženkle pavaizduotas Vladas Jurgutis buvo pirmasis Lietuvos banko valdytojas, daug prisidėjęs prie lito įvedimo, todėl jis ir prisimenamas kaip lito „tėvas“.
Pokyčius paskatinusi žemės reforma
1922 m. įvykusi Lietuvos žemės reforma laikoma dideliu žingsniu valstybingumo link. Reforma įvardijama kaip viena svarbiausių tarpukariu įvykusių reformų.
Jos sumanytojas Mykolas Krupavičius ir vaizduojamas išleidžiamame pašto ženkle. Įstatymo pagrindinis tikslas – žemę, kuri priklauso dvarams, išdalinti bežemiams ir mažažemiams valstiečiams.
Įstatymu taip pat numatyta nusavinti ir išdalinti kitų šalių kariuomenėse tarnavusių ar prieš Lietuvos nepriklausomybę veikusių savininkų valdas.
Lietuvos krepšinio 100-metis
Tais pačiais metais Kaune įvyko ir dar vienas svarbus istorinis įvykis – pirmosios šalyje oficialios moterų ir vyrų krepšinio varžybos. Moterys buvo pirmos sumaniusios surengti krepšinio pirmenybes Lietuvoje.
Kiek vėliau paskelbta ir apie vyrų krepšinio rungtynes, kuriose varžėsi Lietuvos fizinio lavinimo sąjungos (LFLS) ir Kauno rinktinės komandos. Rungtynės buvo užbaigtos rezultatu 8:6, laimėtojų komanda – LFLS.
Tiesos, teisingos informacijos skelbimas nuo neatmenamų laikų buvo sąžiningų, teisingų žmonių siekiamybė, nors visais laikais, kaip praeityje, taip ir dabar informacija (ypač viešai skelbiama) buvo iškraipoma ir žmonės buvo dezinformuojami ir apgaudinėjami, jiems buvo ,,plaunami smegenys”, tas buvo gerai matyti nacistinės Vokietijos, SSRS laikais, tą patį matome deja ir ,,nepriklausomoje” (nelaikau, kad ji nepriklausoma, dėl ES valdymo, diktato ir nurodymų) Lietuvoje.
Galime prisiminti lietuvių tautos istoriją būnant SSRS sudėtyje praeityje, bet kai kas nesikeičia- cenzūra, kaip ji buvo SSRS laikais, taip ji yra ir ,,nepriklausomoje” Lietuvoje ir kas sakytų, kad jos nėra, tas meluotų.
Mane papiktino bjauri cenzūra, kurią vykdo man Delfi.lt ir 15 min ir net Respublika.lt portalai.
Manau, šie portalai ne tik bijo paskelbti straipsnius, bet bijo net leisti parašyti viešus interneto komentarus, patys garsiausiai rėkia, kai cenzūruoja jų žodžius ir kritikuoja Rusijos ir Baltarusijos žiniasklaidą, o patys yra bailiai, bijo leisti pareikšti kitam žmogui pareikšti nuomonę ir paskleisti kitokią informaciją, kuri nesutampa su valdžios sistemos ar žiniasklaidos priemonės ,,linija”.
Aš išsiunčiau savo pretenzijų laiškus minėtiems portalams, tačiau jie nutylėjo ir neatblokavo man galimybės komentuoti, o Respublika.lt dar parašė nesąmonių dėl viešos informacijos.
Kituose interneto portaluose aš galiu laisvai skelbti komentarus.