Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė susitikime su Seimo kontrolierių įstaigos vadove Erika Leonaite, Valstybės sienos apsaugos tarnybos ir Migracijos departamento vadovais aptarė, kas jau padaryta gerinant migrantų apgyvendinimo sąlygas ir kokie sisteminiai pokyčiai numatomi migrantų apgyvendinimo srityje.
Susitikimo metu išklausytos pastabos ir dėl Užsieniečių registracijos centre Kybartuose apgyvendintų migrantų.
Ministrė A. Bilotaitė pabrėžė, kad susidūrus su neteisėtos migracijos krize valstybei sprendimų teko ieškoti greitai ir ekstremaliomis sąlygomis. Susitikimo metu pažymėta, kad VSAT pagrindinė pareiga – valstybės ir ES išorės sienos apsauga, migrantų apgyvendinimu ir teikiamų paslaugų kokybe turėtų rūpintis atskira įstaiga.
„Rimtai vertiname visas pastabas. Lietuva nebuvo ir nėra pasirengusi tokiam dideliam migrantų antplūdžiui, tačiau stengiamės sąlygas nuolat gerinti. VSAT daro viską, ką gali, tačiau suprantame, kad per tokį trumpą laiką sukurti sąlygas, kurios įprastai būna kuriamos metų metais, yra neįmanoma. Siekdami pokyčių pradėjome rengti koncepciją, kaip turėtų būti organizuojamas migrantų priėmimas, apgyvendinimas, paslaugų suteikimas. Tą tikrai turėtų daryti atskira įstaiga, o ne VSAT – jų funkcija yra sienų apsauga“, – teigia ministrė A. Bilotaitė.
Pasak vidaus reikalų ministrės, neteisėtos migracijos krizė atskleidė būtinybę turėti aiškesnę migrantų apgyvendinimo tvarką. Vidaus reikalų ministerija kartu Socialinės apsaugos ir darbo ministerija baigia rengti migrantų apgyvendinimo Agentūros modelį, kuris padės užtikrinti sklandesnį migrantų apgyvendinimą, numatys aiškias atsakomybes ir kontrolės tvarką.
Pažymėtina, kad Kybartų užsieniečių apgyvendinimo centras įkurtas per labai trumpą laiką ir tik prieš kelis mėnesius – po migrantų antplūdžio skubant iškelti juos iš vasaros stovyklaviečių.
„Tai nėra specialiai pabėgėliams pritaikytas centras, kaip Pabradėje, tačiau Lietuva šiuo metu neturi kitų tokiam dideliam skaičiui žmonių pritaikytų patalpų. Tačiau per trumpą šį laikotarpį bendradarbiaujant su nevyriausybinėmis organizacijomis pavyko nuveikti pakankamai nemažai, siekiant pagerinti užsieniečių apgyvendinimo sąlygas“, – sako Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadas generolas Rustamas Liubajevas.
Kybartuose migrantų skaičius sumažėjo nuo 700 iki 520 – ir nuolat mažėja, nes daugėja norinčių savanoriškai grįžti į kilmės šalį. Kasdien atvyksta mobili medikų komanda iš rajoninių ligonių, rūpinamasi užsieniečių užimtumu ir laisvalaikiu. Kasdien lankosi „Raudonojo Kryžiaus“, Pabėgėlių agentūros atstovai, advokatai – migrantams teikiama visa informacija apie jų teises ir galimybes.
Susitikime sutarta, kad reikalingos nemažos investicijos ne tik užsieniečių apgyvendinimo infrastruktūrai sukurti, bet ir personalui parengti, taip pat užimtumo priemonėms įsigyti. Seimo kontrolieriaus atlikta ataskaita padės dar geriau suprasti, kur reikalingos didžiausios investicijos.
Pažymėtina, kad Migrantų prieglobsčio ir apgyvendinimo sistemos kuriamos dešimtmečiais. Pavyzdžiui, migracijos ir prieglobsčio prašytojų procesų valdymo sistema, kurią turi šiandien Nyderlandai, įskaitant gyvenimo, materialines priėmimo sąlygas ir integraciją, buvo kuriama virš 30 metų, nuo 1986 m.
Visi negavę prieglobsčio Lietuvoje neteisėti migrantai yra laisvi pasirinkti ir bet kada gali savanoriškai grįžti į savo kilmės šalį – tam sudarytos visos sąlygos.